AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


TÜMOSAN, Her Yıl Ar-Ge’ye Ayırdığı Payı Arttırıyor!

Turkishtime Dergi

TÜMOSAN, müşteri memnuniyetini artırmak, üretim maliyetlerini azaltmak, uygulanabilir yeni teknolojileri kullanmak amaacıyla Ar-Ge faaliyetlerine önemli kaynak ayırmakta ve alanında sürdürülebilirliği hedeflemektedir. 

TÜMOSAN 1,6 milyon metrekare arazi üzerinde bulunan üretim tesisinde, yıllık 75 bin motor ve 45 bin traktör üretim kapasitesine sahip, tarım ekipmanları, toprak altı ve toprak üstü 280’in üzerinde farklı tarım makinesi geliştirme, traktör grubunda ise 50 hp ile 105 hp arasında 200’e yakın model üretmektedir.

Traktörün yanı sıra, farklı alanlarda bağımsız motor ve aktarma organları tasarım ve üretimi gerçekleştiren TÜMOSAN, bu başarıyı savunma sanayiine de aktarma gayesiyle 2014 yılında savunma sanayii çalışmalarına başlamıştır. 

Türkiye’de kendi gelirine oranla tüm sektörler arasında Ar-Ge çalışmalarına en çok yatırım yapan ilk beş firma arasında yer alan TÜMOSAN, Ar-Ge Merkezi bünyesinde 2022 yılı itibari ile farklı disiplinlerde, alanında uzman dokuz farklı departmanda 90 araştırmacı görev almaktadır. 

Ar-Ge Merkezi çalışmaları Askeri Platform, Dizel Motor, Marin Motor, Transmisyon,  Aktarma Organları, Zirai Ekipman, Dizel/Elektrikli Forklift ve Elektrik/Elektronik Sistem Tasarımı, modernizasyonu ve yenileştirmeleri ağırlıklı olarak sürdürülmektedir.

TÜMOSAN, Ar-Ge çalışmaları için ayırdığı payı her geçen yıl artırarak; bu konudaki yetkin ve donanımlı insan gücü ile birlikte, gelişme ve büyümeyi sürekli kılma hedefindedir.

Bu alanda kazanmış olduğumuz tecrübe ve birikimimizi gelecek vizyonumuza taşıyarak, mevcut Ar-Ge çalışmalarıyla özellikle Savunma Sanayiinde kullanılan motor ve güç gruplarını Türkiye’de geliştirmek ve üretmeyi hedeflemekteyiz.

Bu doğrultuda Türkiye’nin, önümüzdeki yıllarda dünyada alanında söz sahibi bir konumda olacağına inancımız tamdır.

Halim TOSUN
Genel Müdür, TÜMOSAN