AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Yerli turizm yüzde 21 arttı, yabancı misafir oranı yüzde 12 düştü

Elif Akın

Antalya Belek’de bulunan Cornelia Diamond Golf Resort SPA ve Cornelia De Luxe Resort Otelleri 2012 turizm sezonuna ön rezervasyonlarda sağladığı başarının verdiği rahatlıkla başladı. Cornelia De Luxe Resort Otel Convention Center’da düzenlenen basın toplantısında 2012 turizm sezonunun ilk yarı yılının değerlendirmesi yapıldı ve yeni sezonun hedefleri açıklandı. 2012’de Türkiye genelinde ve Belek bölgesindeki turizm gelirlerindeki değişimler hakkında bilgi verilen toplantıda, Türkiye’nin yeni rakipleri de değerlendirildi.

Dünyada 54 farklı destinasyonda satış-pazarlama etkinliklerini yürüten Cornelia Otelleri, ön rezervasyonla 2012’de yüzde 70 doluluğu yakaladı. Toplantıda konuyla ilgili bilgi veren Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Hakan Duran, Belek bölgesinde 2012 yılının ilk yarısının verilerine göre gelen kişi yasında yerli konuklarda yüzde 21 artış yaşanırken, yabancı misafir oranlarında yüzde 12 azalma olduğunu söyledi. “Türkiye genelinde 2012 yılının ilk üç ayında turizm gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 9,7 azalarak 2 milyar 799 milyon 744 bin 250 dolar oldu. Turizm gelirlerinin yüzde 72’si yabancı ziyaretçilerden, yüzde 28’i ise yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarından elde edildi. Bu dönemde yapılan harcamaların 2 milyar 497 milyon 453 bin 236 dolarlık kısmını kişisel, 302 milyon 291 bin 14 dolarlık kısmını ise paket tur oluşturdu. 2012, birinci dönemde kişi başına ortalama harcama ise 664 dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde, yabancıların ortalama harcaması 594 dolar, yurtdışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerin ortalama harcaması ise 943 dolar oldu.”

Ziyaretçi sayısının da geçen yılın birinci dönemine göre yüzde 4,1 azaldığını ifade eden Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Hakan Duran, “2012’nin ilk üç ayında 4 milyon 219 bin 161 misafir ağırladık. Bunun 3 milyon 374 bin 732 kişisi yabancı misafir oldu” dedi.

Mısır, rekabete girdi; Kuzey Afrika toparlanıyor

Dış pazarda Yunanistan’da yaşanan krizin etkileriyle rekabette geçtiğimiz yıl İspanya ile yarışan Türkiye’nin 2012’de rakipleri artarken rekabete devlet desteklerinin artması tehlike sinyalleri veriyor. Arap Baharı döneminde özellikle Avrupa pazarında etkisini yitiren Mısır’ın 2012’de atağa geçtiğini belirten Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Hakan Duran, “2011 yılında özellikle Avrupa pazarında Yunanistan, Mısır ve Kuzey Afrika ülkelerinin yarattığı boşlukları biz iyi değerlendirdik ve turizmde ciddi bir gelir ve misafir artışı yakaladık. Ancak, 2011’de pazarı kaybeden ülkeler 2012’de ciddi şekilde asılmaya başladılar. Örneğin, Mısır hükümeti dünyanın en önemli tur operatörlerine Mısır’a kaldıracakları uçaklarda ki boş koltukların parasını ödüyor. Bu da, tur operatörü açısından zarar olasılığını ortadan kaldırdığı için rahatlıkla Mısır’a uçak kaldırıyorlar. Türkiye’de ne yazık ki bırakın boş koltukların parasını ödemeyi, Avrupa’nın birçok ülkesinden ve Rusya’nın birçok şehrinden Antalya’ya direk uçuş yok. Bu da bizi rekabette zayıflatıyor. Aynı şekilde, Yunanistan toparlanıyor. Bu yıl olmasa da 2013’de ciddi bir rakip olacaktır. İspanya, hem fiyatları düşürdü hem de her şey dahil sistemine ağırlık vermeye başladı. Kuzey Afrika ülkeleri toparlanıyor ve ucuz destinasyonlar oldukları için tur operatörleri tarafından konuklar bu ülkelere yönlendiriliyorlar” dedi.

İngiltere pazarında önemli bir düşüş olduğunu da kaydeden Hakan Duran, “İngiltere ekonomisi tam olarak toparlanamadı. İngiltere’nin yarattığı açığı bu yıl Rusya ve Türkiye ile kapattık. Bu yıl ligdeki ara kısa olduğu için Avrupa’nın büyük takımları gelip burada büyük Türk takımları ile maç yapamadı. İspanya bunu iyi değerlendirdi ve büyük takımları ücretsiz misafir etti. Bu da Belek bölgesinde spor turizminde yüzde 20 kayıp yaşanmasına sebep oldu. Cornelia Otelleri olarak kongre turizminde önemli bir başarı yakaladık. Belek bölgesinde gerçekleşen büyük kongrelerin yüzde 50’sine Cornelia Otelleri ev sahipliği yaptı” şeklinde konuştu.

Türkiye’de tatil bilinci gelişiyor

Türkiye’de sadece 1,5 milyon insanın tatil yaptığını ifade eden Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, “70 milyonluk ülkede 1,5 milyon kişinin tatil yapması üzücü bir durum. Bu sayının mutlaka arttırılması gerekiyor. Bu yıl, erken rezervasyonlarda yüzde 40’lık artış gerçekleşti. Bu da Türklerde tatil bilincinin geliştiğini göstermesi açısından sevindirici bir durum. Önceden, şirketler de kurumsallaşma olmadığı için çalışanlar tatil planı yapamıyorlardı. Türkiye’deki şirketlerde artık bu sistem yavaş yavaş oturmaya başlıyor ve Türkiye de artık erken rezervasyon olanaklarından faydalanabiliyorlar” dedi.