ARGE 250


YARININ YILDIZI 100 START-UP (26-50)

Barış Soydan

 Her yıl Turkishtime en çok umut vadeden 100 Start-up’ı belirliyor. İşte gündemdeki şirketler…

(1-25'i okumak için tıklayın.)

2 GOSSİP

2gossip.com

 2gossip.com alışılmışın dışında bir start-up. Platformda ofis ve okul dedikodularından restoran yorumlarına kadar birçok mekanla ilgili paylaşımı yapılıyor. Kullanıcılar anonim profiller oluşturduğu için anonim bir sosyal ağ denemesi olarak ön plana çıkıyor. Proje, Özdemir Apaydın ile birlikte hepsi yazılım kökenli Halil Özgen Dindar, Mehmet Beydoğan ve Zeynel Koçak tarafından yapıldı. 2Gossip, kullanıcılarına hızlı erişim sağlamaları için profil ana sayfasında konumlarına yakın popüler mekanları listeliyor. 2014'ün ikinci yarısında en çok dikkat çelek start-up'lardan biri oldu.

SİNEMİA

sinemia.com

Sinefiller için ilgi çeken platformlar arasında yer alan sinemia.com, 2015 yılının Ocak ayında ‘Özel Sinema Kulübü’ sloganıyla yola çıktı. Türkiye’deki çoğu sinema salonlarında geçerli bir sinema kulübü olan Sinemia’nın üyeleri her gün üyelik ücreti dışında bir bedel ödemeden bir film izleyebiliyor.  Yani aylık 59 TL’den başlayan fiyatlarla bir ay içinde 30 kez sinemaya gitme şansı tanıyor. Platform, Rıfat Oğuz‘un kurucusu olduğu Brandia Bilişim bünyesinde yer alıyor.

HYPIO

hypio.com

Bir üniversite öğrencisi için en zor olan şeylerden biri devam edemediği dersin notlarını bulmak.

Özyeğin üniversitesiöğrencileri tam da bu noktada kendilerine ilaç olacak nitelikte bir start-up kurdu. Hypio.com... Platform, üniversite öğrencilerini kampüs içerisinde ihtiyaç duyacakları tüm ders notu, kitabı, ikinci el eşya gibi temel araçların satılmasını ve alınmasını kolaylaştırmak için hayata geçirildi. Elbette bu platformun sadece Özyeğin Üniversitesi öğrencilerine özel olduğunu da unutmamak lazım.

BUL İŞ

bul.iş

Hayalinizdeki işi mi bulamadınız? İşte bul.is tam da size göre bir adres...  Efekan Köksal tarafından geliştirilen,  hayalinizdeki işi bulma olanağı sağlayan arama motoru, Geçtiğimiz Mayıs ayında kuruldu. Kullanıcıların kriterlerine uygun iş ilanını gösteriyor.  Türkiye'deki tüm iş ve istihdam veritabanlarını analiz ederek konum ve kelime bazlı iş aratımlarınızın sonucunda iş arayanların karşısına en güncel ve en dinamik şekilde iş olanaklarını listeliyor.

MUGMOO  

mugmoo.com

- Şu an 600’ün üzerinde üye ve 2300’den fazla özel ders ile devam ediyorlar.

 - 2016 yılında, üniversite gençliğinin ilgileneceği diğer özel ders kategorilerini de (enstrüman, dans, vb.) sisteme eklemeyi hedefliyor.

Mugmoo.com, kurucu ortaklardan Evrim Yurtlu'nun üniversite döneminde sınavlara çalışırken “keşke bu konuyu anlatacak biri olsa” düşüncesinden yola çıkılarak oluşturuldu. Ekibin kurucu üyeleri Evrim Yurtlu, Mehmet Ali Ağrap, Çetin Karanfil, Erdem Çatık bulunuyor. Tüm proje sürecini öz kaynaklarla götürdü.  2014 Haziran ayında, mugmoo için bir araya geldi. Bir yılı aşkın bir yapım sürecinin ardından 2015 Eylül ayında site yayına girdi. Ders alan kişinin, kendi okuluna uygun ders içeriğine ait özel ders ilanına ulaşmasını hedeflediler. Son aşamada ise Türkiye’deki tüm üniversiteleri, tüm bölümleri ve tüm dersleri kapsayan bir altyapı ile hizmet vermeye başladılar. Şu an 600’ün üzerinde üye ve 2300’den fazla özel ders ile devam ediyorlar. Üniversite lisans derslerinin yanında, yabancı dil, bilgisayar programları ve yazılım dillerine ait ilan verebilme imkanını da sisteme eklediler. 2016 yılında, üniversite gençliğinin ilgileneceği diğer özel ders kategorilerini de (enstrüman, dans, vb.) sisteme eklemeyi hedefliyorlar. Türkiye’deki tüm üniversitelerde eğitimi verilen derslerin her birine ait en az bir özel ders ilanının mugmoo’da bulunması.

 TÜCCAR EFENDİ

tuccarefendi.com

Tüccarefendi, alışveriş e-ticaret mecralarındaki satıcıların ürün, sipariş stok idaresini ve raporlamasını sağlıyor. E-ticaret ile uğraşan tüccarların kazançlarını arttırmayı ve işlerine hız katmayı hedefleniyor. 2015'in Mart ayında kurulan platform, Tüccarefendi, ürünlerini satmak isteyen şirket statüsündeki, e-ticaret mecralarında açtığı mağaza veya dükkanları olan satıcıları hedefleniyor ve projenin bu alanda hizmet vermesi planlanıyor.

YEMEK SERVİSİM

Yemekservisim.com.tr

Restoranların yemek servisi için kurye sağlayan bağımsız online platform olarak tanımlanıyor. 2015 yılında kurulan site, Türkiye’nin en çok kullanılan Paket Servis Sistemi olmaya aday ...Siparişiniz Yemek Servisim paneline düştükten hemen 10 dakika sonrasında kurye teslimatı ulaştırmak için kapınıza geliyor.

 NERDE İÇEK

nerdeicek.com

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümü demirbaşlarından olan Cem Narmanlı ve Uğurcan Sevindik tarafından kurulan Nerde İçek, Alkolün İcadıyla Başlayan Sorunu çözmeye geliyor. Alkollü mekanları listeleyen platform, 2015'in en ilginç fikirli start-up'ları arasında yer alıyor. Yani arkadaşlarıyla bir iki kadeh bir şeyler içmek isteyenlere, tamamen güncel, ruh hallerine uygun ve içmek istediklerini modlarına en uygun yerlerde içmelerini sağlayan bir  platform.

MİNİQ 

miniq.net

- Kreşler için özelleşmiş yönetim ve sosyal medya platform...

-  E-Tohum'un bu sene seçtiği en iyi 15 proje içinde yer alıyor.

Miniq.net, kreşler için özelleşmiş yönetim ve sosyal medya platformu olarak ön plana çıkıyor. MINIQ kullanan işletmeler ödeme takibi ve benzer işlerini uygulama üzerinden takip edebiliyor. 2014'ün Ekim ayında Metin Taşçı tarafından kurulan platform, yalnızca etüd merkezi, kreş ve yuvalar için değil, öğrenci velileri ve öğretmenler için de bir arayüz sunuyor. miniqAileler çocuklarını bu platform sayesinde takip edebiliyor. Benzer işlerini uygulama üzerinden takip edebiliyorken öğrenci velileri de uygulama üzerinden çocuklarının devamlılık durumlarını görebiliyor. E-Tohum'un bu sene seçtiği en iyi 15 proje içinde yer alıyor ve Türkiye Girişimcilik Zirvesi 2015'de en iyi 15 proje içinde yer alıyor.

 TRABZON İŞİ

trabzonisi.com

Aksesuar takmak bir kadın için olmazsa olmazlardan... Özellikle de el işçiliğinin ön plana çıktığı yerel takılardan hoşlananan kadınlar için trabzonisi.com doğru adreslerden...  2015'in dikkat çeken girişimlerinden olan platform, Okan Beşli, Nihal Çakırman ve Dilek Durmaz tarafından kuruldu. Kazaziye bileklik, kolye gibi takıların ağırlıkta olduğu mağazada bugün 65 farklı ürün olduğu belirtiliyor. Bu ürünlere tespih ve süs eşyaları da eklenerek sayının kısa sürede iki katına çıkarılması planlanıyor.

 MOBNO

mobno.com

Ahmet Faruk Tuna ve Selçuk Demirbaş tarafından geliştirilen Mobno,  Türkiye’nin popüler seri ilan sitesi olmayı hedefliyor. Platform aracılığıyla sadece birkaç dakikada ilan verebiliyorsunuz. Birçok kategoride ürünü, hizmeti satın alabileceğiniz bir seri ilanlar ve alış-satış topluluğu olma özelliği gösteriyor. Mobno, kullanıcılarının etkileşim kurması için bir forum altyapısı da kullanıyor.

ACABA NE ALSAM 

acabanealsam.com

acabanealsam.com, e-ticaret sektöründe yöneticilik yapan Aytül Tarakçıoğlu ve üst segment cep telefonu ve tablet aksesuarları ithal  eden Osman Aksoy ortaklığı ile 2014 yılının ikinci yarısında kuruldu. İki girişimcinin uzmanlık alanlarını birleştirerek hayata geçirdiği acabanealsam.com Hediyelik eşya ve aksesuar ürünleri satışı yapan site, 9 kategoride faaliyet gösteriyor. Aytül Tarakcioglu-acabanealsamHem kişiye özel hediyelik eşyalar ve ilginç hediyeler, hem de teknoloji aksesuarlarının satışı yapılıyor. 2016 yılındaki en büyük hedefleri arasında ürün gamlarını genişletmek var.

KAĞIT STORE

kagitstore.com

1998 yılında dekorasyon üzerine, tam çözüm üreten ve sunan Serpa Decorium mağazalarının girişimi... Kagitstore.comBir tık’la evim yenilensin mottosuyla, 2014 yılının Ağustos ayında kuruldu. Her evin, kendine özgü bir hikayesi olduğuna inanan KağıtStore.com, global trendleri yakından takip ederek, ev dekorasyonunda ön plana çıkan detayları belirliyor.

İŞTE BU AYAKKABI 

istebuayakkabi.com

- Kısa sürede 5 milyon üyeye ulaştı

- Bu yılın sonunda toptan satışlarla birlikte 25 milyon TL ciro hedefliyor.

2014 Ekim ayında hayata geçen ve kısa sürede 5 milyon üyeye ulaştı. istebuayakkabi.com, Perakende, toptan ve üretim alanındaki 40 yılı aşkın tecrübesini e-ticaret platformuna taşıyor.  Ali  Meriç tarafından kurulan girişim, melez perakendeciliğe iyi bir örnek. istebuAyakkabiCEO_KurucuOrtakAliMericTüketicilerine Nişantaşı Rumeli Caddesi’ndeki 450 m2’lik mağazasında da hizmet veriyor. Sadece kadın ayakkabısı satan dikey e-ticaret sitesi istebuayakkabi.com, bu yılın sonunda toptan satışlarla birlikte 25 milyon TL ciro hedefliyor. Hedefleri model, hizmet kalitesi ve uygun fiyatla internetten ayakkabı satışında ilk akla gelen alışveriş sitesi olmak.

 HAFTAYA

haftaya.co

Özgür Kara veÖznur Avar tarafından 2 Ocak tarihinde hayata geçirildi. İki sosyal medya çalışanı girişimci “haftanın hızını yakala” mottosuyla, abonelerini sevdikleri şeyleri takip etmeye davet ediyor. Aslında bir içerik platformu... Şimdilik sinema, spor, müzik gibi belirli kategorilerin yer alıyor, gelecek süreçte bir çok yeni kategori ile içeriğini genişletmeyi amaçlıyor.Kullanıcıla siteyi ziyaret ederek, mail adresleri ve belirledikleri kategorilerle platforma kaydoluyor. Böylece   yeni haftada öne çıkması muhtemel gelişmeleri yakından takip ediliyor.

DERSE GO

dersego.com

Dersego.com, özel ders veren profesyoneller, üniversite öğrencileri ve kurumlarla, ders almak isteyenleri buluşturan yenilikçi ve güvenilir platform. Taner Ortakasapbaşı ve Tolga Akyıldız tarafından Eylül 2014 yılında kuruldu. Özel ders almak ve vermek isteyenler kolay ve hızlı biçimde siteye kaydolup profillerini oluşturabiliyorlar. Ders vermek isteyenler, uzmanı oldukları derslerle ilgili ilanları yayınladıktan sonra özel ders almak isteyenlerin kendilerine ulaşmasını bekliyorlar. Sistem maddi anlamda şöyl işliyor: DerseGO iş ortaklığı yaklaşımıyla ders verenden %10’luk bir hizmet komisyonu alıyor. Ders alan ise DerseGO’ya herhangi bir ücret ödemiyor.

KOMŞU YEMEĞİ

komsuyemegi.com

Yemek pişirmeye vakti olmayanlarla, yemek yapmayı seven ve zamanı olup bunu kazanca dönüştürmek isteyenleri bir araya getiren bir platform.Komşu Yemeği, Hilal Gencay tarafından 2014'ün Ekim ayında kuruldu. “Komşuda pişer bize de düşer” sloganıyla yola çıktı.  Komşu Yemeği, kaliteli ve lezzetli yemekleri en yakınınızdan size ulaştırıyor. Komşu Yemeği bünyesinde üyeler, Pişiren Komşu ve Yiyen Komşu olarak ayrışıyor.

META  SÖZLÜK

metasozluk.com

Online sözlük dünyasının yeni oyuncuları arasında yer alan Metasozluk.com, okur odaklı ve bilgiye dayalı yeni bir sözlük yapısı oluşturuyor. yazılan her şeyi anlamsal olarak grupluyor. Kategorizasyon ve filtreleme özellikleri de kullanıcıların sözlüğü kişiselleştirmesine imkan tanıyor. Online sözlükler içinde ilk  3 arasında yer almak istiyor.  EVDE BUL

evdebul.com

Evdebul.com, 100 Start-up içinde dikkat çeken  ikinci Bursa merkezli girişim... 2014 eylül ayında kurulan platform, online ev ve mobilya liderliği hedefliyor. İki kardeş  Korhan Kaynakçı ve Serhan Kaynakçı  tarafından kuruldu. Satılan ürünlerde kullanıcıları cezbedecek indirimlerle dikkat çekiyor. Platform, kendi depo sistemi dışında  kullanıcılarının kendi tasarımlarını üretebilmek için hizmete soktuğu bir mobilya tasarım atölyesi de mevcut.

SERVİSÇİAMCA

servisciamca.com

İzmir merkezli bir girişim olan servisciamca.com, Ali Güngör tarafından Eylül 2014'te hayata geçirildi. Platform, servis sahipleri ile servis kiralamak isteyenleri bir araya getiriyor. Türkiye’de 30'dan fazla şehir için şehirler arası servis kiralama imkanı sunuyor.  İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da ilçeler arası yolculuklar için de servis kiralayabiliyorsunuz. Platformda aracınız ile yer alacaksanız, servis aracınızla yer almak için çeşitli kriterler söz konusu. Aracın model, yaşı, servis lisans belgeleri vb. kriterlere uyumlu olan servisler sisteme dahil oluyor.

GAMELOOPER

gamelooper.com

GameLooper, 2 boyutlu mobil oyun geliştirme aracı... Ankara merkezli bir girişim olan girişim, Umut Demirel ve Kutay Yalçınkaya tarafından Temmuz 2014'te ODTÜ’de hayata geçirildi. Öğrencilere algoritma kurma becerisini en eğlenceli yoldan yani oyun geliştirerek kazandırmayı amaçlayan bir sistem.

TARZ GO

tarzgo.com

Tarzgo.com, 25 yaşındaki genç bir girişimci olan  Derya Ateş  ayında kurulan tarzgo.com, 20 model takımı ile yola çıktı. Bünyesinde binden fazla çeşit giyim ve aksesuar ürünleri yer alıyor. Platformda aylık alışveriş sepet ortalaması bin TL.... Geçtiğimiz Haziran ayında kurulan site gelecek dönem için ümit verici bir platform...

O PARÇA

oparca.com

Geçtiğimiz mayıs ayında kurulan oparca.com, Opel yedek parça ve Chevrolet yedek parça hizmeti veriyor. Oparca.com şu an için sadece Opel ve Chevrolet markaları için hizmet veriyor. kullanıcılar araç bakımlarını orijinal, garantili ve kaliteli yedek parça temininde önde gelen platformlardan...

DOLCEVİTA ORGANİZASYON

dolcevitaorganizasyon.com

Dolcevita'da iki kardeş girişimci tarafından kurulan yeni girişimlerden... Banu Akparmak Pınar Gürpınar Yalçındağ ve Levent Yalçındağ  tarafından kurulan Dolce Vitta, beklentilere uygun “butik mutlu an organizyonları” yapıyor. 2014'ün Eylül ayında kurulan platform, şimdiye kadar 50'den fazla organizasyona imza attı. Önümüzdeki dönemde bu sayıyı 2 katına çıkarmayı hedefliyorlar.

CEPFIX

cepfix.com

Cepfix.com, Serhan Gülfidan, Sinan Gülfidan ve Ahmet Tigrel tarafından kuruldu. Cepfix ile ekranı kırılmış, çalışmayan, suya düşmüş veya çeşitli sorunları olan akıllı telefonları hızlı ve kolay bir şekilde tamir ettirmeye cevap veren bir platform... Platform, telefon tamir etmekten öte Cepfix'i bir güven simgesi haline getirmeyi hedefliyorlar.

 

 

FIRSATGİŞESİ

firsatgisesi.com

Öznur Akkaya tarafından kurulanFirsatgisesi.com, eğlence, kültür, sanat, eğitim ve sportif faliyetler üzerine hizmet veren butik bir etkinlik bilet satış platformu olarak ön plana çıkıyor. Geçtiğimiz Ocak ayında hizmete giren site, konser , tiyatro, opera bale, sinema ,sportif faliyetler vb. etkinlikler alanında her gün yeni bir etkinlikle kaçırmak istenilmeyecek fırsatları kullanıcılara sunuyor. Alınan her biletteki koltuk numarası kullanıcının mailine yada cep telefonuna QR kod yada pdf giriş bileti olarak geliyor.

 

 

KAHVEN KAPINDA 

kahvenkapinda.com

Kahve tutkularını iş modeline dönüştüren Selim Kıvılcım ve Aret Yıldız, 2014'ün ikinci  yarısında kahvenkapida..com'u kurdu. İnternetten yemek siparişi ederken dışarıdan sipariş almayan mekanlara ulaşmak amacıyla yeni nesil bir girişim modeli olarak nitelendiriliyor. 'Talebe göre yiyecek siparişi' gönderen kahvenkapida.com, belli bir ücret karşılığında sizin için alışveriş yapıp, istediğiniz ürünü kapınıza getiriyor. Şu an itibarıyla Taksim, Maslak, Beşiktaş ve Gümüşsuyu hattında haftaiçi 09.00-18.30 saatleri arasında Cafe Nero, Kahve Dünyası ve Starbucks kahve zincirlerinden sipariş getiriyor. Yıldız, "Elbette kahvaltılarımızın değişmeyen lezzetlerden simit ve açma gibi muhtemel taleplere de cevap veriyoruz" diye konuşuyor. Ödemeler ster online yöntemlerle  ile sipariş tesliminde yapılıyor. Ayrıca kahvenkapida.com'un benzer versiyonunu ABD'de de kurmak isteyen ABD'li girişimcilere mentorluk ediyorlar.

 

İNDİRİMİZLE 

indirimizle.com

İndirimIzle.com çok sayıda e-ticaret sitesinde, sizin belirlediğiniz ürünlerde, sizin seçmiş olduğunuz indirim oranını yakaladığında size haber veren bir sistemdir. Yani, tüketicilerin yalnızca ilgilendikleri ürünle ilgili indirim bildirimi almalarını sağlayan girişim olarak da nitelendiriliyor.  Kullanıcı istediği ürüne istediği fiyatla sahip olma fırsatını yakalıyor. Sistemi kullanabilmek için sadece bir kere, kullanılan tarayıcıya göre “Benim İçin İzle” eklentisini veya yer işaretini birkaç saniye içinde kurmak yeterli. İstanbul merkezli bir girişim olan indirimizle.com'un kurucuları arasında Metin Tekin yer alıyor. Tekin, "Son durum itibariyle 60 alışveriş sitesinden ürün izlemesi yapılabiliyor, bu sayıyı sürekli artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz" diye konuşuyor.