ARGE 250


Bulut bilişim devinin Türkiye stratejisi

Barış Soydan

Turkishtime röportaj

Yazılıma, donanıma yüz binlerce dolar vermek yerine kiralayıp kullandığın kadar ödemek daha mantıklı görünüyor. Buluta VMWare öncülük ediyor.

 İş dünyasını “buluta göçü” sürüyor. Bulut bilişim Türkiye’de yılda ortalama yüzde 50-60 oranında büyüyor. Bulut yükseldikçe sektörün lider şirketi VMWare’in Türkiye’deki performansı da güçleniyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 25 büyümüşlerdi. VMWare Ülke Müdürü Murat Mediçeler, bu yıl da yüzde 20-25 oranında büyüme beklediklerini söylüyor.

Silikon Vadisi merkezli şirket Türkiye’de 7-8 sene önce 3-4 kişilik bir ekiple kurulmuştu. Bugün 30 kişi ile yollarına devam ediyorlar. Dünyada ise 17 yıllık geçmişleri var. Bugün dünyanın en büyük dördüncü yazılım şirketi konumundalar.

Bulut bilişimin yıldızını parlatan olgu, şirketlere maliyetlerde önemli oranda kesinti olanağı sağlaması. Kar marjlarının düştüğü bir dönemde bu nokta özel bir önem taşıyor. Daha önce kendi bünyelerinde yaptıkları yaptıkları işlemleri buluta taşıyarak, donanım ve yazılıma harcanan parayı tasarruf ediyorlar. Gerçekten de ERP, CRM gibi yazılımlar milyonlarca dolarlık yatırımları gerekli kılıyor. Üstelik bu yazılımların üzerinde işlediği donanım sistemleri de çok pahalı. Bulut bilişim, şirketleri sözünü ettiğimiz yazılımların yüksek maliyetinden kurtarıyor.

Bulut bilişim yeni bir kavram olmakla birlikte sanılanın aksine KOBİ’lerin de büyük ilgisiyle karşılaşıyor. Nitekim VMWare’in Türkiye’deki müşterilerinin yarısı KOBİ’lerden oluşuyor. Mediçeler, “İki-üç server’ı olan işletmeler bile bizim müşterilerimiz olabiliyor” diyor. KOBİ’ler açısından bir başka cazip taraf, buluta yapılan yatırımın neredeyse bir yıl içinde çıkarılabilmesi.

Bulut bilişim, büyük şirketler ile KOBİ’lerin yanı sıra kamu kurumlarının da işine yarıyor. Mediçeler, “Kamuda özel bulut kurma eğiliminin güçlendiğini görüyoruz” diyor ve önümüzdeki dönemde tüm devlet kuruluşlarını kapsayacak genel bir bulut kurma girişiminin bulunduğunu söylüyor.

KOBİ’ler sadece buluta değil, VMWare’in mobilite ve sanallaştırma çözümlerine de ilgi gösteriyorlar. Mobilite tarafında VMWare, bilgisayar üzerinde çalışan yazılımları cep telefonlarına taşıyabiliyor. Böylece örneğin sahadaki satış ekipleri, işlemlerini kısa sürede yapabiliyor, ihtiyaç duydukları bilgiye istedikleri anda erişebiliyorlar.

VMWare Ülke Müdürü Murat Mediçeler İTÜ Elektronik Mühendisliği mezunu. Daha önce 4 sene Dell’in Türkiye Müdürlüğünü yapmıştı. 2013’den beri VMWare’in başında...