ARGE 250


Yeteneği çekemiyorsan satın al!

Ersin Kaplan

Perakende sektörü tıpkı teknoloji devleri gibi en kestirme yoldan yetenek avcılığına başladı: Yeteneklerin çalıştığı şirketi tümüyle satın almak.

Nitelikli çalışanı kapabilme, bugün kendi sektörlerinde lider olan şirketler için bile öncelikli hedefler arasında. Bu konuda genelde bilişim, özelde ise Silikon Vadisi ilham verici bir konumda. ‘Acqui-hire’ (satın alma ve işe alma sözcüklerinin karışımından türetilmiş) trendini uygulayan şirketler yetenekleri en kısa yoldan şirket bünyesine katıyor. Örneğin Google yapay zeka start-up’ı DeepMind için 400 milyon dolar ödedi. Amacı alanının en iyi mühendislerine sahip firmanın yeteneklerini Google’a kazanmaktı.

Bu ilginç İK taktiği perakende sektörüne de sıçramış gözüküyor. Walmart’ın Silikon Vadisi Ar-Ge şirketi WalmartLabs Silikon Vadisi’nde startup şirket avına çıktı. Walmart’ın Amazon ile online perakendecilik rekabetinde yetenek açığını kapamak için bu şirketleri satın aldığı tahmin ediliyor. Bu trend perakende ile de sınırlı kalmayacak gibi gözüküyor. Genelde yetenek çekmekte sıkıntı yaşamayan bankacılık sektörü bile artan siber saldırılarla birlikte startup avına çıkıyor.