ARGE 250


Halkbank'ın 'enflasyon korumalı' tahvili yoğun ilgi gördü

Turkishtime Dergi

Enflasyona karşı korumalı tahvil ihracında 520 milyon liralık satış yapıldı.

Halkbank'ın, Halk Yatırım aracılığıyla kurumsal ve nitelikli bireysel yatırımcılara yönelik geliştirdiği, Türkiye Sermaye Piyasalarında getiri şekliyle bir ilk olan Enflasyona Endeksli - Getiri (Faiz) Korumalı Tahvil ihracının toplam satış tutarı, planlanan büyüklüğün 2,5 katı üzerinde 520 milyon TL olarak gerçekleşti.

Halkbank'ın yenilikçi ürünü “ihraç anında taahhüt edilen faiz oranı” ile “vade sonunda oluşan TÜFE Endeksi yıllık değişim oranı + ek getiri oranı” karşılaştırıldığında hangisi yüksekse, o getiri oranını yatırımcılara kazandıracak. Vade süresi 368 gün olarak belirlenen ilk tahvil kapsamında, üç ayda bir kupon ödemesi yapılacak.

Yatırımcıların getirilerini koruma altına aldıkları Enflasyona Endeksli - Getiri (Faiz) Korumalı Tahvil ihracının gördüğü ilgiden memnun olduklarını belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları söyledi:

“Borçlanma Araçları piyasalarında bugüne kadar birçok ilke imza attık, bu alanda sektöre öncü olan çalışmalar yaptık. Geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz ve büyük ilgi gören “Enflasyona Endeksli Koruyan Mevduat Hesabı” ve “Enflasyon Korumalı Ara Dönem Ödemeli Mevduat Hesabı” ürünlerimizden sonra, getirisini enflasyona endekslediğimiz tahvil ihracımız da yatırımcılardan büyük ilgi ve talep gördü. Talep toplama esnasında yatırımcılarımıza, ihracın vade başlangıç tarihinde belirlenen bir getiri oranı taahhüdü verdik.

Bunun yanında, vade sonunda güncel TÜFE Endeksi Yıllık Değişim Oranı üzerine bir marj oranı ekleyerek ikinci bir getiri oranı hesaplayacağız. Bu getiriyi daha önce taahhüt ettiğimiz getiriyle karşılaştıracak, iki getiriden daha yüksek olanı yatırımcının kazancı olarak belirleyeceğiz. Bu ihraç sayesinde hem kaynak çeşitliliği sağlamış olmaktan hem de yatırımcılarımıza yüksek getiri güvencesi sunmuş olmaktan memnunuz. Bundan sonra da yatırımcılarımıza sermaye piyasalarında en verimli yatırım olanaklarını sağlamak amacıyla önümüzdeki günlerde yenilikçi tahvil ve bono ihraçlarını sürdürerek, bu piyasalardaki öncü oyunculardan biri olmaya devam edeceğiz.”