ARGE 250


Türkiye, teknoparkta hızlı yol aldı

Turkishtime Dergi

Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile Türkiye'deki teknopark sayısı 81'e çıktı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün paylaştığı bilgilere göre 81 teknoparkın 56'sında Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirilirken, 25'inde yapılaşma çalışmalarının devam ediyor.
AA’ya yaptığı değerlendirmede teknopark bulunan il sayısının 54'e çıktığına işaret eden Özlü, organize sanayi bölgesinde (OSB) kurulan teknopark sayısının 21'e ulaştığını kaydetti.
Özlü, yeni kurulacak teknoparklar hakkında da bilgi verdi. Çankırı'da 125 bin 792 metrekare alana inşa edilecek Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde biyoteknoloji, nanoteknoloji, savunma, kimya, yazılım, bilişim, elektronik ve haberleşme teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren 40 firmayla 100 araştırmacının yer almasının planlandığını aktaran Özlü, "Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin gelecek 5 sene, yılda 20-25 milyon lira katma değer sağlaması öngörülüyor. Bölgede belirlenen amaç ve hedeflerin gerçekleştirilmesiyle gelecek 10 yılda da yaklaşık 80 şirket ve 300 civarında nitelikli Ar-Ge personeli, yazılımcı ve araştırmacının faaliyet göstermesini bekliyoruz" dedi.