OSB Yıldızları Araştırmması


Yapay zeka e-ticarete de el atıyor

Turkishtime Dergi

E-ticaret sektörü yapay zeka devrimiyle birlikte sürekli artan büyük veriyi daha verimli kullanma imkanına sahip oldu. Kişiselleştirilmiş yeniden hedefleme teknolojileri alanında faaliyet gösteren RTB House, veri odaklı e-ticaret aktivitelerini kısa sürede dönüştürecek 3 yapay zeka teknolojini açıkladı.

E-ticaretin doğası gereği veri odaklı olduğunu dile getiren RTB House Ülke Müdürü Okay Tuğ:”Pazarlama ve satış uzmanları, kişisel asistanlar, chatbot’lar, otomize edilmiş satın alma süreçleri ve yeniden hedefleme sistemleri ile henüz yapay zeka teknolojilerinde buz dağının görünen kısmına şahit oldular. Özellikle derin öğrenme ile bir araya gelindiğinde e-ticaret sektörü bambaşka bir seviyeye çıkacak” dedi.

Ürün arama – Görselleri algılayan algoritmalar

Eskiden kullanıcılar, bir videoda ya da gerçek hayatta beğendiği ve satın almak istediği bir ürünü nerede bulabileceğini bilemezdi. Bir süredir var olan görsel algılama teknolojisi, yapay zeka ile birleşerek gerçek gücünü ortaya koymaya başladı. Yapay zeka temelli görsel algılama teknolojisi ile akıllı telefondan çekilen bir fotoğraf ya da alınan bir ekran görüntüsü ile ürün hakkında bilgi alınarak nerede satıldığını bulmak mümkün hale geldi.

Satın alma kararı – Teknoloji artık çok daha isabetli öneriler getiriyor

Kişiselleştirilmiş reklamlar son kararı vermeden önce kullanıcılara satın alacağı ürünü hatırlatıyordu ya da benzer bir ürünü karşısına çıkarıyordu. Günümüz pazarlamacıları için geçerliliğini koruyan bu yöntem, yerini insan beyni gibi çalışan derin öğrenme algoritmalarıyla kullanıcıların tutum, niyet ve genel halini algılayan yapay zekaya bırakıyor. Toplanan devasa veri ve insan zekası gibi öğrenebilen ve davranan yapay zeka, e-ticaret sektöründe bambaşka bir deneyime doğru götürüyor. RTB House’un kendi reklamlarında gözlemlediğine göre, derin öğrenme algoritmaları kullanılan reklamlar yüzde 50 daha verimli sonuç ortaya çıkarıyor.

Tedarik – Algoritmalar satın almadan önce teslimata başlıyor

Bir müzik uygulamasında nasıl sizin sevebileceğiniz şarkılar karşınıza geliyorsa yapay zeka bunu bir adım öteye taşıyarak satın alma kararınızda uyguluyor. Tıpkı Amazon’un önceden teslimat sisteminde olduğu gibi yapay zeka, henüz satın alma işlemi gerçekleşmeden önce kullanıcıların en yakınında bulunan dağıtım merkezine ürünü gönderiyor. Özellikle günlük yapılan alışverişlerde bu sistemin kullanılması e-ticarette teslimatı bir sonraki seviyeye çıkarıyor.