AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


KORTEKS, Ar-Ge Çalışmaları ile Sektöre Rol Model Olmaya Devam Ediyor!

Turkishtime Dergi

Korteks olarak sürdürebilirlik çalışmalarımız çerçevesinde, 10 milyon dolar yatırımla devreye aldığımız Polimer Geri Dönüşüm Tesisi ile Avrupa ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik ve yüzde 100 pet şişeden polyester iplik üretmeye başladık. 

Türkiye ve Avrupa tekstil piyasası, teknik tekstiller, otomotiv tekstilleri ve fonksiyonel ürünler pazarlarında elde ettiği liderliği Ar-Ge çalışmalarıyla sürdürürken sektöre de rol model oluyoruz. Korteks olarak, daha yaşanılabilir bir dünya için, Akıllı Hayat 2030 stratejisi doğrultusunda sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi odaklı bir Ar-Ge anlayışıyla çalışıyoruz. PLASTICE Projesi ile Avrupa Birliği’nin araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerini yürüttüğü Horizon Programı’na kabul edildik. Korteks’in ilk Horizon Europe Projesi olan PLASTICE, ayrıştırılması çok zor olan kompleks yapıdaki tekstil ve plastik atıkların teknoloji ve inovasyon ile geri dönüştürülmesi ve bu yolla elde edilen hammaddelerden düşük karbon ayak izine sahip nihai ürünlerin imalatını hedefleyen bir döngüsel ekonomi modelini hayata geçirecek. Bunun yanında sürdürebilirlik çalışmalarımız çerçevesinde, 10 milyon dolar yatırımla devreye aldığımız Polimer Geri Dönüşüm Tesisi ile Avrupa ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik ve yüzde 100 pet şişeden polyester iplik üretmeye başladık. 

Ar-Ge’mizden çıkan yenilikçi ürünlerle dünyada da dikkat çekmeyi sürdürüyoruz. Örneğin rüzgâr güllerinin yapılarında kullanılan özel teknik polyester iplikleri üretiyoruz. Bu kumaşları yapan dünyanın en büyük üreticilerinin tedarikçisiyiz. Ürettiğimiz en özel ipliklerden bir diğeri ise; su şebekelerinin sökülüp bir daha yapılmasındansa sökülmeden tamirini sağlıyor. Bu kumaşın içme suyuyla temasında insan sağlığı açısından hiçbir sıkıntısı bulunmuyor ve bunu uluslararası kuruluşlar ile de belgeliyoruz. Bu konuda da yine yurt dışında bu konularda uzmanlaşmış bir firma, ipliğimizden üretilen kumaşları su borularının tamirinde kullanıyor.

Bugüne kadar Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde TAÇ Flame Retardant, TAÇ Cotton-Like, Taç Milpa-Like, Taç Linen-Like ve TAÇ Antistatic ve Taç UV Resistant gibi yenilikçi ve fonksiyonel ürünler üreten bir şirket olarak sürdürülebilirlik odaklı Ar-Ge çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

Barış MERT
Genel Müdür, Korteks