Turkishtime AR-GE 250


Garanti'nin 9 aylık kârı 5.6 milyar lira

Turkishtime Dergi

Garanti Bankası, yılın 9 ayında 5 milyar 629 milyon 870 bin TL net kar elde etti. Bankanın üçüncü çeyrek solo net kârı yaklaşık yüzde 7 artışla 1.67 milyar lira oldu.

Türkiye Garanti Bankası, 30 Eylül 2018 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Bankanın konsolide finansal tablolarına göre, aktif büyüklüğü 456 milyar 328 milyon TL'ye ulaşırken, ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek 354 milyar 745 milyon 437 bin TL’ye yükseldi. Bankanın özkaynak kârlılığı yüzde 17.5, aktif kârlılığı ise yüzde 2 seviyesinde gerçekleşti.

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil'in mali tablolara ilişkin değerlendirmesi şöyle: “2018 yılının 3. çeyreğini zorlayıcı piyasa koşullarını sağlam bilançomuz, gerekli seviyelerin çok üstünde güçlü sermayemiz ve likiditemiz ile başarıyla yöneterek tamamladık. Sürdürülebilir kalkınma önceliğimizle ekonomiye katkımız 355 milyar TL’ye ulaştı. Tüm paydaşlarımızın bankamıza olan inancı, müşterimize, insan kaynağımıza ve operasyonel mükemmelliğe olan odaklılığımızla büyük bir ekip olarak engelleri aştık. Garanti’yi tercih eden müşterilerimizin sayısı 16 milyonu aştı. Müşterilerimizin bize olan güveniyle müşteri mevduatı pazar payımızı yüzde 11.9’a yükselttik. Dijitalleşme ekseninde müşterilerimizin her türlü hizmeti tek bir noktadan, en hızlı ve kolay şekilde alabildiği yenilikçi hizmet modelimizle, yeni bir döneme öncülük yaptık. Tüm bireylerin fırsatlardan eşit yararlandığı kapsayıcı bir ekonominin oluşması için çalışmaya, kadınların ekonomik yaşama aktif katılımını desteklemeye, Türkiye’nin girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkı sağlamaya devam ediyoruz.” dedi.