ARGE 250


Yeni sermaye gücü: Yetenek

irem sertbaş

ManpowerGroup bu hafta İstanbul’da düzenlenen Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya 2012 Dünya Ekonomik Forumu kapsamında Türkiye'de bulunan yabancı basın mensupları, Manpower Türkiye’nin önde gelen kurumsal müşterileri ve basın mensuplarının katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Global ManpowerGroup temsilcileri, değişen iş dünyasının değişen iş piyasalarıyla ilgili önemli konu başlıklarını paylaştılar. “İnsan Çağı” adı verilen toplantıda, günümüzdeki karmaşık ve dönüşüm çağında şirketlerin karşı karşıya kaldığı güçlükler irdelendi.

ManpowerGroup Güney Avrupa Başkanı Francoise Gri, “Genç yetenekler her yerde ama işverenler halen aradıkları yetenekleri bulmakta zorlanıyorlar. Avrupa’da işsizlik son 13 yılın en yüksek rakamına ulaştı, artık 17 milyondan fazla kişi işsiz ve bu işsizlerin çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Yüksek işsizlik oranına ve uygun adaylardan oluşan bir havuza rağmen, bu mega-bölgede bir yetenek kriziyle karşı karşıya kalmak üzereyiz. Avrupa’nın mevcut çalışan işgücü yaşlanarak emekliye ayrılırken ve işsiz genç nüfus krizi tırmanırken şirketler, ihtiyaç duydukları becerilere sahip insanları bulmakta güçlük çekiyorlar. Yarının işgücü ise, kariyerlerine başlamak ve sürdürmek için gereken yetenekleri önceden geliştirmek yerine bir kenarda öylece bekliyor. Örneğin; Türkiye’nin, dünyanın en büyük 16. ekonomisi olmasına rağmen, Dünya Ekonomik Forumu’nun Rekabetçilik endeksine baktığınız zaman 49. sırada yer aldığını görüyorsunuz. Bu, Türkiye’nin iş gücü pazarı anlamında karşı karşıya olduğu zorlukları gösteriyor” dedi.

2012 ManpowerGroup Yetenek Açığı Araştırması’nda Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi’ndeki her dört işverenden biri uygun aday bulmakta zorlandığından ve bunun en temel nedeninin teknik beceri ve yeterlilik eksikliği olduğuna değinen ManpowerGroup Kurumsal ve Kamu İlişkileri Başkanı David Arkless ise, “İnsan Çağı inovasyon, verimlilik ve yetenek için yeni talepler yaratıyor. Uzun vadede şirketler, devletler ve eğitimciler, doğru eğitim ve geliştirme programları aracılığıyla sürdürülebilir bir yerel yetenek akışı sağlayabilmek için beraber çalışmak zorundalar. Aynı zamanda da, gerçek zamanda stratejik göçle sağlanan fırsatları keşfetmek ve ulusal, hatta bölgesel sınırların dışından uygun yeteneklere sahip işçileri getirmek gibi çözümleri de değerlendirmeliler” diye ekledi.