ARGE 250


Yapay zekâda Türkiye’nin öncü şirketleri

irem sertbaş

Bu yıl en çok konuşulan konulardan biri yapay zekâ ve ChatBot'lar. Türkiye'de çok sayıda şirket, bu yıl yapay zekâ projesi başlattı veya üzerinde çalıştığı projeyi devreye aldı. Birkaç örnek: Arçelik’in ‘Yedek Parça Tahminleme’ projesi, yaklaşık 350 bin çeşit yedek parçanın planlama sürecini sistematik bir hale getirdi. Geçmişte manuel tahminleme ile yürütülen operasyonlar böylece optimize edildi ve tasarruf sağlandı. Arçelik bu uygulaması ile Eurocloud yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü. LC Waikiki 36 ülke ve 791 mağazadaki operasyonlarını hızlandırdı ve verimli hale getirdi.

Amerikalı Gartner şirketi yaptığı araştırmaya göre ChatBot’ların geldikleri teknoloji ile müşteri hizmetleri etkileşimlerinde gelen taleplerin üçte ikisini karşılayabileceği sonucuna ulaştı. Türkiye'de çok sayıda şirket, bu yıl yapay zekâ projesi başlattı veya üzerinde çalıştığı projeyi devreye aldı. Bunlardan biri, otomotiv şirketi Assan Hanil. Assan Hanil İK Direktörü Bora Alptekin, şirketin yetenek yönetimi yaklaşımları konusunda yenilikçi uygulamalarından bahsetti: “Çalışanlarımıza 24 saat destek verecek yapay zekâ ‘chatbot’ uygulamasına geçmek için hazırlanıyoruz” diyor. Z kuşağı gençlerin iş hayatına girmesi ile birlikte şirketlerin yetenek yönetimi konusunda farklı yaklaşımları hayata geçirmeleri gerektiğine vurgu yapan Bora Alptekin, “Yetenekleri çekmek ve elde tutmak için farklı stratejiler üzerinde çalışıyoruz. Z kuşağının da iş hayatına girmesi ile birlikte yetenek tanımı da farklılaşmaya başladı. Sürekli yenilenen ve değişen dünyada bilgiye çok hızlı bir şekilde ulaşmak daha da önem kazanıyor. Bu amaçla çalışanlarımıza 7/24 destek verecek Chatbot uygulamasına geçmek için hazırlanıyoruz. Kelime anlamı olarak Chat ve robot’un kısaltması olan chatbot, sorduğunuz sorulara cevap verebilecek sizinle sohbet edebilecek bir program. Chatbot ile birçok sürecimizi yapay zekâya aktarmış olacağız. Çalışanlarımıza da istedikleri zaman istedikleri bilgiye ulaşabilecekleri bir deneyim yaşatmayı planlıyoruz” diye konuşuyor.

Assan Hanil'in chatbot'u, Türkiye'de arka arkaya açıklanan yapay zekâ projelerinden sadece biri. İnsan kaynakları platformu Yenibiriş‘in Ürün ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdürü Eren Çamlıkaya da, günümüzün iş dünyasında CV‘lerin artık tek tek değerlendirilmediğini, yapay zekâ süzgecinden geçen CV‘lerin hedeflerine ulaşabilmesi için detaylı ve doğru anahtar kelimelerin önem taşıdığını belirtiyor.

Haberin tamamı Turkishtime'ın Şubat sayısında...