AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Yaşlılık ekonomisi

Elif Akın

Dünya nüfusu yaşlanıyor. Ülkemizde ise 65 yaş ve üzerindeki nüfusun 2023 yılında 8,6 milyona yükselmesi öngörülüyor. Dünya Yaşlanma Konseyi Başkanı Gerontolog Dr. Kemal Aydın, her yaşta yaşanabilir bir dünya hedefi için alınması gereken önlemlere dair açıklamalarda bulundu.

2023’te 8,6 milyon yaşlımız olacak

Gerontolog Dr. Kemal Aydın yapılan araştırmaların ülkemizin yeni bir demografik yapıya geçmekte olduğunu gösterdiğini belirterek Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) projeksiyonlarına göre, 2012 yılında 65 yaş ve üzerindeki nüfus 5,7 milyon iken, 2023 yılında 8,6 milyona 2050 yılında 19,5 milyona, 2075 yılında ise 24,7 milyona çıkacağı tahmin edildiğini söyledi.

2023’te doğumda beklenen yaş süresi 78’e çıkacak

Doğumda beklenen yaşam süresinin Türkiye’de giderek artmasını son derece önemli bir gelişmişlik göstergesi olarak nitelendiren Dr. Kemal Aydın, 2010 yılında 74,6 olan doğumda beklenen yaşam süresinin 2023 yılında erkeklerde 75,8, kadınlarda ise 80,2 olacağının tahmin edildiğini belirtti.

Başarılı yaşlanmayı nasıl öğreniriz?

Türkiye’de yaşlı nüfusunun arttığına dikkat çeken Dr. Kemal Aydın, her yaşta yaşanabilir bir dünya hedefi için yaşam niteliğinin de artması gerektiğini açıkladı. Dr. Aydın, bunun için kişilerin başarılı bir yaşlanma süreci geçirmeye odaklanmaları gerektiğini söyleyerek şunları paylaştı: “Bireyin kendini yaşlılığa hazırlama sürecinde sosyal çevresini ve ilişkilerini canlı tutmak, sağlık sorunlarını en aza indirmek için koruyucu önlemler almak, bellek ve fiziksel işlevlerini geliştirici çabalar içinde olmak ve yaşama pozitif bakmak için çaba göstermesi gerektiğini belirtti.”

‘Yaş Dostu Ülke’ hedefi

Türkiye’nin 2018 yılında tüm dünyadan yaklaşık 3 bin kişinin katılması beklenen 3. Dünya Sağlıklı Yaşlanma Kongresi’ne de ev sahipliği yapacağını belirten Dr. Kemal Aydın bu konuda şunları söyledi: “Bu Kongre’yi Türkiye’ye taşıdığımız için gururlu ve mutluyuz. Kongrede öncelikli hedeflerimizden biri Türkiye’nin yaşlanan nüfus için çok iyi bir tatil, rehabilitasyon ve bakım hizmeti sunan Yaş Dostu Bir Ülke olarak konumlanmasını sağlamak olacak. Eğer bunu başarabilirsek her yıl yaklaşık 12 milyon yaşlının ülkemizi tercih etmesiyle 300 milyar euro’luk bir gelir elde edebiliriz. Türkiye’nin coğrafi konumunun avantajını, bu alanda alacağımız önlemlerle birleştirmemiz halinde bu hedefe ulaşmamamız için bir neden bulunmuyor.”