OSB Yıldızları Araştırmması


'Mevduat güvencesi' limiti artırılıyor

Turkishtime Dergi

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, mevduata sigorta limitinin 100 bin liradan 150 bin liraya çıkarılması için çalışma başlatıldığını açıkladı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, mevduata sigorta limitini yüzde 50 artışla 150,000 liraya yükseltmek için çalışma başlattıklarını ve Eylül prim dönemi itibarıyla gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Gülal, bankalardan toplanan primlerle 43.5 milyar TL'lik rezerve ulaştıklarını, daha önce 100,000 TL seviyesinde olan mevduat garanti limitinin 150,000 TL olması için çalışma başlattıklarını belirtti.

Gülal, "Sigorta limiti enflasyon oranı ön planda olmak üzere çeşitli kriterle dikkate alınarak belli periyotlarda gözden geçirilmekte. Bu çerçevede yapılan etki analizi sonucunda 100,000 TL'lik sigorta limit tutarının 150,000 TL'ye çıkarılmasının faydalı olacağı sonucuna ulaşıldı" dedi. Bunun yastıkaltı parayı sisteme çekme açısından limite duyarlı mevduat sahipleri noktasında bankacılık sektörüne katkı sağlayacağını düşündüklerini söyleyen Gülal, "Ön istişareleri yaptık. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile bu çalışmayı başlatmıştık. Yasal olarak BDDK, Hazine, TCMB gibi kurumlara uygunluk yazılarını gönderdik. Eylül primlerinin yeni sistemle olmasını bekliyoruz" dedi.

Gülal 2000-2001 krizi döneminde sıfır seviyesine inen Mevduat Sigortacılığı Rezervi'nin (MSR) 24 Haziran itibarıyla 43.5 milyar TL seviyesine ulaştığını söyledi.

Gülal'ın verdiği bilgiye göre MSR'nin sigortalı mevduatı karşılama oranı yüzde 8, toplam mevduatı karşılama oranı ise yüzde 1.9.