AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Yüksek maaş hangi sektörde?

Turkishtime Dergi

Elbette maaş her şey değildir. Ancak CEO maaşları bir bakıma da hangi sektörlerin daha rekabetçi ve liderliğe ihtiyaç duyan sektörler olduğunu da ortaya koyuyor. Yüksek maaş alan CEO’ların şirket ve sektör değerlerini de 10 yıllar içinde artırdığını daha önceki yazılarımızda yazmıştık. Şimdi ise Wall Street Journal’ın maaş araştırmasına bir göz atmakta fayda var.

WSJ’nin yıllık araştırmasına göre en çok maaş alan ilk 5 CEO’nun 3’ü medya şirketi CEO’su… CBS CEO’su Leslie Moonves, Walt Disney’in lideri Robert Iger ve Viacom CEO’su Philppe Dauman’ın sıralaması dikkat çekici. Ancak medya sektörü düşük maaşlı CEO’larla da dikkat çekiyor. Sektörün ortalaması tüm CEO ortalamalarına yakın bir rakamla 10,1 milyon dolarda.

Genç yönetici adaylarına daha çok veri vermesi için ortalama CEO maaşları verilerine bakmakta fayda var. Bu alanda da 13,3 milyon dolarla telekom sektörü başı çekiyor. Telekom sektörü aynı zamanda 3,3 milyon dolar prim ortalamasıyla da dikkat çekiyor. Telekomu enerji ve teknoloji şirketleri takip ediyor. Bu kategorinin ortalaması ise 12,3 milyon dolar. Ancak teknoloji şirketlerinin sabit maaşlarının aslında çok zayıf bir ortalamaya sahip olduğunu (993 bin dolar) geri kalanını performans primleri ve borsa hisse artışlarından elde ettiğini belirtmek gerek. Finans sektörü de yine performans üstüne nakit veren bir sektör. Bu sektörün performans nakit ortalaması ise 3 milyon doları buldu.