ARGE 250


BBVA’nın yeni Grup CEO’su Onur Genç oldu

Turkishtime Dergi

2012-2017 yılları arasında Garanti Bankası’nda genel müdür yardımcılığı ve genel müdür vekilliği görevini yürüten, 2017’den bu yana da ABD’deki BBVA Compass’ın CEO’su ve Ülke Müdürü olan Onur Genç, BBVA Grubu’nun yeni CEO’su oldu.

BBVA Yönetim Kurulu’nun, Grubun üst yönetimindeki değişim planı kapsamında aldığı kararla BBVA Grup CEO’luğuna getirilen Onur Genç görevini, 31 Aralık 2018 itibarıyla Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Francisco González'in yerine geçecek Carlos Torres Vila’dan devralacak.

CEO ve yeni Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres Vila, “Onur Genç, Garanti Bankası’nda imza attığı başarıların ardından, ABD'deki operasyonlarımıza da son derece olumlu katkılarda bulundu ve şimdi bu katkısı tüm Gruba yayılacak” dedi. “BBVA Yönetim Kurulu, hissedarlarımızın, çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve toplumumuzun tüm paydaşları için değer yaratarak stratejimizi ilerletmek ve halen yürütmekte olduğumuz dönüşüm programını tüm dünyadaki operasyonlarımızda daha da ileriye götürmek için en ideal CEO olarak Onur Genç’i seçti” diye konuştu.

Garanti Bankası’na 2012 yılında Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak katılan Onur Genç, 2015 yılında sorumluluklarına Kurumsal Bankacılık alanında görevler de ekleyerek, Garanti Ödeme Sistemleri AŞ’nin (GÖSAŞ) genel müdürü ve aynı zamanda bankanın Genel Müdür Vekili oldu. Ocak 2017'den bu yana BBVA Compass'ın CEO’su ve ABD Ülke Müdürü olarak görev yapmakta olan Genç, bankanın finansallarında önemli iyileştirmeler gerçekleştirmesinin yanı sıra, Amerika’da dijital dönüşümün geliştirilmesi, müşteri memnuniyeti ile çalışan bağlılığı konularında da çok önemli başarılar kaydetti.

BBVA Grup CEO’luğunu üstlenen Onur Genç, "Çok önemli ve gurur verici bir görev üstleniyorum. BBVA Yönetim Kurulu’na bana duyduğu güven için öncelikle teşekkür ediyorum. BBVA’yı farklılaştıran misyon ve değerlerimize derinden inanıyorum. BBVA’nın tüm dünyada başarıyla yürüttüğü dönüşüm projesinin bir parçası olmaktan dolayı da ayrıca çok mutluyum” dedi.

BBVA’daki dönüşüm, bankanın "Yeni çağın olanaklarını herkese ulaştırabilmek" misyonundan ilham alıyor. Bu misyon, bankanın dijital çağda müşterilerine en iyi bankacılık çözümlerini sunmasında, en iyi finansal kararları almalarına yardımcı olmada ve hayatları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmalarında oynadığı rolü yansıtıyor. BBVA Grubu, misyonundan beslenen dönüşüm programını büyük bir bağlılıkla yürütmeye devam ediyor. Bu program çerçevesinde, somut değerler üzerine kurulu şirket içi bir kültürel dönüşüm uyguluyor. Aynı program sayesinde, bankanın müşterilerine sağladığı katma değer son yıllarda önemli ölçüde gelişim gösterdi. Grup tarafından satılan toplam dijital ürün adeti iki yıl önce toplam satışların % 15.3’ü iken, bugün bu oran % 40'a, banka ile dijital kanallar üzerinden çalışan aktif müşteri sayısı ise 26 milyona ulaştı. BBVA’nın hedefi, yılın sonundan önce, tüm dünyadaki müşterilerinin yarısını dijital kanallarla buluşturmak…

BBVA Grup Başkanı Francisco González, "Tüm BBVA, müşterinin yararına olacak bir dönüşüme odaklı olarak çalışıyor" diyerek, "BBVA’nın insan kaynağı, Bankamızın gelecekte yakalayacağı tüm başarıların en temel garantisidir" görüşünü yineledi.