AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


40'dan Fazla Ülkeye İhracat Yapan Al-Kor'un Ar-Ge Faaliyetlerinde Önceliği Dijital Dünyanın Dinamik ve Yenilikçi Oyuncusu Olmak!

Turkishtime Dergi

40’tan fazla ülkeye ihracat yapan AL-KOR Makine Kalıp San. Ve Tic. A.Ş., otomotiv, beyaz eşya ve savunma sanayisine yönelik kalıp ve seri parça üretimini; İstanbul ve Bursa’daki üretim tesislerinde sürdürmektedir. Ar-Ge faaliyetlerine çok uzun yıllar önce parça, proses ve kalıp tasarımı ile başlamış olmasına rağmen; 2017 yılında Türkiye’nin 346. Ar-Ge merkezi olarak Sanayi Bakanlığı tarafından tescil edilmiştir. 

Katma değeri ve teknolojisi yüksek; optik, elektronik, mekatronik, aydınlatma ve mekanik parçaları Global OEM’ler ve Tier1 müşteriler için üretmek suretiyle hedeflerini sürekli ileriye taşımaktadır. 518 kişilik kadronun 51’i, alanlarında uzman Ar-Ge personeli olmakla beraber; diğer birimlerdeki mühendisler de eklendiğinde toplam mühendis sayısı 100’e ulaşmaktadır. 

Otomotivde dijitalleşmenin getirmiş olduğu “Mobilite” ve “Akıllı şehirler” kavramı çerçevesinde; elektrikli-hidrojen sistemli, otonom ve emisyonu düşük çevre dostu ürünlere yönelik Ar-Ge çalışmalarımız hızlanmış ve daha da önem kazanmıştır. Diğer yandan, karbon salınımını azaltma, enerji maliyetlerini düşürme ve Yeşil Mutabakat’a uyum hedefi kapsamında; ISO 64001 belge çalışmaları sürdürülmektedir. 

AL-KOR’un, Ar-Ge çalışmaları kapsamında faal ürüne dönüşmüş olan 24 buluşu olup; 11’i tescil edilmiş, 8’inin tescil süreci devam etmektedir. 2021 Yılı cirosundan yüzde 6’lık dilim Ar-Ge çalışmaları için kullanılmıştır. Aralarında sektörün global devlerinin yer aldığı otomotiv firmalarına ve başta Avrupa olmak üzere; Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında 15’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştirilmektedir. 

Son geliştirme projelerimiz kapsamında, TOGG C SUV aydınlatma ürün gruplarında “Full System Supplier” olarak ürün sorumluluğunu almak ve bu projeleri başarı ile tamamlamış olmak; bizler için ayrıca bir gurur kaynağıdır.

Erol DİVANYAN
Ar-Ge Genel Müdür Yardımcısı, AL-KOR