ARGE 250


Finansal süpermarkette yeni ürünler

Ersin Kaplan

Finansal dağıtım kanalları arttıkça bankalar da ürünlerini çeşitlendiriyor. Klasik bankacılık ürünleri yeni kanallarda, yeni ambalaj ve yeni koşullarla satılıyor.

Teknolojinin en hızlı etkilediği ve yeni konseptlerin önünü açtığı sektörlerin başında bankacılık geliyor. Sektör teknolojinin sunduğu imkanlarla hız ve verimlilik kazanıyor. Bununla birlikte konvansiyonel kanalların bankacılık için önemi hala üst seviyede. Bankacılıkta müşterinin güveni ve sadakati diğer sektörlere göre daha kritik önemde olduğu için müşteri ile fiziksel temas iş modelinin hala önemli bir parçası. Pazarlamada son dönemde, online mecraların hızlı penetrasyonu dolayısıyla ortaya çıkan bir kavram var: “Omnichannel”. Çoklu kanal stratejisi olarak da adlandırılan bu trend müşteriye her kanaldan ulaşmayı değil, kanalları stratejik bir şekilde kullanmayı anlatıyor. Bu kapsamda fiziki kanallar da bu toplam stratejinin kritik bir unsuru...

Teknoloji gelişirken geleceğin bankacılığı da bu trend ile yeni konseptler kazanıyor. Accenture'un bu konuda hazırladığı vizyon araştırmasına göre, bankacılık şubeleri çok değil iki ilâ beş yıl içinde tümüyle farklı konseptlere kavuşacak. Accenture'un araştırmasında bankaların rutin hizmet işlemleri dışında pazarlama operasyonlarının geliştiği kanallar olarak şubelere ağırlık verileceği öngörülüyor. Bir başka ifade ile bankalar, kimi şubelerini ağırlıklı olarak ellerinde bulundurdukları ürün ve hizmetlerin pazarlamasına tahsis edecek.

Bu durum bankaların ürün ve hizmetler portföyünün gelişmesinin doğal bir sonucu. Müşterilerin farklı finansal ihtiyaçlarına cevap verilecek şekilde sigortadan leasing'e kadar birçok ürün ve hizmet sunuyorlar. Dijital mecraların da desteğiyle müşterilere özgü ürün ve çözümlerin de yaratılmasıyla bu portföydeki gelişme sürüyor. Bunun bir sonucu olarak bankaların tıpkı raflarında birçok ürünün bulunduğu süpermarketlere her geçen gün daha fazla benzemeye başladığını söylamak yanlış olmaz.

Kanal penetrasyonu iş modelini değiştirdi

Bankaların süpermarketleşmesi, başka ifade ile birçok finansal ürün ve hizmetin tek bir çatı altında toplanması dünyada hızla ilerleyen bir iş modeli. Büyük bankalar kendi bünyelerindeki ürün portföylerini geliştirirken, farklı finansal hizmetleri sunan yeni girişimler de gelişiyor. Bu modelin tabanında dönüşen tüketici eğilimleri var. Amerikan Bankacılar Birliği'nin verilerine göre, farklı finansal ürünler kullanan tüketici grubunun ağırlığının yüzde 50 olduğu görülüyor. Bununla birlikte tüketicilerin farklı kanalları aynı anda kullanma eğiliminin geliştiği de gözleniyor. Bankaları “omnichannel” stratejisi kapsamında ürün ve hizmet portföyünü geliştirmeye götüren eğilimlerden biri de bu. ABD Stern Üniversitesi'nde hazırlanan “Finansal Hizmetlerden Değer Yaratmak” başlıklı çalışmaya göre, ABD'li banka tüketicisi hane halklarının yüzde 35'i dört ya da daha fazla kanal kullanıyor. Bu eğilim her kanala özgü ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Evet, bankalarda leasing'den sigortaya ana ürün grupları kapsamında ürün ve hizmet ailesi bir süredir sürekli artış gösteriyordu. Fakat bankaların süpermarketleşmesinde ana ürün ve hizmet gruplarının farklı kanallara özgü uyarlanmasıyla portföyün genişlemesi de etkili.

Dijital ürünler de portföyü geliştiriyor

Türkiye'de bankacılığın farklı kanallarının tüketici tarafında daha fazla ilgi görmesiyle, bankacılığın fiziki kanallarında gelişen ürün portföyü ile birlikte dijital kanallara özgü ürünlerin sayısının artması da bankaların raflarını zenginleştiriyor. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, bankanın teknolojik yatırımlarına dikkat çekerek bu alanda üretilen ürün ve hizmetlerin yurtdışında değerlendirilebilecek noktaya geldiğine dikkat çekiyor. İş Bankası'nın vizyonu gereği teknolojik yatırımlara devam ettiğini açıklayan Aran “Bu kapsamda, Türkiye sınırlarını süratle aşabileceğimizi ve teknolojiden de para kazanılabileceğini, bu alanda bizim de net olarak ihracat geliri elde ettiğimiz alanlar arasına finans teknolojilerini yerleştirebileceğimizi düşünüyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Alternatif ürün talebi portföyü büyütüyor

Farklı kanallarda artan dengeli penetrasyon yatırım araçları ile ilgili portföyün artışına da olanak sağlıyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Erün, bu kapsamda alternatif yatırım ürünleri geliştirdiklerine dikkat çekiyor. Erün, “Garanti Bankası olarak, yatırımcıların kazançlı ve alternatif ürünlere yönelik talebine, yüksek getiri olanağı sağlayan ve güvenli bir yatırım aracı olan banka bonosu ve tahviller gibi araçlarla cevap veriyoruz. Yatırımcıları, piyasa koşulları ve beklentileri hakkında bilgilendiriyoruz" diye konuşuyor. Bankaların dijital kanalları, yatırım piyasaları ile ilgili farklı paydaşlarla ortaklık geliştirerek bu alandaki ürün portföylerinin gelişmesine de yol açıyor.

Dolaylı ürün ve hizmetlerde raflarda

Tüketiciler banka şubelerine girdiğinde ya da dijital kanallar üzerinden temasa geçtiklerinde sadece bankacılık ürünleri ile değil dolaylı ve ücretsiz hizmetlerle de karşılaşıyorlar. Bankalar, bu hizmetleri müşterilerine katma değer yaratacak şekilde ve onlarla olan iletişimlerini geliştirme stratejisi çerçevesinde sunuyorlar. Yapı Kredi Bankası'nın Bankacılık Akademisi, HSBC'nin Akıllı Para Yönetimi Programı, TEB Aile Akademisi bu kapsamda değerlendirilebilecek hizmetlerin başında geliyor. Bu hizmetler, ücretsiz olarak tüketicilere sunuluyor.

Bu kapsamda dijital ürün ve hizmetler de artıyor. Bu başlık altında değerlendirilecek son örneklerden bir tanesi de HSBC Advance... HSBC Türkiye Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Taylan Turan kredi ve birikim çözümleri, para yönetim araçları, farklı online ve mobil bankacılık platformları ile HSBC Advance'ın müşterilerine hem kısa, hem uzun vadeli finansal planları için çok yönlü hizmet içeren bir deneyim sunduğunu belirtiyor. Bu tip kanallar müşteri ile olan ilişkilerin yoğunlaşmasını getirdiği gibi özelleştirilmiş ürünlerin kurgulanmasına da olanak sağlıyor. Dolayısıyla bankaların tüketicilere sunduğu bu tip servisler de ürün portföyünün zenginleşmesinin önünü açıyor.

KUTU – 1

VİTRİNE YENİÇIKAN ÜRÜNLER

Mentorluk ve Koçluk Hizmeti

Lloyds TSB

Banka müşterilerine koçluk ve mentorluk hizmeti sunuyor.

Uzaktan eğitim paketi

Kanadalı Scotiabank, müşterilerine özel fiyatla iş süreçleri ile ilgili uzaktan eğitim paketi satıyor.

Pazar araştırma modülü

ANZ

ANZ'in finansal olmayan ürün portföyünde küçük şirketlerin tüketim trendlerini takip edecekleri bilgi altyapısı yer alıyor.

Emlak uygulaması

CBA

Avustralyalı CBA, müşterilerine mortgage ve konut sigortası ile birlikte ülkenin neredeyse tamamındaki evlerle ilgili özelleştirilmiş veri sunuyor.

İşbox

İş Bankası

İş Bankası'nın Microsoft’un yeni nesil eğlence platformu Xbox One için geliştirdiği bankacılık uygulaması.

HSBC Advance

HSBC

Kredi ve birikim çözümleri, para yönetim araçları ile HSBC Advance müşterilerine, hem kısa hem uzun vadeli finansal planları için deneyim sunuyor.

iGaranti

Garanti Bankası

Birçok işlevi bulunan mobil uygulama özellikle kampanyalarla ilgili özelleştirilmiş hatırlatmaları ile dikkat çekiyor.

Yazılım leasing'i

Burgan Bank

Banka, leasing alanında sunduğu ürün portföyüne yazılım çözümleri ile ilgili işlemleri de ekledi.