OSB Yıldızları Araştırmması


Azeri Socar, Fransız Total ile mi ilgileniyor?

80 milyar liralık büyüklüğe ulaşan akaryakıt sektörü Fransız Total’in Türkiye’de çıkma kararı alması sektörü hareketlendirdi. Total’in dağıtım piyasasındaki yüzde 5.3’lük payını almak isteyen şirketler, Total’in akaryakıt operasyonuyla ilgili veri almak üzere bilgi odasına girmek için gün sayıyor.  Bu şirketler arasında Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar’ın da bulunduğu öğrenildi. Dün BP’den yapılan, “Türkiye’de 650 akaryakıt istasyonumuz var, bu sayıyı 2 yıl içinde 800’e çıkarmayı hedefledik” açıklaması da, ‘Acaba BP de Total’le ilgileniyor mu’ sorusunu gündeme getirdi.

Kârlar üzerinde baskı var
Şirketler her ne kadar Total ile ilgili görünse de, sektör üzerindeki baskılar şirketlerin net bir karar vermesini de zorluyor. EPDK’nın akaryakıt dağıtım şirketleri ve bayilerinin kâr marjlarını sınırlamak üzere dönem dönem tavan fiyat uygulamasına gitmesi; bayilik sözleşmelerinin 2010 yılından itibaren beş yıl ile sınırlanması, 2011 yılından itibaren akaryakıt istasyonlarında finansal ve hizmet promosyonları dışındaki tüm promosyonların yasaklanması gelirler ve kârlar üzerinde baskı oluşturdu. Özellikle 18 Eylül 2010 tarihinden itibaren bayilik sözleşmelerinin beş yıl ile sınırlanması ve bu sürenin bu yıl içinde dolacak olması, akaryakıt şirketlerinin mevcut bayilerini koruyabilmeleri ya da yeni bayi edinebilmeleri için yüksek tutarlarda bütçeler ayırmalarını gerektiriyor.

Avrupa'nın en pahalı akaryakıtı
Total’in akaryakıt dağıtım faaliyetlerini satmak üzere Societe Generale’i yetkilendirmesinin ardından gözler akaryakıt sektörüne çevirdi. Avrupa’da akaryakıtın en pahalı olduğu ülkelerden birisi olan Türkiye’de yüzde 60’ı aşan vergi oranları ve sektördeki sert düzenlemeler dağıtım şirketlerinin kârlarını da eritiyor. EPDK verilerine göre, 80 milyar lira büyüklüğündeki akaryakıt dağıtım sektöründe 70 şirket faaliyet gösteriyor ancak ilk 10 sıradaki şirketin pazar payı yüzde 80’i aşıyor. Avusturya merkezli OMV’nin sahibi olduğu Petrol Ofisi bu yılın ilk iki ayında 761.000 ton satış ve yüzde 25 pazar payı ile akaryakıt sektöründe lider konumda bulunuyor. OPET, yüzde 17’lik pazar payı ile ikinci sırada yer alırken, Total ise yüzde 5.3 pazar payı ile Shell-Turcas ve BP gibi oyuncuların ardından 5’inci sırada yer alıyor. Daha önce EPDK’dan akaryakıt dağıtım lisansı alan Azeri enerji devi Socar, bu alana sürpriz bir ortakla girmeye hazırlanıyordu. Bu sürpriz ortak ise hazır giyim markası Ramsey’in sahibi işadamı Remzi Gür’dü. Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Gür ile üç farklı şirkette ortaklıkları olduğunu açıklamıştı.