OSB Yıldızları Araştırmması


Morhipo Genel Müdürü: "E-ticarette ucuza gelen ucuza gider"

Turkishtime Dergi

Turkishtime özel röportaj...

 

Boyner'in e-ticaret sitesi Morhipo'nun Genel Müdürü Arditti, müşteriyi tanıma ve doğru ürünü satmanın internette de çok önemli olduğunu belirtiyor.

 

Boyner Grubu'nun e-ticaret sitesi Morhipo.com 2015 yılında 2014’e göre yüzde 50’den fazla büyüdü. Karlılık da fena gitmiyor: 2015 yılında brüt kar yüzde 70 arttı. Morhipo Genel Müdürü Şule Kuban Arditti, özellikle mobil tarafında müthiş bir büyüme hızı yakaladıklarını kaydediyor. Şirketin 2015 yılında mobil cihazlar üzerinden elde ettiği ciro 2013 yılına kıyasla yüzde 646 arttı. Mobilden elde edilen ciro, toplam ciro içindeki payı yüzde 45’e yükseldi.

Morhipo, sezon ürünleriyle kampanyalı ürünleri aynı çatı altında satıyor. Sezon ürünlerinin satışları toplam içinde yüzde 45 seviyesinde. Site, sezon ürünlerinin satışında lider konumda bulunuyor. Mağazada sezon ürünlerinin fiyatı neyse Morhipo'da da o. Arditti, "Adidas'ın mağazasında hangi ürün hangi fiyatla veriliyorsa, bizde de öyle" diye konuşuyor.

Sitenin iddialı olduğu bir başka alan, ürün gamı. Sitede, kadın ürünlerinde bin marka ve 100 bine yakın ürün bulunuyor. Erkek markalarının sayısı ise 500, çeşit sayısı 50 bine ulaşıyor.

Boyner Grubu, e-ticarete girme konusunda aceleci davranmamıştı. Arditti, bunu "Bizim oyuna sonradan girmemezin nedeni, oyunun dinamiklerini görmek istemekti" diyor. Nitekim Morhipo'nun kurulduğu 2011'den bu yana oyunun kuralları çok değişti. Zaman içinde müşteriyi tanıma ve doğru ürünü satma, önem kazandı. Bu da Boyner'e avantaj sağladı. Arditti, bu durumu "Ucuz fiyata gelen, ucuz fiyata gider" diye açıklıyor.

Pazar yerlerinde dikkat çeken önemli bir eğilim, internet sitelerinin kendi markalarını yaratmaya başlamış olması. Morhipo'nun markaları D by Divarese ve People. Morhipo Genel Müdürü Şule Kuban Arditti, "Markalarımızın ciro içerisindeki payı 2015 yılı içerisinde % 14 olurken 2016 yılında bu rakamın yüzde 17 ve üzerinde olmasını planlıyoruz" diyor. Sitenin trafiği aylık 20 milyonu aştı. En verimli trafik kaynakları Facebook ve Google.

E-ticarette son yılların öne çıkan bir başka trendi, internetten sipariş verip mağazadan satın alma. Türkiye'de Teknosa gibi şirketlerin uyguladığı sistemi elbette Boyner de kullanıyor. Morhipo'da bu sistemin adı "Tıkla Gel." Arditi, Tıkla Gel kapsamındaki satışların toplam satışların yüzde 5-6'sına ulaştığı bilgisini veriyor.

Şule Kuban Arditti, Boyner Grubu'nun en eski yöneticilerinden biri. Dile kolay, 1984'ten beri Grup'ta görev yapıyor. Morhipo'nun genel müdürlüğünü 2013 Temmuzunda üstlenmişti. E-ticarette başarılı olmak için internet kökenli olmak gerekmediğini ispatlıyor.

 

TEMEL BİLGİLER:

E-Ticaret

24.7 milyar TL: Pazarın büyüklüğü

% 31: Yıllık büyüme oranı

% 2: E-ticaretin perakendeye oranı

1.8 milyar TL: İnternette perakende giyim pazarının büyüklüğü