AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Yapı Kimyasallarının Öncüsü Kalekim Gücünü Ar-Ge Yatırımlarından Alıyor

Turkishtime Dergi

Yapı kimyasallarının her dalında üretim yaparak, üretim teknolojisi ve önemli Ar-Ge yatırımları ile ürün yelpazemizi geliştirip, ülkemizin Ar-Ge merkezine sahip şirketlerinden biri olmanın gururunu yaşıyoruz.

Yapı kimyasallarının her dalında üretim yapan ve 1990 yılında yapı sektörünün ilk Ar-Ge birimine sahip olan Kalekim; üretim teknolojisine ve Ar-Ge faaliyetlerine yaptığı önemli yatırımlar, yarım asra yaklaşan bilgi ve tecrübesi ile ürün yelpazesini sürekli genişletiyor. Şirket, Türkiye’de ilk olabilecek ürünlerin geliştirilmesini de Kalekim Ar-Ge’nin önemli bir stratejisi olarak görmektedir.

2017 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak tescillenen Kalekim Ar-Ge bölümümüz, sektörünün en donanımlı Ar-Ge laboratuvarlarından birine sahip olup, alanında uzman kişilerden oluşan ekibi ve sahip olduğu 21 milyon TL’nin üzerinde teknik ekipman ve altyapısı ile Avrupa standartlarında faaliyet gösteren bir merkezdir.

2021 yılında 9,9 milyon TL değerinde Ar-Ge harcaması gerçekleştirdik. Ar-Ge’de yürütülen ürün optimizasyon çalışmaları kapsamında yine 2021 yılında 2,6 milyon TL tasarruf sağladık. Sektörel platformlarda sunumlar yapıyor, bilimsel yayın kaynağı olabilecek temel araştırma çalışmaları yürütüyor, patentlenebilirlik üzerine çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Üniversiteler ve tedarikçilerimizle yürüttüğümüz iş birlikleri ile değer yaratmaya çalışıyoruz. Geri dönüşüm çalışmaları ve atık malzeme kullanımı, CO2 emisyonu düşürme çalışmaları, biyo tabanlı hammadde kullanımı ve inovatif çözümlere yönelik projelere odaklanarak müşterilerimize en iyi çözümleri sunuyor, grubumuzun başlattığı “İyi Bak Dünyana” hareketine destek oluyoruz.

2021 Ar-Ge merkezimizde dört adet çatı proje tamamlanmış ve bu çalışmalar kapsamında toplam 67 adet ürüne ait çalışmalar başarıyla tamamlanarak reçeteleri açılmıştır. 2022 yılında ise 19 adet çatı proje üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kimya odağımızı derinleştirerek, 2022 ve sonrasında daha geniş bir bilgi birikimiyle yola devam etmeyi hedefliyoruz. 

Ece Ünlü PINAR
Ar-Ge Müdürü, Kalekim