AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Medyada Facebook devrimi

Ersin Kaplan

Medya kuruluşları azalan reklam gelirlerini dengelemek için Facebook’un yeni servisi Instant Articles’a göz kırpıyor. Bu hamle, gelirlerini artırsa da Facebook’a yeni medya sunumunda önemli bir öncelik tanıyacak.

Geçtiğimiz ay Facebook Instant Articles adını verdiği yeni medya içerik özelliğini tanıttı. Başlangıçta çok farklı bir özellik olarak gözükmese de –ki Snapchat’in de birkaç medya kuruluşu ile anlaşmalı benzer hizmeti var– iş modeli aralandığında medyada ezberleri bozacak bir adımın geldiği kesin. Facebook aralarında New York Times, National Geographic gibi medya devlerinin olduğu dokuz medya kuruluşunun içeriğini Instant Articles özelliği ile sunacak. Özellikle birlikte haber tüketicileri bir link ile haber sitesine yönlenmek yerine Facebook üstünden haberini okuyabilecek. Facebook’un doğrudan medya kuruluşlarına sağladığı reklam alanları ile kuruluşlar reklam geliri kazanacak. Ya da medya kuruluşu Facebook’tan reklam alanını satmasını isteyecek (bu durumda Facebook yüzde 30 komisyon alıyor).

Bu iş modeli içerik üretme konusundaki rekabeti maksimuma çıkaracak. Artık günlük modern gazete konsepti yerine habercilikte küratörlük, ilgi çekecek içeriğin seçkisinin yapılması daha önemli hale gelecek. Öte yandan bu özelliğin tutması durumunda (yalnızca haberin okunması değil reklam etkinliği anlamında da) uzmanlar Facebook’un içerik için para ödeyebileceğini de belirtiyor. Artık medyada genel yayın yönetmeni yerine sosyal içerik küratörü gibi unvanlara hazırlıklı olun.

%15

NY Times’ın Facebook trafiğinin toplam trafiğine oranı

35 milyon

NatGeo’nun takipçi sayısı

1.8 milyar

Facebook’taki toplam nüfus döndürmezse streaming resmen gelişen ülkeleri fethe çıkmış olacak. Netflix’in 2014 üçüncü çeyrekte uluslararası ölçekte ABD’den daha çok yeni abone kazandığını da hatırlatalım. Özellikle Avrupa’da başarılı olan Netflix, Çin’de milyonlarca abone kazandıktan sonra Türkiye’ye de göz dikebilir.