OSB Yıldızları Araştırmması


“Yeni girişimcilerin önemli bir kısmı teknoloji alanından çıkacak”

Ersin Kaplan

Türkiye'de medyanın, halkın ve Avea gibi kendi bünyesinde girişimcilere çeşitli fırsatlar yaratmak isteyen büyük şirketlerin değişen bakış açısıyla girişimciliğe ilginin giderek yükseldiğini vurgulayan Erkan Akdemir, sözlerine şöyle devam etti: “2012 Küresel Girişimcilik Raporu’na göre, Türkiye'deki girişimcilik faaliyetine başlayanların nüfusa oranı 2006 yılında 6,11 iken, 2012 yılında 12.22’ye çıktı. TUIK verilerinegöre ise 2012 yılında yeni doğan veren girişimlerin istihdam yaratma oranı %10,1 olarak ölçüldü. Bu rapor ve verilerden de anlaşılacağı üzere, girişimcilik artık iş dünyasında önemi giderek daha fazla önem kazanan bir konu. Biz de Avea olarak girişimcileri ve girişimcilik kavramını fazlasıyla önemsiyor ve gerekli teşvik ve desteği sağlamak adına ciddi çalışmalar gerçekleştiriyoruz”.

Son yıllarda teknoloji alanındaki girişimcilerin sayısındaki artışa bakıldığında, yeni girişimcilerin önemli bir kısmının teknoloji alanından çıkacağının öngördüklerini ifade eden Akdemir; Türkiye’nin ilk yerinde Ar-Ge sertifikalı operatörü olarak da yeni fikir ve girişimleri her zaman destekliklerinin altını çizdi.

Erkan Akdemir, Avea’nın inovasyon kültürünün de aslında şirketin girişimci ruhundan geldiğini belirterek; “Girişimciliği bu kadar önemseyen ve odak konularından biri olarak benimseyen bir şirket olarak; 2011’de teknoloji odaklı girişimciler için Kuluçka Merkezi’mizin kapılarını açtık. Bu merkezimizle bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe şirket kurmak ve işlerini büyütmek isteyen genç girişimcilere altyapı ve pazarlama kanallarını açarak; projelerini büyütüp geliştirebilecekleri bir ekosistem sunuyoruz.

Kuluçka Merkezi’miz geleceğin güçlü yatırımcılarının ve başarılı girişimcilerinin yetiştiği bir çatı da aynı zamanda. Merkezimizde geçen yıl 5 mezun verdik; bu yıl da yeni girişimcileri merkezimize dahil ettik”.

Geleceğin teknolojilerine, Avea Müşteri Deneyim Merkezi’nde Dokunun!

Erkan Akdemir, Türkiye’ye daha fazla değer kazandırmak ve sürdürülebilir bir gelecek adına dünyanın en saygın teknik üniversitesi Massachusetts Institute of Tecnology (MIT) ile gerçekleştirilen işbirliğiyle; MIT’nin teknolojik bilgi ve birikiminin Avea Ar-Ge’sine aktarılmasını ve aynı zamanda Avea’nın Ar-Ge gücünün de uluslararası bir platforma taşınmasını sağladıklarını sözlerine ekledi:

MIT işbirliğimizle Boston ve Türkiye arasında bir teknoloji köprüsü kurduk. MIT know-how’ını Ar-Ge Merkezi’mizin gücüyle birleştirerek; Türkiye’de geleceğin teknolojilerinin en yakın takipçisi ve öncü uygulayıcısı olma hedefimizle çalışmalarımızı hiç ara vermeden sürdürüyoruz. Bu özelliklerimiz, yaklaşımımız ve sunduklarımızla inovasyonun merkezi haline geldik”.

Erkan Akdemir, yeni teknolojilerin sunduklarının daha iyi anlaşılması ve bire bir deneyimlenmesi için hizmete açtıkları “Avealabs Müşteri Deneyim Merkezi”yle de geleceğin teknolojilerini dokunulabilir hale getirdiklerini belirterek, “Ziyaretçilerimize bu merkezimizde finanstan eğlenceye, akıllı evden akıllı şehre, eğitimden yerel yönetimlere birçok konsept uygulamanın örneklerini sergiliyor ve bunları bire bir deneyimletiyoruz. Yani ziyaretçilerimiz geleceğin teknolojilerine şimdiden Avealabs Müşteri Deneyim Merkezi’nde dokunuyor; bu farklı deneyimi herkesten önce yaşama ayrıcalığına sahip oluyor”  dedi.

Avea işbirliğiyle yollara çıkan İETT Girişimcilik Otobüsü, girişimciliği gençlere erken yaşta aşılıyor

Gençlerin girişimcilik konusundaki farkındalığını artırmak için sosyal alanlarda da çalışmalar yürüttüklerine dikkat çeken Erkan Akdemir, gençlere değer veren ve onların geleceğini de önemseyen Avea’nın bu amaçla İETT Girişimcilik Otobüsü Projesi’ni hayata geçirdiğini söyledi. Akdemir proje hakkında şu bilgileri verdi:

“İETT ile işbirliği yaparak gençlere erken yaşta girişimcilik ruhunu aşılamak amacıyla ‘İETT Girişimcilik Otobüsü Projesi’ni hayata geçirdik. Girişimcilik Otobüsü, İstanbul’da 39 ilçeyi dolaşacak ve bu proje de dünyada bir ilk.  

Kuluçka Merkezimiz, MIT işbirliğimiz, geleceğin teknolojilerini dokunulabilir hale getiren Müşteri Deneyim Merkezimiz ve İETT Girişimcilik Otobüsü Projesi’yle; inovasyon ve girişimciliğin ilk adresi olduk. Önümüzdeki dönemde de girişimcilik odaklı yepyeni çalışmalarımız ve yatırımlarımızla, bu alandaki öncülüğümüzü devam ettireceğiz. ”