AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Kalyon PV Fotovoltaik (FV) Güneş Enerjisi alanında dünyanın sayılı Ar-Ge merkezlerinden birisi olmayı hedefliyor!

Turkishtime Dergi

Fotovoltaik (FV) güneş enerjisi alanında, enerji depolama ve yarı iletken teknolojilerinde Türkiye’nin en kapsamlı faaliyet alanına sahip, kendi teknolojisini üreten dünyanın sayılı Ar-Ge merkezlerinden biri olmayı hedefliyoruz.

Konya Karapınar’da Türkiye’nin en büyük çöl arazisi üzerinde kurulumu devam eden Kalyon Konya Karapınar Güneş Enerjisi Santrali (GES), toplamda 1GWAC kurulu gücü ile tamamlandığında dünyanın büyük GES’lerinden biri olacak. Santraldeki modüller, Avrupa’nın en büyük entegre yarı iletken üretim fabrikası olan Kalyon PV’de ham madde polisiliyumdan başlanarak, kristal büyütme, wafer (yonga) kesme, hücre ve panel fabrikalarında tek çatı altında üretiliyor. Ar-Ge Merkezimiz de aynı çatı altında teknoloji yol haritaları ve pazar öngörüleri doğrultusunda yeni ürün, hizmet ve teknoloji geliştiriyor.

Toplamda 100’ün üzerinde araştırmacı istihdam ettiğimiz merkezimizde, yenilikçi ve yüksek verimli FV teknolojileri temel araştırmaları, maliyet düşürme, performans artırma, geri dönüşüm, döngüsel ekonomi, karbon ayak izinin azaltılması, yerlileştirme, tedarikçi ve yan sanayi geliştirme, güç
elektroniği, enerji depolama, ileri test ve ölçüm teknikleri ve ticarileştirme çalışmalarını sürdürmekteyiz.

2022 yılı içerisinde bu faaliyet alanları kapsamında özellikle yüksek verimli n-tipi kristal silisyum/Perovskit TANDEM hücre ve panel teknolojileri, yeşil hidrojen üretimi, enerji depolama, tarımsal ve yüzer GES’ler, yüksek güçlü elektrikli araç şarj teknolojileri, yapay zekâ algoritmaları ile endüstriyel optimizasyon ve yarı iletken mikroçip sektörüne yönelik yüksek saflıkta elektronik sınıf wafer geliştirilmesi çalışmalarına yoğunlaşacağız. Merkezimizde 2022 yılı içerisinde aynı zamanda Class 1.000 temiz oda FV hücre araştırma laboratuvarımızın, iklimlendirme ve elektro-optik test laboratuvarlarımızın da kurulumunu tamamlayacağız. Yürüttüğümüz 50’nin üzeri Ar-Ge projemizde de Avrupa Birliği hibe destek oranlarımızı artırarak bütçemizin yüzde 20’sini dış kaynaklı sağlayabilmeyi hedefliyoruz. 

Kübra Kalyoncu Şeherli
Kalyon Güneş Teknolojileri, İcra Kurulu Başkanı