AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Bankaların EFT ve havale masraflarında indirim

Turkishtime Dergi

Bankaların aldığı ücret ve komisyonlar Resmi Gazete'de yayımlanan TCMB ve BDDK yönetmelik ve tebliğleri ile sınırlandırıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemelere göre ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı 2 bin 400'den 51 adede, finansal tüketicilerde 20'den 16'ya indirildi.

Merkez Bankası (TCMB) bankalarca ticari müşterilere ticari krediler, dış ticaret, nakit yönetimi ve ödeme sistemleri kategorilerinde sunulacak ürün ve hizmetler karşılığında alınabilecek ücretler 51 kalemle sınırlandırıldığını açıkladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) bankalar, tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşların finansal tüketicilerden alınacağı ücretlere ilişkin esaslarda değişiklikler yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konuya ilişkin twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "EFT ücretlerine hem ticari hem de finansal tüketiciler için üst sınır getirildi. 6 ila 850 TL arasında değişen EFT ücretleri 1 ila 100 arasında sınırlandırıldı. Her kalemde ücretler 3'te 1 ila 6'da 1 oranlarında düşürüldü" dedi.

Düzenlemelere göre ticari müşterilerden alınan hesap işletim ücreti ve hesap açılış ücreti kaldırıldı.

Ticari müşterilerin kredi tahsis, kredi kullanım, kredilerin erken kapatılması, EFT gibi ücretler getirilen sınırlama sayesinde azalışa gidildi.

Ticari kredilerde kredi kullanım ücreti yüzde 2'ye seviyelerine kadar çıkarken yeni tebliğ ile en fazla yüzde 1 olarak sınırlandırıldı.

EFT ücretlerine hem ticari hem de finansal tüketiciler için üst sınır getirildi.

EFT işlemlerinden alınacak ücret işlem tutarının 1,000 TL'nin altında olması hâlinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 TL'yi (eski sınır 6 TL), ATM'den yapılan işlemlerde 2 TL'yi (eski 17 TL), diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL'yi (eski 67 TL) geçemeyecek.

Havale ücretleri de her iki müşteri grubu için EFT ücretlerinin yarısına düşürüldü.

Ticari kredilerde halen yüzde 2 ila yüzde 6 aralığında belirlenen erken ödeme komisyonu yeni tebliğ ile kalan vadesi 2 yıla kadar olanlarda yüzde 1'e, vadesi 2 yıldan uzun olanlarda yüzde 2'ye düşürüldü.

Ticari kredi kartlarında yüzde 3-4 seviyelerinde olan nakit avans komisyonu yüzde 1 ile sınırlandırıldı. Bu oran finansal tüketicilerde için de en fazla yüzde 1 olarak belirlendi.

Bankalar, tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşlar, verdikleri hizmetler için yönetmelikle belirlenen ücret ve parasal sınırları her yıl azami, yıllık tüketici fiyat endeksi artış oranında artırabilecekler. Önceki uygulamada, bu artış, yıllık tüketici fiyatları endeksi artış oranının 1.2 katı olarak belirlenmişti.