AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Ege’nin en büyük ihracatçısının iddialı hedefleri... Turkishtime özel röportaj...

Turkishtime Dergi

 

2017’de ihracatını miktar bazında yüzde 53 artıran Petkim, 2018’e çok iddialı girdi. 2018 yılında STAR Rafineri devreye giriyor. STAR Rafineri devreye alındıktan sonra Petkim'in yüzde 100 hammadde ihtiyacı bu tesisten karşılanacak. Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, “2018 bizim için önü açık bir yıl olacak” diyor.

 

SOCAR Türkiye’nin iştiraki ve Türkiye’nin ilk ve tek entegre üretim gerçekleştiren petrokimya tesisi olan Petkim, sanayici için hammadde güvenliğini sağlamanın yanı sıra Türkiye’nin petrokimya sektöründeki cari açığını azaltmakta büyük rol oynayan önemli şirketlerden birisi.

 

 

2017’de ihracatınız hangi oranda arttı? 2018 için artış öngörünüz nedir?

Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi olmamızın yanı sıra Ege Bölgesi’nin de en büyük ihracatçısı unvanına sahip olmaktan gurur duyuyoruz. Ege İhracatçı Birlikleri’nin İhracatın Yıldızları 2017 Ödül Töreni’nde, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’nin elinden “Ege Bölgesi’nin En Fazla İhracat Gerçekleştiren Firması” ve “Kimya Sektörünün En Fazla İhracat Gerçekleştiren Firması” ödüllerini aldık.

2017 yılı bizim için oldukça başarılı bir dönem oldu. Yılın üçüncü çeyreğindeki net kârımızı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 169 artırarak, 372 milyon TL’ye yükselttik. Faiz, amortisman ve vergi öncesi karımız da (FAVÖK) yüzde 145 artarak 424 milyon TL’ye ulaştı. Üçüncü çeyrekte yüzde 96 üretim kapasitesini yakalarken, net satışlarımız geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 83 artarak 1,8 milyar TL oldu.

Üretim ve iç satışlardaki bu başarımızı ihracata da taşıdık. 2017 yılında, 671 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2017 yılı ihracatımız, bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 53 artış gösterdi.  İhracat miktarımızdaki bu artışta kapasite kullanım oranımızın yükselmesi etkili oldu. Dokuz aylık dönemde Petkim’in kapasite kullanım oranı yüzde 96 olarak gerçekleşti. Naftanın işlendiği, Petkim’in diğer fabrikalarına hammadde tedarik eden ve amiral gemisi olarak adlandırılan Etilen Fabrikası’nda üretim kapasitesi yüzde 100’ü buldu.

2018, piyasa açısından 2017'den biraz daha riski yüksek bir yıl olacak gibi görünüyor. Piyasada petrokimya ürünleri fiyatlarında dalgalanmalar bekleniyor. Bu piyasa koşullarından mümkün olduğunca bağımsız olmak, Petkim'i risklerden koruyacaktır. 2018 yılında SOCAR Türkiye iştiraki olan STAR Rafineri'nin devreye girecek olması bu açıdan bizim için çok önemli. STAR Rafineri son derece stratejik bir tesis. Bugün temel hammaddemiz olan nafta ihtiyacımız, yıllık yaklaşık 2 milyon ton. Bu denli yüklü miktarda hammadde ihtiyacı pek çok değişkenden etkilenme riskini de beraberinde getiriyor ancak STAR Rafineri devreye alındıktan sonra Petkim'in yüzde 100 hammadde ihtiyacı bu tesisten karşılanacak. Bu da elimizi güçlendirerek yeni yatırımların önünü açacak. Petkim Yarımadası’nda konumlanan STAR Rafineri, ortak altyapı ve hizmet kullanımı gibi farklı avantajlar da sağlayacak. Tüm bunların etkisiyle 2018 bizim için önü açık bir yıl olacak.

2017’de hangi pazarlar, hedef ülkeler dikkat çekici oranlarda büyüme gösterdi. Bunun nedeni neydi? Bu yıl hangi pazarlarda artış öngörüyorsunuz?

Şirketimiz 2017 yılında 69 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok ihracat yaptığımız ülkeler; İtalya, Yunanistan, İspanya, Almanya ve İngiltere oldu. Afrika ülkelerinde ise en fazla ihracat Mısır’a gerçekleşti. Letonya, Cebelitarık,  Brezilya, Litvanya gibi ülkelere bu yıl ilk defa ihracat yapıldı. İhracatımızda en fazla artış, hedef pazarımız olan Avrupa Birliği ülkeleri ile ABD’ye gerçekleşti. Avrupa ve ABD’ye ihracatın artmasında bu bölgelerde ekonomik büyümenin artması, parite, satış ve pazarlama faaliyetlerimiz etkili oldu. Bu yıl, mevcut hedef pazarlar yanında özellikle bazı ürünlerde Afrika pazarında etkin olmayı amaçlıyoruz.

Döviz kuru ihracatınızı ne oranda etkiledi? Bu yıl nasıl etkilemesini bekliyorsunuz?

Döviz kurundaki değişmeler ihracat üzerinde kuşkusuz etkili oluyor. Ancak, döviz kurunun yükselmesi veya düşmesinden çok volatilitenin yüksek olması, bunun da istikrarsızlığa yol açması nedeniyle ihracatı olumsuz yönde etkilediği söylenebilir.  Döviz kuru yanında ihracatı etkileyen bir başka faktör de Euro/Dolar paritesi. Bu yılın son çeyreğinde paritenin tekrar yükselmeye başlaması ihracatı olumlu yönde etkiledi. Bu yıl kurlardaki volatilitenin azalacağını, paritenin aynı düzeyde veya bir miktar yükseleceğini düşünüyoruz. Bu da ihracatımızı olumlu yönde etkileyecektir.

2017 yılı sonunda kurda dalgalanmalara tanık olduk. Genellikle Türk ekonomisini kısa vadeli kur dalgalanmalarıyla değerlendirmek doğru olmaz. Türk ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu ve büyüme oranının yüksek olduğunu gözlemliyoruz.

2017 kolay bir yıl olmadı ancak özellikle Kredi Garanti Fonu’ndan yapılan müdahale piyasaya çok olumlu bir etki yarattı. Üçüncü çeyrekte yüzde 11,1’e ulaşan büyüme oranı da bu siyasetin başarılı olduğunu ispat ediyor. Makroekonomik açıdan çok büyük bir problem görmüyoruz. 2018’de enflasyonun da daha istikrarlı bir hale gelmesini bekliyoruz. Petkim olarak biz her zaman güçlü bir bilançoya sahip olmak için çalışıyoruz. Döviz açık pozisyonumuz çok sınırlı. Aynı zamanda üretimimizin önemli bir kısmını da ihraç ediyoruz. Bu yüzden dengeli bir bilançoya sahibiz. Bu konuda risklerimizin çok fazla olmadığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

 

 

Sektörünüzde küresel pazarlara hangi eğilimler, teknolojiler yön veriyor. Bu konuda hangi hazırlıkları, çalışmaları yapıyorsunuz?

Petrokimyasal ürünler talebindeki büyüme, ekonomik büyümeye ile direkt bağlantılıdır. Dünya ekonomisinde, özellikle hedef pazarımız olan AB ve ABD pazarlarındaki büyüme çok önemli. Ayrıca, sektörün önemli girdilerinden birinin enerji olması nedeniyle enerji üretim ve dağıtım teknolojilerindeki gelişmeler sektörü derinden etkiliyor. Örneğin son yıllarda ABD’de kaya gazı üretim teknolojisindeki yeni gelişmeler ve sektördeki marjlar önemli bir belirleyici oldu. Diğer yandan, başta plastik olmak üzere işleme teknolojilerindeki yeni gelişmeler petrokimyasal ürünlere yeni kullanım alanları açarak talebin artmasını sağlıyor.

Dijitalleşme mevcut rekabet ortamında en önemli etkenlerden birisi. Bu gelişime ayak uyduramayan firmalar rekabette geri kalacaklar. Bizim de son dönem yatırım planlarımız içerisinde dijitalleşme önemli bir yere sahip. Bu nedenle yakın zamanda bunun için Teknoloji ve Dijitalleşme Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonunu açtık. Oluşturacağımız yeni ekiple, bu konuya konsantre olup dijitalleşme konusunda yatırımlarımıza devam edeceğiz. Dijitalleşme ve ileri teknolojileri Petkim'in geneline yayarak bu alanda söz sahibi olmak istiyoruz. Bu dönüşümün bize çeviklik, hızlı ve proaktif karar verme, katma değerli ve verimli işlere daha fazla odaklanma fırsatı yaratacağını düşünüyoruz. Hedefimiz Petkim’i Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın en dijital petrokimya şirketi haline getirmek. Dijitalleşme deyince Petkim, Petkim deyince dijitalleşmenin akla gelmesini istiyoruz.