ARGE 250


Bimsa'nın satın alma platformu Pratis mobil yayında

Ersin Kaplan

Kurumsal elektronik satın alma platformu Pratis’in mobil uygulaması Android ve App Store’a da taşındı. Bimsa Genel Müdürü Tunç Taşman, "Pratis platformumuzu kullanan müşterilerimiz artık, mobil ortamda e-ihale süreçlerini takip edebilecekler" diye konuştu.

Sabancı Holding bünyesindeki bilgi teknoloji şirketi Bimsa'nın çatısı altında geliştirilen B2B satınalma platformu Pratis’te farklı sektörlerden 60 alıcı firma, 346 ürün ve 28 bin tedarikçi yer alıyor. Kurumsal satın alma yapan firmalar ile bir tedarik havuzu oluşturuluyor. Şirketler ihtiyaç duydukları direkt, endirekt ürün ve hizmetleri buradan tedarik edebiliyorlar, satın alma talebinden satın alma siparişine kadar olan tüm aşamaları elektronik ortamda çözümleyebiliyor, gerçek ticari hayatta kullanılan pazarlık ve sipariş süreçlerinin web ortamında düzenleyebiliyorlar.

Bimsa Genel Müdürü Tunç Taşman, Pratis'in mobil uygulamasıyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Elektronik satın alma ve online ihale uygulaması olarak müşteri ve tedarikçilere hizmet verdiğimiz Pratis platformumuzu kullanan müşterilerimiz artık, mobil ortamda e-ihale süreçlerini takip edebilecekler. Müşterilerimizin tek yapması gereken Apple kullanıyorlarsa App-store’dan, Android tabanlı bir telefon kullanıyorlarsa Android marketten Pratis yazıp, uygulamamıza ücretsiz erişip, telefonlarına indirmek. Kendilerine ait olan kullanıcı adı ve şifre ile uygulamamıza girebilir, mobil telefonlarından satın alma süreçlerini takip edebilirler. Pratis kurumsal elektronik satın alma portali üzerinden şirketlerin tüm e-pazarlık süreçlerini yürütebildikleri Pratis e-satınalma çözümünü belli özellikleriyle mobile taşıdık ve müşterilerimize özel olarak bir uygulama yazdık. Amacımız müşterilerimizin masa başına bağlı kalmadan, herhangi bir yerden mobil telefonlarından uygulamamıza girerek temel e-satın alma işlemlerini yapabilmelerini sağlamak”.