ARGE 250


BSH Türkiye'den "Tek Yol Ar-Ge ve İnovasyon" Mottosu

Turkishtime Dergi

BSH Türkiye olarak, yurt dışındaki tüketiciler nezdinde “Made in Turkey” etiketinin tercih nedeni olmaya başladığını görüyor, “en tercih edilen” marka olabilmek için “Tek Yol Ar-Ge ve İnovasyon” mottosuyla ilerliyoruz.

Hızla gelişen dünyada, şirketimizin gelecekteki başarısını garanti altına alan faktörün de yine inovasyon gücümüz olduğuna inanıyoruz. Dünyanın ev aletleri alanında öncü kuruluşu BSH olarak inovatif fikirlerimizi gerçeğe dönüştürmek için her yıl önemli miktarda araştırma ve geliştirme yatırımı yapıyoruz. BSH Grup olarak; dünya çapında 2021’deki Ar-Ge yatırımları toplam cironun yüzde 5’i olan 755 milyon Euro’ya ulaştı. BSH Türkiye olarak değişime öncülük edebilmek için daima yeni stratejiler oluşturuyoruz. Türkiye’de en fazla yatırım yapan beyaz eşya üreticilerinden olduğumuz gibi, Ar-Ge harcamalarımız ve patent sayımızla da öne çıkıyoruz. Dünya çapındaki Ar-Ge merkezleri ile her gün üç patentli buluşa imza atıyoruz. 2008’deki düzenleme çerçevesinde Türkiye’nin ilk Ar-Ge Merkezi sertifikasına sahip şirketi olarak, ülkemizde geliştirdiğimiz patentli teknolojilere sahip inovatif ürünleri dünya pazarına ihraç ediyoruz.

Bununla birlikte Türkiye’deki yaklaşık 300 kişilik ekibimiz de üretim vizyonuna yön verecek önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 2021’deki Ar-Ge harcamalarımız bu yıl da artış göstermiştir ve üç basamaklı rakamların üzerindedir. 2020’de TÜRKPATENT tarafından tescil edilen patent sayısı 32, 2021’de 53 olurken; yüzdesel artış gösteren başarılarımız sayesinde Ar-Ge teşviki aldık. Tüm bu çabaların sonucu olarak yurt dışındaki tüketici nezdinde “Made in Turkey” etiketinin bir tercih nedeni olmaya başladığını görüyor, “en tercih edilen” marka haline gelmek için “Tek Yol Ar-Ge ve İnovasyon” mottosuyla ilerliyoruz. Sektörümüzün gelecekte ihtiyaç duyacağı insan kaynağının yetişmesi, bizim için öncelikli konulardan biri. Bu kapsamda “Makers Of Tomorrow” yani “Geleceği Kodlayanlar” projesiyle çocuklarımızı 21. yüzyıl becerileriyle donatmak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz.

GÖKHAN SIĞIN
BSH Türkiye CEO’su