ARGE 250


Yan koltuktaki yolcuyu Facebook hesabına göre seçin!

Barış Soydan

 

Sosyal medya uygulamaları, havayolu sektöründe kişiselleşmiş hizmetlerin de önünü açtı. Air France-KLM, uzun uçuşlarında check-in sırasında eklenebilen Facebook veya Linkedin profilleriyle yolcuların yanında oturacağı kişiyi seçmesini sağlıyor. Uygulama özellikle genç çalışanlar ve Y kuşağının ilgisini çekiyor.

Son yedi-sekiz senedir her yıl 10-20 oranında büyüyen Türk havayolu sektörünün itici gücü bugün ulusal havayolları... Yüzde 80'e varan pazar payı ile THY'nin liderliğini sürdürdüğü Türk pazarında, özel havayolu şirketleri de rekabete fiyatın yanı sıra hizmet kalitesine getirdikleri yeniliklerle katılıyor. Pazarda yüzde 3'lere yakın bir pazar payı bulunan ve yaklaşık 87 milyon yolcu taşıyan, 570 uçağı kullanan, 103 ülkede 231 destinasyona uçan Air France-KLM'nin Akdeniz Bölge Direktörü Stefan Tolga Gümüşeli, Türkiye'deki bu rekabetin firmaları ürün ve hizmetlerle farklılaştırmaya yönelttiğini, özellikle sosyal medyayı yoğun kullanan KLM sayesinde uçuşlarda sosyal medyanın avantajlarından yararlanan yeni hizmetler sunduklarını kaydetti.

Bunlardan birinin 'Meat Seat' uygulaması olduğunu ve uygulamayı özellikle genç çalışanlar ve Y kuşağının tercih ettiğini söyleyen Gümüşeli, “KLM’nin Meet & Seat uygulaması aynı KLM uçuşunda seyahat eden, ilginizi çekebilecek kişileri bulmanıza imkan sağlıyor. Facebook, Google+ veya LinkedIn profil bilgilerinizi paylaşarak, diğer katılımcı yolcuların bilgilerini ve nerede oturduklarını görebiliyorsunuz. İş bağlantısı kurmak için de bir fırsat. Linkedin profilini açmışsa iş bağlantısı, Facebook bağlantısını açmışsa farklı profillerle tanışmak isteyenler için bir seçenek oluyor” diyor. Uygulamanın geçerli olması için üç temel kıstas sunuluyor. Bunlar; tek yolcu rezervasyonları için KLM tarafından yapılan tüm Amsterdam uçuşlarında geçerli olması, uçuşa bir saat kalması ve yolculuk vasıtasıyla kullanılması ya da online check-in yaptırırken kullanılması.

Yolcuya hediye uygulaması

Wannagives adında yeni bir uygulama daha başlattıklarını belirten Gümüşeli, “Diyelim ki bir yakınınız seyahat edecek. Siz de ona bir hediye vermek istiyorsunuz. Bu uygulama sayesinde o hediye yakınınızın koltuğuna geliyor uçuş sırasında. Bu da yolcular için kişiselleştirilmiş, özel uygulamalarımızdan biri” dedi. Teknoloji kullanımının ve müşteriye kişisel yaklaşımın önemine dikkat çeken Gümüşeli, yolculara 1 gün sonraki uçuşlarındaki olası gecikmelerin bir gün önceden mesaj sistemiyle haber verilebildiğini de sözlerine ekledi.