Turkishtime AR-GE 250


BDDK, '46 milyarlık kredi' için süre verdi

Turkishtime Dergi

BDDK bankaların yıl sonuna kadar 46 milyar TL krediyi takibe aktarmalarını ve zarar karşılığı ayırmalarını istedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ağırlıklı olarak inşaat ve enerji sektöründen kaynaklanan 46 milyar lira büyüklüğündeki kredinin geri dönmeyen kredi (NPL) olarak sınıflandırmaları ve beklenen kredi zarar karşılıklarını ayırmaları için bankalara yıl sonuna kadar vakit verdi.

BDDK tarafından dün akşam yapılan açıklamaya göre takip hesaplarına aktarılacak bu krediler ile sektörün takipteki kredi oranının Temmuz ayındaki %4.6 düzeyinden %6.3'e yükseleceği belirtildi.

BDDK böylece geçen yıl Ağustos ayındaki kur krizinin ardından oluşan inşaat ve enerji başta olmak üzere şirketlerin geri ödemekte zorlandıkları kredilerden kaynaklanan sorunun çözümüne yönelik ani bir adım atmış oldu.

Reuters Temmuz ayında bankaların liderliğinde yürüyen bankacılık sektörü bilançolarının yaklaşık 20 milyar dolar tutarındaki sorunlu krediden temizlenmesi planında ilerleme kaydedilemediğini bildirmişti.

BDDK bankaların son bir yılda bankaların kârdan gelen katkı hariç nakdi, ilave ana sermaye ve katkı sermaye unsurlarında toplam 49 milyar TL artış yaşandığına dikkat çekerek, sektörün sermaye yeterlilik rasyosunun 50 baz puan gerileyeceğini ve %17.7'ye ineceğini belirtti.

Açıklamada, "Sonuç olarak, yapılan çalışmalar bir bütün olarak sektörün sağlıklı ve güçlü yapısını koruduğunu ve mevcut sermaye yapısının aktif kalitesi kaynaklı riskleri rahatlıkla yönetebilecek seviyede olduğunu göstermektedir" denildi.