ARGE 250


Halkbank, KOBİ'lere "nefes" olmaya devam ediyor

Murat Yanık

Halkbank,  2017 yılının sonuna göre gayri nakdi kredilerini de içeren toplam kredilerini yüzde 7,5 artırarak 280,2 milyar TL’ye taşıdı. Bankanın KOBİ kredilerinin de dâhil olduğu ticari kredileri, aynı dönemde yüzde 8,1 artış göstererek 174 milyar TL’ye yükseldi. Bilanço büyüklüğünü yüzde 4,8 artırarak 320,1 milyar TL'ye çıkaran Halkbank, KOBİ'lerin ihtiyaç ve taleplerini karşılamaya yönelik yenilikçi ürünler tasarlamayı sürdürerek KOBİ kredileri alanındaki pazar payını da yüzde 15,5’e taşıdı.

Kuruluşunun 80. yılında Esnaf ve KOBİ Bankacılığı alanındaki öncü çalışmalarına devam eden ve Turkishtime Ekonomi Dergisi'nin 12 ayrı OSB'de düzenleyeceği Organize Sanayi Bölgeleri Ortak Akıl Toplantıları'nın da tek çözüm ortağı olan Halkbank, reel sektörün güçlü destekçisi olma misyonuyla sürdürdüğü faaliyetleriyle, ekonomik performansını yılın ilk çeyreğinde de yukarı taşıdı. Tüm sektörlerle işbirliği halinde, finansal kaynaklarını ekonomik büyümenin sürdürülebilir ve verimli olması için kullanan Halkbank’ın ticari kredileri 174 milyar TL'ye yükseldi. Bilanço büyüklüğünü 2017 yılsonuna göre yüzde 4,8 artışla 320,1 milyar TL’ye taşıyan Halkbank’ın özkaynakları aynı dönemde yüzde 4 oranında artarken, 3 aylık net kârı ise 790 milyon TL oldu.

Bankacılık sisteminin Türkiye'de ekonomik büyümenin en güçlü aktörlerinden biri olarak bu yıl da stratejik önemini koruduğuna işaret eden Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları söyledi:

“Finansmanın daha önemli hale geldiği bu dönemde, geliştirdiğimiz yenilikçi ürünlerle ticari kredilerde önemli bir artış sağladık. Yer aldığımız her platformda reel sektör temsilcileriyle bir araya gelerek müşterilerimizin ihtiyaçlarına yanıt veren çözümler geliştirdik. Yılın kalan bölümünde de hız kesmeyecek ve Türkiye ekonomisinin en etkin oyuncularından biri olmayı sürdüreceğiz.

“Üreten Türkiye’nin Bankası her zaman sahada olacak

Üreten Türkiye'nin bankası olma sorumluluğuyla, büyük bölümü sahada olmak üzere yoğun bir dönemi geride bıraktıklarına dikkat çeken Osman Arslan şunları söyledi:

Bizim bankacılık kültürümüzün temelinde müşterilerimizle sürekli bir arada olma anlayışı vardır. Bu anlayış doğrultusunda başlangıcını yaptığımız Üreten Türkiye toplantılarında, şu ana kadar Bursa, Samsun ve Trabzon bölgelerinde faaliyet gösteren Esnaf ve KOBİ'lerle bir araya geldik. Yerli işletmelerin rekabet gücünü artırmak ve onların uluslararası pazarlarda daha güçlü olmasını sağlamak üzere hayata geçirdiğimiz yenilikleri firma temsilcileriyle paylaştık. Yılın kalan kısmında da KOBİ’lerle bir araya gelmeyi ve bu toplantılardan çıkardığımız notlarla yenilikçi ürünler geliştirmeyi sürdüreceğiz.”

“KOBİ Bankacılığı pazar payımızı yüzde 15,5’e yükselttik”

Halkbank’ın reel sektöre sunduğu çözümlerle KOBİ Bankacılığı alanındaki pazar payını yüzde 15,5’e yükselttiğini vurgulayan Arslan şunları belirtti:

Finansal faaliyetlerimiz ekonomik büyümeye katkı sağlarken, ekonomik büyüme de finansal performansımızı olumlu etkiliyor. Bugün KOBİ Bankacılığının hemen her alanında öncü durumdayız. Geçtiğimiz yıl KGF kefaletli kredi kullandırımında tüm bankalar arasında ilk sırada yer almıştık. Bu yıl da belirlenen limitin tamamını, tahsis edilen alanlara kısa süre içinde kullandırmayı başardık. Aynı şekilde, altı banka olarak TOBB ile imzaladığımız protokol kapsamında KOBİ’lere destek olmak için geliştirilen Nefes Kredisi kullandırımında da ilk sırada yer alıyoruz. KOBİ Bankacılığı alanındaki gücümüzü ve öncülüğümüzü korumaya devam ederek, reel sektörün en büyük destekçisi olmayı sürdüreceğiz.

“1.300 genci daha sektöre kazandırdık”

Halkbank’ın 80. yılında da Bankacılık sektörü için bir okul olmayı sürdürdüğünü belirten Arslan, bu yıl yaklaşık 1.300 genci daha sektöre kazandırdıklarını belirterek şunları söyledi:

Finansal kaynakları artırmak ve verimli kullanmak için çalışırken, bu kaynakları kullanacak kadroları yetiştirebilmek de bir çaba gerektirir. Bugüne kadar finans sektörüne pek çok önemli yöneticiyi kazandıran Halkbank bu alanda bir okuldur. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızla birlikte yaş ortalamamız 34’e indi. Daha da gençleştiğimiz 80. yaşımızda, müşteri odaklı bankacılık anlayışımızı sürdürecek, yurt genelinde 19 bin çalışanımızdan aldığımız güç ve teknolojik altyapımıza yaptığımız yatırımlarla bu anlayışımızı daha da geliştireceğiz.”

“Hayatta çocukların mutluluğundan daha büyük bir kâr yok”

Halkbank’ın sosyal sorumluluk anlayışı doğrultusunda hayatın her alanında var olduğunu ve önceliklerin her zaman çocuklar olduğunu belirten Arslan şunları ifade etti:

“Adını taşımaktan gurur duyduğumuz halkımıza layık olma ve hayatın her alanına değer katma arzusuyla tüm varlığımızla çalışıyoruz. 80 yıldır taşıdığımız bu kültürü 23 Nisan’a da taşıdık, ‘Çocuklar İster Halkbank Yapar’ anlayışıyla bir proje tasarladık. Proje kapsamında çocuklarımızın dileklerini toplayacak, 80 çocuğumuzun yüzünü güldürmek için hayallerini gerçekleştireceğiz. Biz hayatta çocukların mutluluğundan daha büyük bir kâr görmüyoruz.”