ARGE 250


2016 bakırın yılı mı olacak?

Barış Soydan

Turkishtime özel

 

Bakır fiyatları şu anda son 6 yılın en düşük seviyesinde. Ama buna rağmen bazı oyuncular ellerini oğuşturuyor! Kimilerine göre bakırda 2003 yılının bir tekrarı yaşanabilir. 2003 yılında dünyanın en büyük bakır üreticisi olan Şilili Codelco stoğa çalışmaya başlamış ve tam 200 bin ton bakır stoklamıştı. Bunun sonucunda arz şoku yaşanmış ve otomotivden boru hatlarına kadar birçok alanda kullanılan bakır bulunmaz olunca fiyatlar yukarı sıçramıştı. 2005′e gelindiğinde bakır fiyatları iki katına çıkmıştı.

A mine employee shows a piece of copper ore at the Kilembe mines, in the foothills of the Rwenzori Mountains
Bu sefer umutlar Zambia ve Kongo’da iki bakır madeninin önümüzdeki aylarda üretime ara vereceği haberine dayanıyor. İki maden de Glencore şirketine ait. Glencore bu adımla üretimde tam 400 bin tonluk kesintiye gidecek. Bu haberin duyulmasıyma Glencore’un hisseleri bu hafta yüzde 7 yükseldi.
Bazı analistlere göre Glencore’un bu adımı bakırda fiyatların yükselmesini getirecek uzun soluklu hareketin ilk adımı.
2003 yılına geri dönelim. O yıl da bakır fiyatları tarihi diplerdeydi. Hatta öyle ki, fiyatlar son 14 yılın en düşük seviyesindeydi. Ve Codelco’nun stok hareketiyle bir anda yükselmeye başlamıştı.
Ama 2015 yılında yeni bir parametre var: Çin. Çin şu anda dünyanın en büyük bakır alıcısı. Geçen yıl tam 9.4 milyon ton bakır aldı. Bu, toplam dünya talebinin yarısına karşılık geliyor. Çin’in büyüme hızındaki azalma bakır fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor. Son dönemdeki düşüşün sebeplerinden biri zaten bu.

Öte yandan Glencore’un Zambiya ve Kongo’da üretime ara vermesi de o kadar kolay değil. Zira bu ülkeler, istihdam üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle Glencore’u üretime geri dönmeye zorlayabilir.bakir 2

Yine de birçok yatırımcı bakırda fiyat artışı beklentisine girdi bile. Citibank, üretimdeki azalmanın bakır fiyatlarını bu yılın son çeyreğinde ton başına 5.700 dolara çıkarmasını bekliyor. Bilindiği gibi bakırın tonu şu anda 5.270 dolar seviyesinde.

Bir yandan da gözler Çin’de olacak. Çin’de ekonomiyi güçlendirmeye yönelik önlemlerin işe yaradığını gösteren her işaret, bakır fiyatlarında yukarı yönlü hareket yaratacak.