ARGE 250


Genç girişimcilere özel destek

Turkishtime Dergi

Türk Eximbank, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle ihracat sektöründe genç girişimcilere özel bir finansman imkanı geliştirdi.

Türk Eximbank ve İş Bankası arasında imzalan “Genç Girişimci İhracat Destek Kredisi” protokolüne ilişkin imza töreni, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna TURAGAY himayelerinde, Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan YILDIRIM, İş Finansal Kiralama A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Karakılıç ve İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek’in katılımlarıyla 03 Mayıs 2019 tarihinde Türk Eximbank Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşti.

SÖİK kredilerinde öncelikli kullandırım sağlayan “Genç Girişimci İhracat Destek Kredisi” kapsamında kredi talep tarihinden itibaren en çok 5 yıl önce kurulmuş olmak şartıyla, %51 veya daha çok paya sahip ortağı 20-45 yaş aralığında bulunan ya da pay oranı %20-50 arasında olan ortaklarından en yüksek paya sahip ortağı 20-45 yaş aralığında bulunan genç girişimci ihracatçılara, firma başına 100.000 TL ve 500.000 EUR/ABD Doları olmak üzere TL bazında toplam 100 milyon TL, YP bazında 200 milyon ABD doları destek sağlanması hedeflenmekte olup, bu destek TL bazında geçerli SÖİK vade ve faiz/kar payı oranlarından, YP bazında ise 25 baz puan faiz indirimi ile genç girişimci ihracatçılara sunulacak.

Genç girişimci ihracatçıların desteklenmesi için, Genç Girişimci İhracat Destek Kredisi’ne ilave bazı ayrıcalıkların da hayata geçirileceğini ifade eden Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Türk Eximbank’ın herhangi bir kredi programında kredi başvurusu bulunan genç girişimcilere, 2019 yılı sonuna kadar kredi kullandırımlarında öncelik verilecektir. Bunun yanında, Türk Eximbank “Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigortası” ve “Kısa Vadeli Yurt İçi Kredi Sigortası” kapsamında 19 Mayıs 2019 – 31 Aralık 2019 arasında yeni poliçe yaptıran genç girişimcilere 1 yıl boyunca alıcı analiz ücreti muafiyeti sağlanacaktır. Diğer yandan, genç girişimci ihracatçıların makine yatırımları finansmanı için “Finansal Kiralama Şirketlerine Yönelik Kredi” kapsamında anlaşmalı leasing şirketlerine yönlendirilmesi sağlanacak, genç girişimcilere özel 25 baz puan faiz indirimi uygulanacaktır."