ARGE 250


Norveç Emeklilik Fonu kömürden çekiliyor

Dünyanın en büyük hükümet emeklilik fonu olan ve en başarılı fonlarından biri kabul edilen Norveç Hükümet Emeklilik Fonu; kömür sektörüne yaptığı yatırımlardan çekilme kararı aldı. Küresel düzeydeki şirketlerin yüzde 1.3’üne sahip olan fonun ekonomik büyüklüğü ise 900 milyar dolar.

Norveç Parlementosu Finans Komisyonu 27 Mayıs 2015 tarihinde, parlementodaki iki büyük partinin beraber aldığı kararla, fonun, yüzde 30’dan fazla kömür alanında faaliyet gösteren veya gelirlerinden yüzde 30’nundan fazlasını kömür faaliyetlerinden elde eden şirketlerdeki ,kömür yatırımlarını satmasını öneren tasarıyı kabul etti.
Fonun yaklaşık kömür alanında 11 milyar dolarlık bir yatırımı olduğu ve bu karar ile bu yatırımların yarısının çekileceği tahmin ediliyor. Partilerin ortak açıklamasında kararın gerekçesi kömür firmalarına yatırımın, hem iklim değişikliği açısından hem de ekonomik açıdan büyük risk içermesi olarak gösterildi.

Muhalefetteki İşçi Partisi milletvekili Torstein Tvedt Solberg ise "Kömür başlı başına sera gazı emisyonlarının kaynağı, bu yüzden alınan bu karar iklim değişikliği ile mücadele konusunda önemli bir başarıdır" dedi.
5 Haziran 2015’te parlementoda oylanan tasarı, komisyondan iki büyük parti tarafından da kabul edilerek geçti. Konu hakkında basın açıklaması yapan Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü (IEEFA) ise, Norveçli karar yapıcıları alkışladığını ifade ederken, bu kararın diğer büyük yatırımcılar tarafından alınacak benzer kararların da müjdecisi olduğunu belirtti. IEEFA adına açıklama yapan Finans Direktörü Tom Sanzillo "Bu karar aslında giderek daha fazla mali kayıplar veren kömür madenciliği ve kömürlü termik santral yatırımlarından, fonun kendini koruması adına atılmış bir adımdır. Kömür yatırımları küresel düzeyde yapısal düşüş eğiliminde. Bu yüzden, dünyada hiçbir yatırım fonu – üniversite fonu, emeklilik ya da kurumsal fon- kömür yatırımlarını portfolyölerinde tutmak için inandırıcı bir sebebe sahip değil" şeklinde konuştu.