ARGE 250


Bahar tatili yapacak 3 genç aranıyor

Elif Akın

Türkiye Enerji Ekonomisi Derneği (EED) tarafından 25-27 Mayıs 2015 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek “38. Dünya Enerji Ekonomisi Konferansı” kapsamında Twitter üzerinden #enerjimvarken hashtagi ile başlatılan kampanya 1 Mayıs’ta son buluyor. Uluslararası enerji sektöründe faaliyet gösteren iş adamları, üst düzey teknik elemanlar ile bürokratlar, akademisyenler ve araştırmacıları bir araya getirmeye hazırlanan konferans için geri sayım sürerken, Uluslararası Enerji Ekonomisi Derneği’nin (IAEE) sosyal medya kampanyası da devam ediyor. IAEE Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, IAEE’nin geleneksel olarak düzenlediği konferans dizisinin bu yıl EED tarafından Antalya’da gerçekleştirileceğini belirterek, konferansa 100’ü aşkın ülkeden üyelerin katılımıyla 400’den fazla yabancı uzmanın katılacağını söyledi.

Öğrencilere bahar tatili fırsatı

Prof. Dr. Kumbaroğlu, konferansın, enerji ekonomisi alanında bilinçli gençlerin de dikkatini çekmesi için sosyal medya üzerinde “#enerjimvarken” hashtag kampanyası başlatıldığını anımsattı. Kumbaroğlu ayrıca, “#enerjimvarken” hashtagi ile IAEE’yi etiketleyerek attığı tweet en çok reel paylaşılan 3 öğrencinin konferansa ücretsiz katılma şansı yakalayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Yarışmayı kazanan ‘en enerjik’ öğrenciler dünyanın enerji otoritelerinden konuyla ilgili en güncel bilgileri öğrenmenin yanı sıra ülkemizin en güzel tatil yerlerinden Belek’te bahar tatili yapma olanağı da bulacak. Bu öğrencilerimizi dünyanın dört bir yanından gelen yabancı öğrencilerle özel olarak buluşturup kaynaştıran sosyal etkinliklerimiz de olacak.”

38. Dünya Enerji Ekonomisi Konferansı

Konferansta, Türkiye’nin petrol ve gaz kaynaklarının Avrupa’ya ulaştırılmasındaki rolü ve ekonomik potansiyeli, kaya gazı ve petrolün ekonomik açıdan tüm boyutları ele alınacak. Organizasyonun öncesinde ABD’den getirtilen deneyimli uzmanlar özel eğitim seminerleri düzenleyecek. Ayrıca konferansta ülkelerin karbon salımlarını azaltacak politika ve stratejiler, ekonomik potansiyel içeren teknolojik seçenekler ve iklim değişikliğine yönelik küresel hedefler de masaya yatırılacak. Yıl sonunda Paris’te imzalanması beklenen küresel iklim anlaşmasına yönelik müzakere sürecine destek sağlayacak ekonomik değerlendirmeler ortaya konulacak. Konferans bitiminde, Türkiye’nin Türkiye gündeminde yer alan elektrik sorununu gidermeye yönelik başlatılan çalışma kapsamında IAEE’nin ilk yaz okulu da düzenlenecek. Konferans sayesinde Türkiye’nin bilim, kültür ve turizm merkezi olma potansiyeli de öne çıkması bekleniyor.