OSB Yıldızları Araştırmması


Veri analizi olmadan asla

Barış Soydan

 

SAP Platformu Küresel Direktörü Steve Lucas şöyle diyor: Bir şirketin sorduğu üç temel soru var: Bugün ne satıyoruz? Dün ne sattık? Yarın ne satacağız? Veri analizi işte, üçüncü soruyu yanıtlamak için var…

SAP Platformu Küresel Direktörü Steve Lucas, uzun süreden bu yana tip 1 şeker hastası. Karısı ve doktoru, Steve dünyanın neresinde olursa olsun insülin seviyesini dakikası dakikasına izliyor. Steve, “Ben ayaklı, nesnelerin internetiyim” diyor. Diyabet tedavisinin gelişimi için kişisel verilerini tüm dünyadaki araştırmacılar ile paylaşıyor. Hastaların çoğunun bunu yapmasıyla tıp araştırmalarında bir devrim yaşanacağını düşünüyor. Bu devrime giden yol ise küresel yazılım şirketi SAP’ın Hana Platformu’ndan geçiyor. SAP geçtiğimiz ay sağlık araştırmalarına özel geliştirdiği platformu (SAP Health Foundation), Frankfurt’ta düzenlenen bir basın toplantısıyla tüm dünyaya duyurdu. Steve Lucas’ı orada dinleme fırsatı buldum. Platform, dünyanın dört bir yanındaki hastanelerin ve araştırma merkezlerinin verilerini tek bir platformda toplayarak bilimsel keşif ve tedavi sürecini hızlandıracak. Yeni platform ile binlerce farklı hastanın bilgileri analiz edilebilecek. Heidelberg Üniversitesi, kanserde erken teşhis için hastaların cep telefonlarının teşhiste kullanılacağı bir sistem üzerinde çalışıyor. Bunun için SAP ile işbirliği yapıyor. Sistem, sağlık uzmanlarıyla birlikte geliştirildi. Özellikle klinik araştırmalarda kullanılması ve kişiselleştirilmiş tedavide büyük bir katkı sağlaması bekleniyor.

Veri, sadece sağlık araştırmalarının değil iş dünyasının da temel “hammaddesi.” Lucas, “Bir şirketin sorduğu üç temel soru var” diyor: Bugün ne satıyoruz? Dün ne sattık? Yarın ne satacağız?” SAP Hana gibi platformlar, şirket ve pazar verilerini kullanarak geleceğe ilişkin detaylı öngörüde bulunma olanağı sağlıyorlar.

Sadece gelecekteki satışlar değil başka olaylar da SAP benzeri platformlarla öngörülebiliyor. Örneğin İtalyan tren şirketi Trenitalia, SAP platformunu kullanarak gelecekteki arızalara ilişkin kestirimde bulunuyor…

AKILLI MEGA KENT GELİYOR

SAP’ın dünyaya öncülük yaptığı bir başka alan,  akıllı şehircilik…Dünyanın çeşitli kentleri SAP uygulamaları ile akıllanıyor. Son dönemin en çok ilgi çeken projelerinden biri Hamburg’daydı. Bir süredir dünyanın en büyük limanları Singapur, Dubai ve Hamburg arasında limancılık alanında sert bir rekabet yaşanıyor. Hamburg önümüzdeki 10 yılda kapasitesini iki katına çıkaramazsa, özellikle Dubai'nin dayattığı rekabet karşısında tahtını kaptıracak. Rekabete cevap vermek için SAP’tan medet umdu. Ve limana giriş yapan tüm kamyonlar SAP Platformu üzerinden izlenmeye başladı. Sonuç: Uçaklar nasıl yönetiliyorsa artık TIR’lar da öyle yönetiliyor. Tek bir kamyonun bile boş dönmemesi sağlanıyor. Böylece fiziki yatırım yapmadan limanın kapasitesi artırıldı. Bu proje dünyada son dönemin en başarılı projelerinden biri kabul ediliyor.

Frankfurt’ta görüştüğüm SAP’ın Türkiye’yi de kapsayan EMEA Bölgesi Teknoloji Direktörü Rolf Schumann, Hamburg Limanı’nın Türkiye için de ilham verici olduğunu belirterek, “Optimizasyon alanında Türkiye’nin de büyük potansiyeli var” diyor. Nitekim SAP, bir süredir Türkiye’de bir “mega kentle”, akıllı şehir sistemlerinin uygulanmasına yönelik görüşmeler yapıyor. Rolf Schumann şehir ismi vermiyor ama anlaşmaya yakın olduklarını söylüyor.

Akıllı şehircilik, tüm şehircilik hizmetlerinin veri tabanına bağlı olması, çöpten aydınlatmaya kadar her şeyin dijital olarak izlenmesi anlamına geliyor. Örneğin çöp kutuları dolduklarında internet üzerinden haber veriyorlar. Şimdilik eskisi gibi çöp arabasının gelip çöpü boşaltması gerekiyor ama yakın gelecekte bu işi robotların devralması bekleniyor. Türkiye’de henüz Karaman dışında akıllı şehir sistemine geçmiş kent yok. Ama bir kere uygulanmaya başlayınca Türkiye’nin çehresini değiştirmesi bekleniyor.