ARGE 250


Yunanistan'ın En Büyük Limanları Satılıyor

Kurtuluş Ozan Keser

The Journal of Commerce'in haberine göre Yunanistan, özelleştirme bütçesindeki açığı kapatmak için iki ana limanı olan Piraeus ve Thessaloniki limanlarını ve devlet demir yollarını satışa çıkarmayı düşünüyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Stelios Stavridis, Yunanistan'ın en büyük limanı olan Piraeus Limanı'nın hükümete ait yüzde 74'lük hissesinin 2014 yılında planlanan elden çıkarılma işlemlerinin bu seneye kaydıralabileceğini kaydetti.

Piraeus, Pier 11 ve Pier 111 terminallerinin, konteyner operasyonları için 35 seneliğine Çin'in Cosco Pasific Şirketine verilmesi ile kısmen özelleştirilmişti. Büyük başarı ile sonuçlanan bu yatırım ile iki terminalin yıllık kapasitesini 3.7 milyona yükselten Cosco, şimdi ise Piraeus'u Çin ürünlerinin Avrupaya ithalatında merkez olarak kullanabilmek adına limandaki yatırımını arttırmak ve teklifini yükseltmek niyetinde. Bu sene başlarında finans bakanı Yannis Stournaras; Cosco Pasific'in Piraeus'taki katılımını arttırmak üzere 'ilgi gösterdiği'ni belirtti.

Thessaloniki limanının satışına da yabancı yatırım ilgisi yüksek oldu. Özellikle Rus Demir Yolları, Yunanistan'ın ikinci büyük limanına büyük ilgi gösterdi. Rus Demir Yollarının Reseu Ferre de France ile bir ortaklık içerisinde, liman için teklif vermesi bekleniyor. Şirket aynı zamanda satışa çıkarılan iki Yunan demir yolu şirketini satın almayı da planlıyor.

Yunan özelleştirme İdaresinin Temmuz sonunda bir karara varması bekleniyor. Fakat satış programı çok az devlet varlığının şimdiye kadar sağlanmış satışı ve devletin özelleştirmeyi hızlandırma arzusundaki şüpheler ile - iki limanın da dahil olduğu -planlanandan çok daha yavaş seyrediyor.