ARGE 250


E-öğrenme pazarı 10 kat büyüyecek

Barış Soydan

 

Turkishtime özel röportaj

Türkiye’de şirketler e-öğrenmeye yılda yaklaşık 20 milyon TL harcıyor. Pazarın lideri enocta’ya göre potansiyel çok büyük.

E-öğrenme sektörünün lideri enocta, bilişim sektörünün deneyimli yöneticilerinden Tijen Armağan’ın Genel Müdür olarak katılımıyla güçlenmişti. Şirket son 8 ayda reorganizasyondan geçti. Şirketin kurucularından Ahmet Hançer, CEO’luk görevini yürütüyor… Enocta geçtiğimiz yıl yüzde 20 büyüme oranı yakaladı. Bu yıl yüzde 42 büyümeyi hedefliyorlar. 2014 cirosu 15 milyon liraydı. Hedef, ciroyu üç yılda 50 milyon liraya çıkarmak.

 

Enocta, 500’e yakın kurumla çalışıyor. Müşterileri arasında finans sektörünün ağırlığı büyük. Bankaların neredeyse tümüne, sigorta sektörünün ise çoğuna hizmet veriyorlar. Özel sektörde şirketler çalışanları için oryantasyon, iletişim, takım çalışması, yönetim becerileri, satış becerileri gibi eğitimleri tercih ediyorlar. Zorunlu eğitimlerin yanı sıra çalışanların kişisel ilgi alanlarına yönelik olarak tasarlanmış eğitimler de var. Bunlar arasında kedi-köpek bakımı gibi hobi eğitimleri ile kişisel gelişim programlarının öne çıktığı görülüyor.

Şirketin kamuda da önemli müşterileri var. Enocta Adalet Bakanlığı’nın UYAP sisteminin eğitimlerini veriyor. Dışişleri Bakanlığı’nın Diplomasi Akademisi’nin eğitimleri de enocta tarafından yürütülüyor.

Türkiye’de kurumların eğitime harcadığı paranın yaklaşık 1 milyar TL olduğu sanılıyor. Bunun yüzde 60’ı ulaştırma, konaklama gibi lojistik unsurlara gidiyor. Kalan dilim içinde e-öğrenimin payı 20 milyon TL. Bu da yaklaşık yüzde 5’lik büyüklüğe karşılık geliyor. Ahmet Hançer ve Tijen Armağan. ABD’de bu oranın yüzde 40 düzeyinde olduğunu belirtiyorlar. Dolayısıyla e-öğrenme pazarının Türkiye’de 10 kat büyüme potansiyelinin bulunduğu görülüyor. Dijital kuşağın iş hayatına girmesiyle e-öğrenmenin Türkiye’de patlama yapacağını öngörmek kehanet olmaz.