ARGE 250


Yemeksepeti'nden doğan girişim: İrmik.com

Barış Soydan

Turkishtime dijital girişim analizi

Geçtiğimiz aylarda Delivery Hero'ya rekor fiyata satılan Yemeksepeti çatısı altında kurulan irmik.com, iş ortağı olduğu tüm restoranların ürün tedarikinde alırken kazanmalarını sağlamak, satın alma süreçlerini kolaylaştırmak ve onlara zaman kazandırmak amacıyla hayata geçirilen bir proje. 2011 yılının Eylül ayında ilk siparişini alan Irmik.com, o günden bu yana yalnızca Yemeksepeti üye restoranlarına hizmet veriyordu ancak bu yıl itibarıyla Türkiye'deki tüm işletmelere açıldı. Dünyada işletmelere ürün tedariki yapan internet siteleri bulunuyorsa da kapsamı ve sunduğu avantajlar göz önüne alındığında İrmik henüz Türkiye'de tek.

 İrmik'in şu anda 1600’den fazla müşterisi ve 30 tane tedarikçisi var ve Türkiye'de tüm şehirlerde hizmet verebiliyor. 2015 yılı süresince hem üye işletme sayısını ve ürün çeşitliliğini artırmayı hem de yeni tedarikçilerle anlaşarak daha geniş bir ürün gamı sunmayı hedeflediklerini dile getiren Yemeksepeti Uluslararası Pazar ve İş Geliştirme Direktörü Mert Baki "Sadece İstanbul’da 40 binin üzerinde ev dışı tüketim noktası var. Hedefimiz önce İstanbul’da sonra da tüm Türkiye genelindeki mevcut noktalara ulaşmak. Bu sırada lokal tedarikçileri de bünyemize katarak büyümeye devam edeceğiz" diyor.

 

Yüzde 40'a varan indirimler sunuyor

 Baki, "İrmik, Yemeksepeti markasının gücü ve pazardaki kapsamlı ağı sayesinde en uygun fiyatları ve başka yerde olmayan özel avantajları işletmelere sunabiliyor. Öyle ki tekil restoranlar ve düşük tutarlı satın almalar için bile yüzde 40’a varan indirimlerden faydalanabiliyor," şeklinde sürdürüyor sözlerini.

 Bugün Türkiye’de 81 ilde restoran, kafe, otel ve ofisler tek adreste onlarca tedarikçinin ürün ve kampanyalarına ulaşabiliyor ve İrmik'e özel kampanyalardan faydalanabiliyor. Şirketler özellikle gıda olmak üzere gıda ve gıda dışı 2 bin 500’ün üzerinde farklı ürüne erişebiliyor, ürün ve fiyatları karşılaştırabiliyor. Baki konuya ilişkin "Özellikle gıdada oldukça geniş bir ürün yelpazesi var. Un, kola, yağ, dondurulmuş patates, çay ve kahve gibi çok satın alınan ürünlerden tutun, bir Uzakdoğu restoranının, bir pizzacının ya da kebapçının tüm mutfak ihtiyaçlarına kadar pek çok ürün irmik.com’dan alınabiliyor. Gıdanın yanı sıra irmik.com’da temizlik, kağıt ürünleri ve sarf malzemelerinden ambalaja, mutfak gereçlerinden döküm tencere ve tavalara, ilaçlama, periyodik araç bakımı gibi hizmetlerden motosiklet kurye ekipmanlarına kadar farklı ürün alternatifleri bulunuyor" açıklamasını yapıyor.