AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Özel röportaj... Bulut bilişimin dünya lideri Türkiye'de

Turkishtime Dergi

Turkishtime özel röportaj...

Amazon Web Services, Gartner’a göre bulutta pazar lideri. Türkiye’de de çok müşterisi var. İstanbul ofisini geçen yıl sonunda açtı.

Amazon ismini e-ticaret dünyasından tanıyoruz. Amazon.com, internet devriminin öncülerinden biri. Başlangıçta kitap sitesi olarak kurulmuştu. Daha sonra hemen her ürünü satan dev bir internet mağazasına dönüştü. Amazon, aynı zamanda bulut bilişimin en büyük oyuncularından biri. Hatta en büyüğü.  Araştırma şirketi Gartner’a göre dünya bulut pazarının lideri Amazon. Şirketin kuruluş öyküsü ilginç. Amazon 2005’te sunucu yatırımlarının çok uzun zaman aldığı saptamasıyla kendi bulut altyapısını kuruyor. Bir yıl sonra bu şirketi dışarıya açıyor. 2016’da 10. Yılını kutlayan Amazon Web Services (AWS), böyle doğuyor. AWS, günümüzde dünyanın en hızlı büyüyen BT şirketlerinden biri. Senede 10 milyar dolar ciro eşiğine ulaşmak üzereler.

AWS Bulut hizmetleri 2006 yılında hayata geçirildiğinde bu hizmetlerin ilk kullanıcıları arasında Türkiye’deki müşteriler de bulunuyordu. Kasım 2007’de AWS ilk Avrupa Bölgesi’ni açtığından bu yana hizmetleri kullanan şirketlerin sayısı hızla arttı. 2015 yılının Aralık ayında Kurumsal Segment Lideri Mert Doğu yönetiminde İstanbul ofisini açan AWS, böylece Türkiye’deki faaliyetlerini daha da genişletti.

AWS’nin Türkiye’deki müşterileri arasında Peak Games, Yemeksepeti ve Siberalem gibi büyük sitelerin yanı sıra Arҫelik, Digiturk, Vestel, Pegasus devler yer alıyor. Türkiye’deki girişimci şirketlere yakından destek olmak amacıyla, “Müşteri İlişkisi  Yöneticileri”, “Çözüm Mimarları” ve daha pek çok birimden oluşan ekipler kuran AWS, şirketlere teknik tavsiyeler sağlamadan, risk sermayedarlarından nasıl maddi kaynak alabilecekleri konusunda koçluğa kadar pek çok konuda yol gösterici rol üstleniyor.