ARGE250


Yeni akım anahtarı hayatı değiştirecek

Samet Öztürk

ABB İsviçre'de, elektriğin daha uzak mesafelere nakledilmesine yardım edecek yeni bir akım anahtarı geliştirdi.

Merkezi Zürih'te bulunan ABB Group, yüksek voltaj doğru akımı için dünyanın ilk akım anahtarını geliştirdiğini, bunun, hidroelektrik, rüzgar ve güneş enerjisinin uzak mesafelere naklini kolaylaştıracağını açıkladı.

Şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Joe Hogan, "ABB, elektrik mühendisliği tarihinde yeni bir sayfa açtı" diyerek, "bu tarihi buluşun, geleceğin şebekesini inşa etmeyi mümkün kılacağını, enerjinin ülkeler ve kıtalar arasında DC olarak taşınabileceğini, mevcut aktarım ağlarını güçlendirebileceğini" söyledi.

Yeni akım anahtarının, DC aktarım şebekelerinin geliştirmenin önündeki engeli kaldırdığı, ''insanın göz kırpmasında geçen süreden 30 kat daha hızlı olan'' 5 milisaniye içinde, büyük bir güç istasyonunun üretimine eşdeğer ölçüde güç iletimini kesebildiğinden, bir asırlık elektrik mühendisliği bulmacasını çözdüğü belirtildi.

Elektriğinin yaklaşık yüzde 40'ını ülkedeki 5 nükleer reaktörden karşılayan İsviçre'de hükümet, Fukuşima felaketinden bu yana 2034 yılına kadar nükleer enerjiyi aşamalı olarak kaldırmak için planlar yapıyor.