Turkishtime AR-GE 250


Markaların # stratejileri veya hashtag pazarlaması

Barış Soydan

ÖZEL ARAŞTIRMA

Haber: Candeğer Muradoğlu                     

candegermuradoglu@turkishtimedergi.com

 

 

Artık neredeyse tüm şirketler sosyal medyanın önemini anladı. Geleneksel medya kanallarının yanı sıra Facebook, Twitter, LinkedIn, İnstagram gibi birçok platform üzerinden müşterilerine ulaşmaya çalışıyorlar. Hashtag, kendi marka ve promosyonları için kullanılıyor.

 

Sosyal ağlarda hashtag’ler yani tıklanabilir etiketler, bir konu hakkında araştırma yapmanın en etkili yolu. 2007 yılında Twitter kullanıcıları tarafından organik olarak yaratılan ve ilk kez Chris Messina tarafından kullanılan hashtagler, bugün sosyal medya iletişiminin ve dijital pazarlamanın önemli bir parçası haline geldi. Özellikle sosyal medya kanallarında çok sık kullanılıyor.  Çünkü yazılı ve görsel medya’da etkili olan hashtag’ler etkin bir iletişim sağlıyor. Kimileri tarafından kullanımı anlamsız bulunsa da Hashtag’ler birçok firma tarafından çeşitli amaçlarla kullanılıyor olsa da geleneksel pazarlama yöntemlerini destekleyici etkisi de giderek arttı. Markalar sosyal mecralar üzerinde takipçilerine Hashtag’ler ile farklı yarışma ve kampanyalar sunuyorlar. Bu yarışma ve kampanyaları takip etmek ve katılımcıların paylaştıklarını rahat bir şekilde listeleyebilmek için Hashtag’ler oldukça kolaylık sağlıyor. Yani hashtagler kısa zamanda markaların da dijital pazarlama uygulamalarının bel kemiği haline geldi.

 

Magnacarta Yönetici Ortağı İsmail Postalcıoğlu'na göre hashtag’ler, tıpkı eski internet blog’larındaki etiketler gibi tek tıkla arama yapmanızı sağlayan basit ama etkili araçlar olarak da tanımlanabilir.

 

Hashtag, bir konu hakkında araştırma yaparken oldukça faydasını görebileceğiniz bir özellik olarak ön plana çıkarıyor. Hatta Twitter yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre hashtag kullanımı, paylaşılan tweet’in RT’lenme oranını yaklaşık yüzde 16 artırıyor. Bu noktada sosyal medya kullanıcılarının yüzde 71’inin bugün hashtag kullanıyor olması çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Paylaşımların hedeflenen kitleye, doğru bir şekilde ulaşmasını sağlayan hashtagler, markaların sosyal medya kampanyalarının da en önemli destekçisi olduğu biliniyor.Hashtag, özellikle gönderilerin etiketlenmesini ve kategorize edilmesini sağlıyor. Yapılan hashtag ile ilgili paylaşımlar kolaylıkla izlenebiliyor. Açılan hashtag ile yeni müşteriler elde ediliyor. Böylece daha fazla kişinin kampanyadan haberdar olması sağlanıyor. Aynı zamanda hashtagler Twitter’da trend topic olmayı kolaylaştırıyor. Twitter kampanyalarının başarısında hashtaglerin önemli bir rol oynadığı bilinmelidir. Hashtag seçimine gerekli önem verilmemesi şirketlere hem prestij hem de ekonomik anlamda etkileyebilir.

 

 

Postacıoğlu, “Sosyal medyayı diğer pazarlama mecralarından ayıran bir özellik, insani sesin çok daha baskın olması. Bir reklam filmini veya bir basın ilanının yazarına, art direktörüne ulaşamazsınız. Ama bir markanın sosyal medya paylaşımının altında “admin”le konuşursunuz. Bu yüzden sosyal medyayı kullanan markanın bir kişilik benimsemesi ve onun adına hesaplarını yöneten kişilerin bu kimliğe bürünmesi gerekiyor. 'Biz nasıl biriyiz? Soğukkanlı mıyız, heyecanlı mı? Yüreklendirici miyiz? Tecrübeli miyiz yoksa bir şeyler keşfetmeye mi çalışıyoruz?' Bu soruların cevapları aranıyor. Bu sorulara göre oluşturulan stratejide de uygun mecralar ve bu mecraların doğru işlevleri belirleniyor” diye konuşuyor.
Peki dijital pazarlamada hashtagleri nasıl kullanmalı?  Şirketlerini dijital platformlarda aktif hale getirmek isteyen kişilerin kafalarındaki en büyük soru bu.

 

İdeal hashtag oluşturmak önemli

Hashtag kampanyası yapmanın birinci adımı kampanya için ideal hashtag oluşturmak. Yanin Hashtaglerin kolay hatırlanabilir, akılda kalıcı ve orijinal kelimelerden seçmek önemli. Çünkü kampanyanın yapısı hashtag mantığına aykırıysa yapılan kampanyanın başarı olasılığı düşük. Çünkü doğru kurgulanmış bir hashtag çalışması ile markanın mesajının bir paket halinde ve dağılmadan internet üzerinden yayılması, hedef kitlede yeni müşterilere ulaşılması ve markayla buluşmak isteyen kişilerin karşısına doğru marka kimliği ile çıkılması sağlanıyor. Stratejiyi oluştururken, markanın ve şirketin kurum vizyonunu ve pazarlama hedeflerini öğrenip ardından marka için uygun olan sosyal medya kanallarını belirleniyor.

 

Hakan Genç şirketler için yapılan hashtag kampanyalarının stratejilerini şöyle anlatıyor:

 

“Stratejiyi oluştururken, markanın ve şirketin kurum vizyonu ve pazarlama hedefleri öğreniliyor. Ardından marka için uygun olan sosyal medya kanallarını belirleniyor. Örnek vermek gerekirse, mağaza satışı olan bir marka için Foursquare, eğlence ve müzik sektöründen müşteriler için YouTube ve benzeri içerik paylaşım siteleri, B2B odaklı bir firma için LinkedIn mecralarını sosyal medya stratejisine dahil ediliyor. Ardından, markaya uygun iletişim tonu ve eylem planı oluşturuyor. Bir marka ya da ünlü kişiye ajansımız bünyesinde hizmet sunmaya başlamadan önce, etkin stratejiyi oluşturmak başarılı iletişimin temel kriteri.”

 

Şirketler için hashtag kullanmak doğru ve uygun bir yöntem olsa da sosyal medya paylaşımlarını hashtag’lere boğmak avantaj sağlamak bir yana olumsuz tepkilere yol açabilir. Şirketler için takipçilerini yoran ve paylaşımları etkisizleştiren fazla sayıda hashtag kullanmak yerine, onlara gerekli durumlarda ve gerekli içeriklerin arasında yer vermek daha çok fayda sağlıyor.

 

Aslında şirketler için sosyal medyayı kullanmak bir avantaj. Spesifik olarak sosyal platformları rekabet avantajı için kullanılıyor. Bu avantaj elbette müşteri kazanma ihtiyacından çıkıyor. Şirketler tarafından yeni müşteri kazanmak için  çok para harcandığı biliniyor. Ancak sosyal medya aracılığıyla halihazırdaki müşterilerin yeni müşteriler çekmesini sağlıyor.

 

 

Hashtag kampanya örnekleri

 

 • ING Emeklilik 'İyi Yaşa Hayat Sigortası'

 

ING Emeklilik 'İyi Yaşa Hayat Sigortası'nın tanıtımı için gerçekleştirdiği sosyal medya kampanyası ile kullanıcıları eğlenceli bir deneyime davet ediyor. Hayatta başınıza ne geleceği belli olmaz, diyen ING Emeklilik sosyal medya kampanyası ile başınıza gelecek ihtimalleri sıralayan uygulama yayınladı.

 

 • Vialand Instagram Kampanyası: #BestofVialand

 

Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk ve tek tema parkı Vialand, Instagram’da düzenlediği #bestofVialand yarışması ile ziyaretçilerinin bugüne kadar Vialand Tema Park’ta çekildiği en güzel fotoğraflarından mini bir albüm oluşturuyor. Kullanıcılar kampanyaya katılım için Vialand’de çekilen fotoğraflarını Instagramda #bestofVialand hashtagi ile paylaşıyor.

 

 • Volkswagen Sosyal Test Sürüşü: #PoloTag

 

 

Polo’nun yeni model araçları için Volkwagen alışılmadık bir test sürüşü projesini hayata geçirdi. Sosyal medyaya entegre olarak gerçekleştirilen #PoloTag projesinde, kullanıcılar Twitter üzerinden katılabilecekleri bir oyuna davet ediliyor. Oyuna göre yeni model Polo’lar Güney Afrika’da 3 farklı şehirde Twitter’dan da takip edilebilecek şekilde dolaşıyor. Kullanıcılar araçları gördüğünde lokasyon ve #PoloTag hashtagi ile tweet atıyor. Araçlar doğru yerde görülmüşse tweetin sahibine ulaşılıyor ve ona bir test sürüşü imkanı veriliyor. Test sürüşü bir başka kullanıcının aracı görerek tweet atmasına kadar devam ediyor ve her kullanıcının ismi ile dakikası sürüş boyunca aracın üzerindeki ekranda görülüyor. Sürüş sırasında Polo’ların nerede olduğuna dair ipuçları veriliyor ve araçlar online olarak takip edilebiliyor.

 

 • Ülker Twitter Kampanyası: #MutluEtMutluOl

 

Güzel bir yaşamın en basit formülü olan “Mutlu et, mutlu ol” sloganı ile yola çıkan Ülker, her yıl Kasım ayının üçüncü Perşembesini mutlu etme günü ilan ediyor. Ülker'in 70. yılına özel kampanyaya göre her yıl bu günde Ülker’in tüm çalışanları, küçük iyiliklerle etraflarındaki insanları mutlu edecek. Tüm Yıldız Holding çalışanlarının da içinde bulunduğu bir mutluluk hareketine dönüşmesi hedeflenen bu girişim, Ülker tüketicilerine ise gerçekleştirilen açık hava etkinlikleri ve sosyal medyada hayata geçirilen Twitter kampanyası ile duyuruldu.

 

 • Filli Boya düzenlediği Instagram kampanyası

 

Filli Boya, ülkemizde yaşanan dört mevsimi konu alan Instagram kampanyası ile takipçilerini Türkiye’nin güzelliklerini paylaşmaya çağırıyor. Instagram üzerinden #RenkAvcıları ve #FilliBoya hashtagleri ile paylaşılan fotoğrafların değerlendirildiği yarışma hazırlanan bir mikrosite üzerinden yürütülüyor. Filli Boya Instagram yarışmasına katılmak isteyenler Renk Avcıları sitesi üzerinden kaydını yaptırarak Instagram’da ilgili hashtagler ile fotoğraflarını paylaşabiliyor.

 

 • Mercedes-Benz Instagram Uygulaması: Car Builder

 

Mercedes-Benz’in yayınladığı Instagram uygulaması ile kendi GLA’nızı 4 basit adımda tasarlanabiliyor. Berlin merkezli reklam ajansı Razorfish imzalı uygulamada renk, jant, panorama tavan ve ızgara tercihlerinizi Instagram’ın etiketleme ve link verme özelliği ile seçerek Mercedez-Benz GLA’nızı oluşturuluyor. Mercedes-Benz GLA’nın özelliklerini keşfedebiliyor ve aracın fiyatı ile ilgili bilgi edinebiliyor.

 

 

Hashtag kullanırken nelere dikkat etmeli?

 

 • Hashtag’lerinizi seçerken akılda kalıcı ve kısa olmalarına özen göstermelisiniz.

 

 • Çok uzun ve zor hatırlanacak bir hashtag seçerseniz, kullanıcılar bunları yazmakta zorlanabilecekleri için hatırlanması kolay ve kısa olan hashtag’ler daha çok paylaşılır.

 

 • Hashtag’lerin yazımının da kolay olması oldukça önemli.

 

 • Bir Hashtag oluşturmadan önce, o Hashtag’in var olup olmadığını kontrol edin.

 

 • Kullanıcıyı Hashtag’e boğmamanız gerekiyor. Aksini yaparsanız bu Hashtag’ler iletinizin okunmasını zorlaştırabilir.