AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Yürüyüşünüz kimliğinizi ele veriyor

Samet Öztürk

NewScientist dergisinde yayımlanan araştırmada, kimlik tespiti için kullanılan yüksek maliyetli retina ya da parmak izi taramalarına alternatif oluşturacak, uygulanması daha kolay bir teknoloji geliştirildiği, bu yöntem sayesinde kişilerin kimliklerinin, kameralarca görüntülenen yürüyüş şekillerinden tespit edilebileceği belirtildi.

Münih Teknik Üniversitesi'nden Martin Hofmann ve ekibi, giyilen kıyafetin gölgesi gibi son derece detaylı işaretleri algılayarak kişilerin görünüş bilgisini tam olarak verebilen bir program geliştirdiklerini açıkladı.

Test çalışmalarında yüzlerce insanın video görüntülerinin kullanıldığını ve sistemin bu kişileri tanıma oranının yaklaşık yüzde 80 olduğunu belirten Hofmann, bu oranın, daha önce bu alanda yapılan 13 çalışmanın sonuçlarından daha başarılı olduğunu belirtti.

Aynı proje üzerinde çalışan Osaka Üniversitesi'nden Daigo Muramatsu ve ekibi ise, farklı kamera açılarından elde edilen görüntülerin kişinin kimliğini tanımlamakta zorluk çıkardığını vurgulayarak, bu sorunu aşmak için çalıştıklarını söyledi.

Muramatsu, koşu bandına çıkardıkları 20 kişinin çevrelerine 24 kamera yerleştirerek çekim yaptıklarını, elde edilen verilerle, kişinin yürüyüş biçiminin farklı açılardan nasıl görüntülendiğini ortaya koyacak bir yazılım oluşturmaya çalıştıklarını kaydetti.

Ön testler sonucunda, sistemin farklı açılardan kimlik tespitinde çok düşük oranlarda tanımlama hatası yaptığını belirten Muramatsu, sonucun "umut verici" olduğunu söyledi.

Hofmann ve Muramatsu, önümüzdeki günlerde ABD'nin başkenti Washington'da biometri alanında yapılacak bir konferansta projelerini tanıtacaklarını, bu ve buna benzer yürüyüş biçimi analizleri sayesinde yakın gelecekte bu teknolojinin ticari amaçlı kullanılabileceğini belirtti.

Muramatsu, ekibinin Japonya'da adli tıp uzmanları ile çalıştığını ve aynı zamanda uzman olmayan kişiler tarafından da kullanılabilecek bir yazılım geliştirdiklerini sözlerine ekledi.