ARGE 250


Martin Wild: Dijitalleşme daha yeni başlıyor

Turkishtime Dergi

MediaMarkt CDO’su Martin Wild, Türkiye ziyaretinde perakende dünyasında neden inovasyona ihtiyaç olduğunu ve kişiselleştirmenin nasıl akıllı perakendeciliğin geleceği olduğunu açıkladı.

MediaMarkt CDO’su Martin Wild: "İnovasyon, insanoğlunun yola devam etmesini sağlayan şey. Çoğu zaman işleri iyileştiren ve ayak uydurmak için hepimizin yapması gereken de bu. Çünkü dijitalleşme ile birlikte dünya hızla değişiyor. Bu nedenle hepimizin inovasyona açık olması ve yeni şeyleri denemesi gerek. Biz buna, 'çabuk yanıl ve yoluna devam et' diyoruz. Kısaca yenilik yapmak ve yarın daha iyisini yapabilelim diye dün yaptığımız şeyleri değiştirmek anlamına geliyor" dedi.

Tüketicinin sektörü değiştirdiğine değinen Wild, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yeni istekleri, yeni talepleri ve yeni etkileşim yolları var ve gerçekten pazara şekil veriyorlar. Önümüzdeki 10 yılda son 100 yılda olduğundan çok daha fazla şeyin değişeceğine inanıyorum, çünkü dijitalleşme daha yeni başlıyor."

Günümüzde kullanılan mağaza içi navigasyon sağlayan bir teknolojinin 10 yıl önce hayal edilemeyecek bir şey olduğuna değinen Martin Wild, bunun sadece bir başlangıç olduğun belirtti ve ekledi: "Şirketlerin müşteri deneyimini artırabilmesi için müşterilerine özel çözümler sunarak, daha rahat hissettirmeleri gerekiyor. Sanal ve artırılmış gerçeklik, robotlar ile yapay zeka gibi teknolojiler, müşteri deneyiminin yeniden tasarlanmasına yardımcı oluyor.”