ARGE 250


Garanti, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'ndeki tek Türk şirketi

Garanti Bankası, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nin Gelişmekte olan Piyasalar kategorisinde listelenen (DJSI – Dow Jones SustainabilityTM Emerging Markets Index) tek Türk şirketi oldu. Geçtiğimiz yıl BIST Sürdürülebilirlik Endeksi ve BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde yer almaya hak kazanan Garanti, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil olarak, sürdürülebilirliği, bankacılıkla birlikte tüm faaliyetlerine başarıyla entegre ettiğini bir defa daha kanıtladı.

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nin Gelişmekte olan Piyasalar kategorisi, RobecoSAM tarafından yapılan değerlendirme sonucunda sürdürülebilirlik konusunda lider olduğu belirlenen şirketlerden oluşuyor. Endeks, 23 farklı ülkede yer alan en büyük 800 şirket içinde, ekonomik, çevresel ve sosyal alanda en iyi yüzde 10’luk dilimde bulunan şirketleri temsil etmeyi amaçlıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, “Garanti Bankası olarak, sürdürülebilirliği faaliyetlerimizin ayrılmaz bir parçası olarak konumlandırdık. Sadece bugünün değil her zaman uzun vadeli başarının peşinde olduk. Bizim için sürdürülebilirlik, ‘çevreye ve topluma olumsuz etkileri en aza indirmek’ ile sınırlı değil. ‘Paydaşlarımızla yarattığımız değeri sürekli artırmak üzere gelecek için güçlü ve başarılı bir iş modeli oluşturmak’ anlamına geliyor. Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızın, dünyada en prestijli endekslerden biri kabul edilen Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne kabul edilerek onaylanması, bizim için ayrı bir gurur vesilesi oldu. Bu endekste yer almaya hak kazanmamızın, tüm paydaşlarımız nezdinde çok önemli bir değer ifade ettiğine inanıyoruz. Türkiye’de sürdürülebilirlik alanında öncü bir kurum olarak, içinde yaşadığımız topluma ve çevreye değer katmak adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Küresel çapta sürdürülebilirlik göstergesi

1999’da yatırım portföylerine sürdürülebilirlik kriterlerini entegre eden yatırımcılar için küresel çapta sürdürülebilirlik göstergesi olarak kurulan ilk endeks olma özelliği taşıyan DJSI, dünyanın önde gelen şirketlerinin çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan hisse performansını takip ediyor. Şirketler değerlendirme kapsamında, etik hususlar, yönetişim, finansman faaliyetleri ve kurum içinde çevresel ve sosyal performans, risk yönetimi, iklim değişikliği önlemleri, şeffaflık, tedarik zinciri, insan ve çalışan hakları gibi kriterlerde puanlanıyor. Garanti Bankası şu anda Türkiye’den DJSI’da yer alan tek şirket konumunda bulunuyor.