AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Şirketler'den Etkili Ar-Ge ve İnovasyon Projeleri

Turkishtime Dergi

Ev Eşyalarında İnovasyon - BSH

BSH Çerkezköy Ar-Ge Merkezi soğutma, pişirme, çamaşır ve bulaşık ürünleri geliştirmektedir. Son teknoloji ev aletlerimiz ve dijital hizmetlerimizle tüketicilerin evdeki yaşam kalitesini artırmayı hedeflemekteyiz. “Home Connect” ekosistemiyle beraber müşterilerin günlük yaşamını kolaylaştıran ürünlere odaklanmaktayız. “Home Connect Cookbook” ile lezzetli tarifleri arayabilirler ve yemeği seçtikten sonra doğruca ayarları akıllı fırınına gönderebilir veya uygun yıkama programından emin olmadıklarında “Easy Start” kılavuzumuz onları yönlendirir.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezinin Odağı Yapay Zeka

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, yapay zekanın var olan bütün endüstrilerde yerleşmesini sağlamak ve bununla birlikte yeni endüstri dallarının gelişmesine katkıda bulunmak için çalışmalarına devam ediyor. Yapay zeka inovasyonlarında güçlü bir öncü olan Merkez, makine öğrenmesi (ML), doğal dil işleme (NLP) ve bilgisayarlı görü olmak üzere pek çok yapay zeka bileşenini ürün ve projelerine entegre ederek müşterilerine daha iyi bir hizmet sunuyor. Bilgisayarlı Görü uygulamalarını içeren WeSight ve yapay zeka ile güçlendirilen Petal Search bu alandaki önemli örnekler arasında. Bir iş sağlığı ve güvenliği sistemi
olan WeSight, gerçekleşebilecek muhtemel kazalara karşı önlem alınmasına yardımcı oluyor; yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçerek hem güvenli hem de verimli bir çalışma ortamı oluşturulmasına olanak sağlıyor. Arama motoru Huawei Petal Search, arkasındaki ML ve NLP teknikleri sayesinde yerel içerik sağlayıcılarına ve platformlara, yeni kullanıcılar ve trafik sağlamaya yardımcı olurken, kullanıcı deneyimini en iyi hale getirmeye çalışıyor.

Nuy Tekstil'den Kumaşlara Ömür Katan İnovasyon

NUY TEKSTİL, yenilikçi, inovatif ve sürdürülebilir bir ürün olarak tasarladığı Flaura’yla tekstil sektörüne bir yenilik daha kattı. Kimya Yüksek Mühendisi Ulviye Yahya ve İktisatçı-Ekonomist Nejat Yahya tarafından 1992 yılında kurulan Nuy Tekstil, parfüm ve tekstil sektörü için tasarladıkları inovatif ürün Flaura’yla, sektöre değer katıyor. Ürünle ilgili bilgi veren Nuy Tekstil Genel Müdürü Ulviye Yahya, Flaura’yı ortaya çıkarmak için laboratuvarda 18 ay çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Ürünlerin yüzde 90’ı kirlendiği için değil ter koktuğundan yıkanıyor. Bir tekstil ürününde bazı yıkamaları atlayarak 3 bin litre su tasarrufu yapılabilmektedir. Yıkama yapmadan sadece birkaç sprey ile tekstil ürününde anında ferahlık sağlandığından ürünümüz sayesinde sudan, enerjiden ve zamandan tasarruf sağlarsınız. Flaura ayrıca yıkanma ve ütü/kuru temizlemeden kaynaklı deformasyonları da minimize ederek, ürünün uzun ömürlü olmasını sağlıyor.”

Hidromek Ar-Ge Merkezi Elektrikli ve Yarı Otonom İş Makinaları İçin Çalışıyor

Dünyanın tanınmış iş makinesi üreticisi HİDROMEK, Ar-Ge, tasarım ve teknoloji gücüyle ürün gamını genişletmeye devam ediyor. Müşterilerinin taleplerini tek çatı altında karşılama hedefiyle farklı ürün gruplarında yeni ürünler geliştiren HİDROMEK, ayrıca, elektrikli ve yarı otonom iş makineleri için de Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor. HİDROMEK’in Türkiye’den tek katılımcı olduğu, toplam 9 ülkeden 23 katılımcının yer aldığı BEEYONDERS Projesi, Avrupa Birliği, Ufuk Avrupa Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Proje kapsamında HİDROMEK, otonom ve uzaktan kumandalı HMK 635 WL lastikli yükleyici geliştirecek.

Çoşkunöz Yeni Bir Teknoloji ile Seri Üretim Yapıyor: Sürtünme Karıştırma Kaynağı

Coşkunöz Ar-Ge Merkezi’nde Sürtünme Karıştırma Kaynağı (SKK) çalışmaları, çelik ve alüminyum birleştirilmesi ile başlamış ve projenin başarıyla tamamlanmasının ardından yetkinlik geliştirme çalışmaları, çeşitli Ar-Ge projeleri ile devam etmiş ve Türkiye’nin en büyük boyutlu SKK makinası yatırımı ile ivmelenmiştir. Ar-Ge çalışmaları, müşteri odaklı yürütülen batarya taşıyıcı sürtünme karıştırma kaynağı projesi ile ticarileşerek , yaklaşık 150 kişiye istihdam yaratılmasına imkan sağlamıştır.

İlko İlaç'tan Ar-Ge'den Tedaviye Giden Yenilikçi Teknolojiler

Küçük moleküllü jenerik ürünlerin geliştirildiği İlko Argem Ar-Ge Merkezi’nde çalışılan yenilikçi teknolojilerden bazıları şunlardır:

• Hidrofilik Matriks Teknolojisi
• MUPS-Mikropellet Tablet Teknolojisi
• Geciktirilmiş Salım Sağlayan Core-in Tablet Teknolojisi
• Osmotik Kontrollü Salım Teknolojisi
• Çok Tabakalı Tablet Teknolojisi.

Türkiye’nin ilk biyoteknoloji Ar-Ge merkezi olan İlko Argem Biyoteknoloji Merkezi’nde ise rekombinant DNA teknolojisi kullanılarak kanser ve kansere bağlı hastalıklara yönelik biyoüstün, biyobenzer ve yeni nesil biyoteknolojik ürünler üzerine çalışmalar yapılmaktadır.

Yüksek Hızlı Yazılım Tabanlı Radyo (Tranceiver)

Savronik tarafından geliştirilen Yüksek Hızlı Yazılım Tabanlı Radyo (SDR), 137 Mbps’ye kadar çift yönlü veri iletişimi yapabilen, L, S, C, Ku band gibi farklı frekans bantlarında çalışabilen, dahili video sıkıştırıcı ve şifreleme özelliği ile kara, deniz, hava istihbarat, keşif ve gözetim (ISR) platformlarında kullanılabilen çok amaçlı alıcı-verici birimidir.  Esnek, modüler ve askeri standartlara uygun olarak tasarlanan SDR ünitesi özel dalga formları, çeşitli sayısal ara yüzleri ve anten kontrol algoritmaları ile Radyo Link kapsamında farklı düğümler arası güvenli haberleşme sağlanmaktadır.

Flokser Kimya Yapıları Olası Bir Saldırı ve Afet Durumuna Karşı Daha Dayanıklı Hale Getiriyor

Ar-Ge’deki faaliyetleriyle kimya sektörüne inovatif ürünler sunan Flokser Kimya, hayatı güven altına alırken, sektörün dışa bağımlılığının azaltılmasında önemli bir misyon üstleniyor. Bakanlık onaylı Ar-Ge Merkezinde araştırma ve geliştirme çalışmalarına her sene yatırım yapan Flokser Kimya, poliüretan, polyester ve poliüre başta olmak üzere ürün kalitesi, yüksek üretim kapasitesi ve yenilikçi yaklaşımı ile faaliyet gösterdiği alanlarda fark yaratıyor.Geliştirdiği polimer sistemleriyle yapıları olası bir saldırı veya afet durumuna karşı daha dayanıklı hale getiren Flokser Kimya, inşaat sektörüne sunduğu sert köpük ve otomotiv sektörüne sunduğu sünger sistemlerde yanmazlık özelliğini artırıyor. Flokser Kimya, ayakkabı ve terlik sektöründe pazarı giderek büyüyen EVA hammaddesine muadil ürünleriyle, sektörün dışa bağımlılığının azaltılmasında da önemli bir misyon üstleniyor.

Gıda İsrafını Önleyen Yerli Probiyotik

TEKNOPARK İstanbul Kuluçka Merkezi’nde (Cube Incubation) yerleşik Chivalric&Regulus Biyoteknoloji, probiyotikleri ve mikroorganizmaları daha dirençli hale getirmek için Ar-Ge çalışmaları yapıyor. Firmanın, birden çok probiyotik organizmayı toz halde tüketicilere sunduğu ürünü Probio.co, sıcak veya soğuk her türlü gıdaya, ürünün tadını bozmadan katılabiliyor. Probio.co bir yıla kadar canlı kalma özelliği ile de içine katıldığı gıdalara, probiyotik gıdalarda olmayan uzun bir raf ömrü sağlayarak, israfı önlüyor. Projelerinin hızla hayata geçmesi için yatırım turlarını sürdüren firma; otomotiv, inşaat ve gıda gibi çeşitli sektörlere entegre etmeye hazırladığı dirençli mikroorganizma Ar-Ge çalışmalarını dünya ile eş zamanlı sürdürüyor. Nanoenkapsülasyon teknolojisi ile üretilen probiyotik bir gıda takviyesi olarak benzerlerine kıyasla dış koşullara en az yüzde 30 daha dayanıklı. Toz formunda olduğundan istenilen gıda maddesine katılabiliyor. Sindirim sisteminde yüksek canlılığa ulaşıp, vücudun probiyotik mikroorganizmalardan en üst düzeyde yararlanmasını sağlıyor. Böylece çok tüketilen gıdalar, Probio.co ile fonksiyonel nitelikler kazanıyor.

Karel Sayesinde Herkes Evinde Tarım Yapabilecek

TÜRKİYE’NİN 30’dan fazla ülkeye ürün ve teknoloji ihraç eden öncü teknoloji şirketi Karel ile topraksız tarımla akıllı bahçeler tasarlayan Vahaa arasında imzalanan iş birliği anlaşması ile iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin görülmeye başlandığı günümüzde, çevreye önemli ve anlamlı bir katkı sağlanacak. Anlaşma aynı zamanda pandemi ile birlikte odak konusu haline gelen tarım teknolojisi sektöründe üretici girişimci iş birliğinin öne çıkan bir örneği olacak. Karel ve Vahaa arasında imzalanan stratejik iş birliği anlaşması sayesinde ortaya çıkan ürün seti ile evlerde bitki yetiştirilebilecek. Bu yöntemle isteyen herkes, toprağa ihtiyaç duymadan, kolayca, hızlı hasat edilebilir, GDO içermeyen, pestisitsiz, kirli ortam değişkenlerinden arındırılmış, sağlıklı besinler üretebilecek. Bu yöntemle 365 gün üretim imkânı ve geleneksel yöntemlere göre daha hızlı hasat sağlanacak.

Türk Telekom'dan Dünyada Bir İlk: SEBA

TÜRK TELEKOM, iştiraki Argela ile birlikte geliştirdiği şebeke teknolojilerinde stratejik önem taşıyan öncü teknoloji SEBA’yı dünyada ilk kez Türkiye’de deneyimleyen şirket oldu. Argela ve Amerika’daki iştiraki Netsia’nın, Türk Telekom ile üzerinde çalıştığı “Yazılım Tanımlı Fiber Genişbant Erişim Sistemi, SEBA (Software Defined Network Enabled Broadband Access)” Türkiye’de deneme kapsamında gerçek müşterilerle devam eden saha test ve iyileştirmelerinin ardından çalışmaya başladı. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ile birlikte, yönetiminde Türkiye’den sadece Türk Telekom’un yer aldığı uluslararası bir organizasyon olan Open Networking Foundation da (ONF) böylelikle SEBA çalışmalarının somut örneğini Türk Telekom ile gerçekleştirdi. SEBA, yazılım tabanlı bulut bilişim teknolojileri ile telekom operatörlerinin sanal sunucuları üzerinde çalışarak donanım altyapı maliyetini azaltıp, kaynak tasarrufu sağlıyor.

Korteks Rüzgar Gülleri İçin İplik Geliştirdi

KORTEKS, rüzgar enerjisi ile elektrik üretimini yapan tesislerin, kanatlarında kullanılan kompozit malzemelerin üretildiği çok katmanlı kumaşlarda kullanılan teknik polyester ipliği üretti. Zorlu Tekstil Grubu şirketlerinden Korteks, teknik tekstil alanında yıllardır yaptığı ilerlemelere bir yenisini daha ekledi. Şirket, yurt dışında sahip olduğu bu konum sayesinde yurt dışı tekstil pazarlarında polyesterle ilgili geliştirme çalışmalarına katkı sağlamaya ve yenilikçi teknik tekstil ürünleri geliştirmeye de devam ediyor. Korteks, ileri teknik tekstil kumaşlarına yönelik yaptığı bu çalışmalar doğrultusunda rüzgar enerjisi sektörüne yönelik ihtiyaçları karşılayacak özel bir ürün geliştirdi. Bu çalışmayla rüzgar enerjisi ile elektrik üretimini yapan tesislerin, kanatlarında kullanılan kompozit malzemelerin üretildiği çok katmanlı kumaşlarda kullanılan teknik polyester ipliği üretti.

Türkiye'nin İlk Gaz Adaptif Sistemli Kombisi Warmhous'tan

WARMHAUS olarak Türkiye’nin ilk gaz adaptif sistemli kombisini ürettiklerini kaydeden Warmhaus Genel Müdürü Kağan Turan, “Gaz adaptif sistem, kombinin farklı gaz kalitesi ve alev miktarlarında tasarruflu şekilde çalışmasını sağlıyor” dedi. Bursa’daki iki fabrikasında panel radyatör, kombi, duvar tipi yoğuşmalı kazan ve şofben üretimi yapan Warmhaus, Türkiye’ye hem estetik ve görsel tasarımı güzel, hem de enerji verimliliği yüksek ürünler sunuyor.

Ar-Ge ile Yapay Kadavra - Teknopark İstanbul Media Arge

TÜRKIYE’DE yapay kadavra üretmenin temelleri, Teknopark İstanbul firmalarından Medion Arge tarafından atıldı. Medion, gerçek kadavraların yerini alacak yapay kadavra modelleri geliştiriyor. Firmanın yapay diz eklemi ile başlayan çalışmaları, eklem ve eklemi çevreleyen yumuşak doku dahil patalojik (hastalıklı) vakaları taklit eden modelleri geliştirmeye doğru evrildi. Cerrahların ve tıp öğrencilerinin eğitimindeki gerçek kadavraların yerini alacak kadavralarda, anatomik ve biyomekanik özellikleri gerçek organ yapılarını taklit eden kompozit malzemeler kullanılıyor. Medion Arge’nin Kurucusu; Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Küçükdurmaz, aynı zamanda Dünya Ortopedi ve Travmatoloji Cerrahi Komitesi Üyesi. TÜBİTAK bursu ile 2013-2015 arasında ABD’de Thomas Jefferson Üniversitesi Rothman Enstitüsü’nde eklem protezleri ve ortopedik enfeksiyonlar üzerine post doktora yaptı. Prof. Dr. Küçükdurmaz, pek çok uluslararası mesleki organizasyonda çalışıyor. Bunlar arasında Dünya Ortopedi ve Travmatoloji Birliği (SICOT) Kalça ve Diz Cerrahisi Komitesi, Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Birliği’nin e-Learning Komitesi de var.

Ford Otosan'dan Albatros

FORD OTOSAN bataryaların ikincil ömürleri, sanayide enerji optimizasyonu ve temiz enerji kaynaklarının kullanılması konularında Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda firma, Albatross, LaserSonix Q gibi Ar-Ge projeleri ile bu misyonunu hayata geçirdi. Albatross Projesi kapsamında şirket, hem batarya elektrikli (BEV) hem de ‘plug-in’ hibrit elektrikli (PHEV) binek, hafif ticari ve ağır ticari araçlara da uygulanabilecek bir batarya paketi tasarlıyor. Proje, 2024’te tamamlanacak. LaserSonix Q Projesi, ses algalarını kullanarak parçalarda hata olup olmadığını tespit ediyor. Ford Otosan mühendislerinin sopranoların sesi ile bardağı çatlatabilmesinden esinlendiği bu teknolojide, üretim parçaları özel bir akustik sinyal ile temassız olarak titreşime tabi tutuluyor.

Vestel'den Mikrofiber Filitreli Çamaşır Makinesi

VESTEL, 158 ülkeye ulaştırdığı teknolojisiyle bireylerin hayatına dokunurken aynı zamanda karbon ayak izlerinin de azaltılmasına destek oluyor. Günümüzde okyanuslarda kişi başı 200 milyon mikrofiber parçacık olduğu tahmin ediliyor. Gıda zincirine karışarak insan vücudu için de tehlike oluşturan bu parçacıkların yüzde 35’i çamaşır makinesi kaynaklı. 5 kilogramlık çamaşırdan yaklaşık 700 bin mikrofiber parçacık çıkabiliyor. Sonuç olarak her yıl yarım milyon ton mikrofiber, atık su arıtma tesislerince de ayrıştırılamadığından su kaynaklarına karışıyor. Avrupa’da mikrofiber filtre kullanımı ile ilgili regülasyon çalışmaları devam ederken bu soruna kalıcı bir çözüm üretmek için harekete geçen Vestel, mikrofiber filtreli çamaşır makinesi geliştirdi. Vestel, geliştirdiği teknoloji ile hem doğayı hem insan sağlığını koruyor.