ARGE 250


Yerli insansı robot "AKINCI-2" görücüye çıktı

Samet Öztürk

Konya'da robotik teknolojiler alanında yapay zeka ve insansı robotlar üzerinde çalışmalar yapan bir firma tarafından geliştirilen "AKINCI-2" adlı insansı robot kamuoyuna tanıtıldı.

Yazılım firması Akınsoft'tan yapılan açıklamada, daha önce geliştirilen "AKINCI-1" adlı insansı robotun, sorulan sorulara cevap verebildiği, matematiksel işlemleri yapabildiği, görüntü takibi yapıp verilen komutları yerine getirebildiği, insan kas sistemini ve hareketlerini de bire bir taklit etme yeteneğine sahip olduğu vurgulanarak şunlar kaydedildi:

"İnsansı mobil robot AKINCI-2 ise AKINCI-1'in gerçekleştirdiği özelliklerin yanı sıra, ayakları üzerinde durabiliyor, yürüyebiliyor, odaklama yaparak birden fazla nesneyi tanımlayabiliyor, dışarıdan aldığı fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabiliyor. Bulunduğu ortamı 3 boyutlu olarak algılayabiliyor, yakınında bulunan kişilere doğru odaklanabiliyor, ellerini kullanarak cisimleri tutup kavrayabiliyor, kendisinden araştırması istenen şeyleri interneti kullanarak ansiklopedik veri bankalarından tarayabiliyor ve anlatabiliyor. Ayrıca ses işleme ve kablosuz ağ aracılığıyla kontrol edilebiliyor ve durumu izlenebiliyor. 65 kilogram ağırlığında ve 160 santimetre boyunda olan AKINCI-2, gövde üzerinde 26, ellerde 20 eklem olmak üzere toplamda 46 eklemden oluşan insansı bir yapıya sahip. Herhangi bir desteğe bağlı olmadan ayaklarının üzerinde durabilen AKINCI-2, verilen komutları harfiyen yerine getirmekte ve enerjisini, üzerinde bulunan lityum-polimer bataryalardan almaktadır."