AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Periscope kullanan Türk şirketleri çoğalıyor!

Barış Soydan

 

Mobil canlı yayın uygulaması olarak nitelendirilen Periscope, şirketler tarafından alternatif reklam mecrası olarak kullanılmaya başlandı. FMCG'den otomotive, telekomünikasyondan finansa kadar farklı sektörlerdeki markalar, periscope kampanyalarıyla dikkat çekiyor.

 

Haber: Candeğer Muradoğlu

candegermuradoglu@turkishtimedergi.com

Vodafone, FreeZone Liselerarası Müzik Yarışması’nın Ankara’da 4-5 Nisan tarihlerinde düzenlenen elemelerini Periscope’tan yayınlandı. Kosifler olarak Periscope uygulamasını 6 aydır aralıklı yeni otomobil lansmanlarında kullanıyor. Çamlıca Gazozu, markanın sahiplendiği ve hedef kitlenin hatıralarında olan, kapak futbolu maçını Periscope üzerinden canlı yayınladı.

Bu örneklerden de anlaşıldığı gibi akıllı telefonlarla internet üzerinden canlı yayın yapabilmesini sağlayan Periscope uygulaması, şirketler tarafından alternatif reklam mecrası olarak kullanılmaya başlandı. Aslında bir canlı yayın uygulaması olan Periscope markalar ve pazarlamacılar için büyük fırsatlar sunuyor. Canlı yayın aracılığıyla markalar tanıtım kampanyaları, ürün lansmanlarını gerçekleştiriyor. Bu noktada sosyal medya uzmanları şu görüşte birleşiyor: “Markalar sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor ve bu uygulamaya da çeşitli kampanyaları için hızlıca adapte ettiler.”

Gerçek zamanlı iletişim imkanı sağlıyor

Dijimucit'in kurucusu Hakan Genç, “Periscope’un getirdiği en önemli avantaj, markayı sosyal medyada gerçek-zamanlı iletişimle tanıştırmasıdır. Hedef kitlesiyle doğrudan konuşabilen bir markanın kendine güveni tamdır” diye konuşuyor.

Ayrıca Genç, Periscope uygulaması kullanacak markalara şöyle tavsiyelerde bulunuyor: “Periscope uygulamasını kullanmak isteyen markaların canlı yayın ciddiyetinden ve kurum imajından uzaklaşmamaları gerekiyor. Aynı zamanda bunu sıcak bir iletişim tonuyla gerçekleştirmeleri şart. Bu yüzden, Periscope yayınına başlamadan önce, yayında bahsedilecek konuların hazırlığı yapılmalı, yayın zamanı ve süresi doğru belirlenmeli. Marka logosunun olduğu bir panonun önünde durarak yayın yapmak, tekdüze bir görüntüye neden olur. Ayrıca, markaların unutmaması gereken bir diğer konu, Soru & Cevap bölümü yapılacaksa, çoğu konferansta olduğu gibi, izleyicilerin ilk esnada soru sormayı tercih etmeyebilecekleri düşünülüp onların katılımını kolaylaştıracak konular ve detaylar seçilmelidir.”

FMCG'den otomotive, telekominikasyondan finansa kadar birçok farklı sektörlerde yer alan güçlü markalar yaptıkları periscope kampanyalarıyla dikkat çekiyor.

İlk Periscope virali Vodafone'dan...

Periscope’u Türkiye’de kullanan ilk marka, Vodafone... Vodafone, FreeZone Liselerarası Müzik Yarışması’nın Ankara’da 4-5 Nisan tarihlerinde düzenlenen elemelerini Periscope’tan canlı yayınladı.

#BurakNerede projesi

Bir diğer marka ise Clear’ın #BurakNerede projesi, 26 Haziran Cuma günü sosyal medya fenomeni Aslı İnandık’ın Burak Özçivit’lebir cafede karşılaşıp Periscope yayını yapmasıyla başladı. Organik olarak yayılan, 17 dakika içinde 2.000 kişi tarafından izlenen ve 100 bin beğeni aldı.  24 saat içinde ise yayının izlenme sayısı 6 bine çıktı, beğeni sayısı ise 300 bine yükseldi.

Canlı yayında kapak futbolu...

Çamlıca Gazozu, markanın sahiplendiği ve hedef kitlenin hatıralarında olan, kapak futbolu maçını Periscope üzerinden canlı yayınlayarak bir ilke imza attı. Böylece bu uygulama ile Çamlıca, Periscope’u Türkiye’de FMCG  kategorisinde kullanan ilk marka oldu. Ayrıca Loreal Paris ve Body shop gibi kozmetik markaları da ürün lansmanlarını Periscope üzerinden yaptılar.

 

Kosifler de kullanıyor

Kosifler olarak Periscope uygulamasını 6 aydır aralıklı yeni otomobil lansmanlarında kullanıyor. Son olarak, yeni BMW 7 serisinin tanıtımı sırasında showroomumuza gelemeyen müşteriler için yaptı. BMW Product Genius arkadaşımız yeni BMW 7 serisi hakkında bilgileri paylaştı. 5 dakika gibi kısa bir zamanda 5000’i aşan kişinin bilgisi oldu.

 Periscope fikri nereden çıktı?

Mobil canlı yayın uygulaması olarak nitelendirilen Periscope fikri, Türk siyasi tarihindeki en büyük katılımlı gösterilerine sahne olan Gezi Parkı Eylemleri sırasında bu fikri ortaya atıldı. O dönem İstanbul’da olan Periscope'un kurucusu Kayvon Beykpour Gezi Parkı'nda yaşanan olayları tüm dünyanın görmesini sağlamak amacındaydı. San Franciscomerkezli uygulama daha sonra Kayvon Beykpour ile Joe Bernstein tarafından geliştirildi.  Nisan ayında piyasaya çıkan uygulama ilk 10 gün içinde 1 milyon kullanıcıya ulaştı. Periscope, iOS ve Android işletim sistemi destekli mobil cihazlarda kullanılıyor. Uygulamanın iOS platformunda Türkçe desteği de bulunuyor. Ocak 2015’te yaklaşık 100 milyon dolara Twitter’a satıldı. Online canlı yayın uygulaması Periscope, artık web sitelerine eklenebilecek “Canlı Yayın” butonunu kullanıma sundu. Böylece kullanıcılar canlı yayınlarını artık kendi web siteleri ve blogları üzerinden ziyaretçilerine ulaştırabilecek.

 

 

 

 

 

 

 

GÖRÜŞ KUTUSU

 

“DAHA SICAK VE SAMİMİ DİYALOG SAĞLIYOR”

 

Kosifler Oto Yönetim Kurulu Üyesi

 

Hilal Kosif

 

“Kosifler olarak Periscope uygulamasını 6 aydır aralıklı yeni otomobil lansmanlarımızda kullanıyoruz. Son olarak, yeni BMW 7 serisinin tanıtımı sırasında showroomumuza gelemeyen müşterilerimiz için yaptık. BMW Product Genius arkadaşımız yeni BMW 7 serisi hakkında bilgileri paylaştı. 5 dakika gibi kısa bir zamanda 5000’i aşan kişinin bilgisi oldu. Bu hem müşterilerimiz için hem de otomobil severler için başarılı bir yayın oldu. Bu sayede takipçiler ve yayını izleyenler de otomobilin özelliklerini alanında uzman kişilerden dinleme fırsatı yakalamış oldular. Yaklaşık olarak 3000 kişi civarında olduğunu söyleyebiliriz. Daha yeni yeni kullanmaya başladığımız için applikasyon. Dolayısıyla değerlendirmemiz için henüz erken. Fakat, müşterilerimiz dışında da geniş bir kitleye ulaşabilmemizi sağlaması da bizim için bir avantaj. Çünkü bazen alınan yorumlar ve gelen sorular çok değerli oluyor. Canlı olarak yayınlanması sayesinde de arkadaşlarımız gelen sorulara anında yanıt verebiliyorlar. Bu da kişiler arasında daha sıcak ve samimi bir diyalog sağlıyor. Bundan sonraki süreçte, Periscope’u denemeye devam edeceğiz. 2016 için bir takım kurgular planlıyoruz. Kosifler Oto’da bulunan tüm markalarımız için; BMW, MINI, Land Rover ve Jaguar otomobilleri ile ilgili uzman kadromuzdan bilgi sahibi olmak isteyenler bizi Kosifler Oto Periscope’undan canlı olarak takip edebilirler.”