ARGE 250


Yüzünü yenileyen Swissotel'in hedefi Y kuşağı

Kasım 2013'te 100 milyon euro yatırımla iç mimarisi ve teknolojik altyapısını A'dan Z'ye yenilemenin startını vererek Türkiye'nin en kapsamlı renovasyonlarından birine imza atan Swissôtel The Bosphorus, yeniden yapılanmasını tamamlayacağı 2016 yılına güçlü girmeye hazırlanıyor. 2016 yılında aynı zamanda Türkiye'deki 25' inci yılına girecek olan İsviçreli otel zinciri için Türkiye ve özellikle İstanbul, halen kritik bir öneme sahip... Swissôtel The Bosphorus İstanbul Genel Müdürü ve FRHI Hotels & Resorts Türkiye ve Doğu Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı Gerhard Struger, Türkiye'nin Swissotel'in İsviçre dışında marka bilinirliğinin en yüksek olduğu ülke olduğunu belirtti. Struger, “Türkiye ve özellikle İstanbul Raffles, Fairmont ve Swissotel markaları altında dünya çapında 110 otele sahip FRHI Hotels & Resorts'un portföyündeki en önemli ilk üç pazardan biri. Burada planlarımıza aralıksız devam ediyoruz” dedi.

Gerhard Struger, ilk olarak 2006 yılında 5 bin metrekarelik SPA'sını yenileyen Swissotel'in 2011'de de Swissotel Living konseptiyle 63 rezidansı renove ettiğini, 2013 yılı sonunda başladıkları ana otel yenilemesinin ise yürüyen bir iş süreciyle eş zamanlı olduğu için uzun sürdüğünü belirtti. 25 yılda eskiyen bir teknolojiyi yenilemenin artık zorunluluk olduğuna değinen Struger, "Binanın altyapısını A'dan Z'ye yeniledik. Kablolamalar, dış cepheler, cam kaplamalar, havalandırma sistemleri yeniden dizayn edildi. Jeneratörler, elektrik panelleri hepsi sıfırdan yenilendi. Odalar içi kişinin uyuyup uyanmasına göre hareket eden sensörlerle donatıldı. Suyun arıtılarak yeniden bahçe sulamasında kullanılmasını sağlayan çevreci sistemler getirdik" diye konuştu.

5 yıldızlı rezidans hizmetini seviyorlar

Swissotel'deki yenilemeyle otelin daha modern ve sofistike bir vizyon kazandığını belirten Struger, lüks detaylarla tasarlanan yedi loft süit başta olmak üzere yeni dönemde odaların lükse ve teknolojiye merakıyla bilinen Y kuşağının da ilgisini çekmesini beklediklerini kaydetti. Struger, şöyle devam etti: "Lüks çatı katı olarak tasarlanan loftlarda fiyatlar minimum 1000 euro'dan başlıyor. Y jenerasyonuna da hitap etmek istiyoruz, bu anlamda bir çeşitlilik yaratmak istedik. Diğer rezidanslardan farklı olarak sokağa açılmıyoruz, dolayısıyla müşteriler şayet odalarında çamaşır ya da bulaşıkla ilgilenmek istemiyorlarsa rahatlıkla 5 yıldızlı bir otel kompleksi içinde bir rezidans hizmetine sahip oluyorlar. Şehrin merkezinde rezidansta kalıp otel hizmeti almak, Y kuşağı başta olmak üzere pek çok hedef kitle için önemli bir avantaj sunuyor. Standart, Boğaz ve park manzaralı rezidanslar, uzun dönem konaklama için rezidanslar, modern loftlar ve süit odalar pek çok alternatif içeriyor".

Hedef yüzde 80 doluluk, yüzde 20 büyüme

Otelin batı kanadında yer alan 167 klasik konuk odasını, 28 köşe odayı ve üç süiti Şubat'ta; 7 loft suiti ise Haziran ayında hizmete açtıklarını belirten Struger, “Şu anda yenilenme sürecinin ortasında yer alıyoruz. 300 odamız, bir restoranımız ve toplantı odalarımız ise halen renovasyonda. Bu yılın son çeyreğinde de lobi ve resepsiyon bakıma girecek. 2016 Mart sonunda ise tüm yenilemeyi tamamlamış olacağız” diye konuştu. Hizmete açtıkları 205 odada bu ay yüzde 80'in üzerinde doluluk beklediklerini belirten Struger, “Odalar ve suitler günlük, haftalık, aylık kiralanabiliyor. Renovasyon öncesinde tamamında yüzde 80 doluluk sağladığımız otelde tüm yenileme Mart 2016'ta tamamlanıp 300 odayı da hizmete aldığımızda, 70 milyon euro ciro ile kapattığımız 2013 yılının yüzde 20 üzerinde bir büyümeyi sağlamayı öngörüyoruz” dedi.

Demokratik seçim süreci, planlarımızı etkilemedi

Türkiye'deki seçim sürecini de değerlendiren Swissôtel The Bosphorus İstanbul Genel Müdürü ve FRHI Hotels & Resorts Türkiye ve Doğu Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı Gerhard Struger, “Demokratik ve adaletli bir seçim yapıldı. Bu açıdan pozitif buluyoruz. Hükümetin bir an önce kurulması ve güven ortamının yaratılması konusunda da umutluyuz. Aksi için sebep yok. Türkiye'ye güveniyoruz” diye konuştu. Grubun Türkiye planlarına değinen Struger, şöyle devam etti: “Raffles Zorlu'da geçen yıl açıldı. Ankara ve İzmir'de otellerimiz var. Şu anda Bodrum'daki Swissotel'i açıyoruz, önümüzdeki yıl Bodrum'da ikinci bir oteli açacağız. Garanti Koza ile yeni bir projemiz var, Kozapark Esenyurt'ta 2019 yılında olacak. Yılın son çeyreğinde Mecidiyeköy'de Quasar projesinde Fairmont açacağız”.

İstanbul turizmine Katar örneği

Geçen yıl yüzde 12 artışla 12 milyon yabancı ziyaretçinin geldiği İstanbul’da Arap turistlerin payı yüzde 10’dan 18’e çıktı. Geçen yıl 2.1 milyon Arap İstanbul’u ziyaret etti. Yani her gelen altı turistin biri Arap oldu. Bu yıla ait ilk beş ay ise 2014 yılının aynı dönemi ile kıyaslanarak incelendiğinde İstanbul’a gelen yabancı sayısı yüzde 7 arttı. Dünya Turizm Örgütü'nün en çok turist çeken ülkeler sıralamasına göre altıncı sırada olan Türkiye ve özellikle İstanbul'daki bazı eksikliklere değinen Struger, “Çalışan bir toplu ulaşıma ciddi şekilde ihtiyacımız var. AKM kapalı, kültür-sanat, operayla ilgili büyük bir altyapı Zorlu Performans Sanatları Merkezi dışında yok. Müzeler çeşitlenebilir. Turistlere sunulacak spor alanları da sınırlı. Örneğin Katar'da sanat ve cazibe merkezleri yapılıyor. Bu şekilde İstanbul'da şehir turizminin ötesine çıkıp keşfedilecek fırsatlar olmalı” değerlendirmesini yaptı.
Rezervasyon sürecinin kısaldığını, insanların artık aynı gün karar verip seyahate çıktıklarını ve daha kısa süreli ancak daha sık tatiller yaptıklarını ifade eden Struger, İstanbul'daki otel arzının artması nedeniyle fiyatların biraz baskı altında olduğunu, biraz düştüğünü ancak orta vadede biraz daha yukarı çıkmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Burj el Arab'ın iç mimarı tasarladı

Burj el Arab oteli ve Dubai metrosu gibi pek çok önemli yapıda imzası bulunan Khuan Chew tarafından renove edilen Swissotel'de Amerika'daki loft konseptini bire bir yansıtan New York stili dubleks yedi adet loft oda yer alıyor. Genişlikleri 97- 215 metrekare arasında değişen loftlar, 200 metrekarelik özel teraslar, sauna, şarap soğutucu ve tam otomatik aydınlatma sistemi gibi özelliklere sahip...