ARGE 250


'Offshore' yarışı başlıyor

Turkishtime Dergi

Bin 200 megavatlık Türkiye'nin ilk offshore rüzgar santrali için başvurular 23 Ekim 2018'e kadar alınacak. Yarışma başlangıç tavan fiyatı kW başına 8 dolar.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bin 200 megavat kapasiteyle kurulacak Türkiye'nin ilk deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi santrali için son başvuru tarihi 23 Ekim 2018 olarak açıklandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ilana göre, yarışma, şartnamede belirtilen bağlantı bölgeleri içinde olacak şekilde tesis edilecek ve elektrik iletim sistemine bağlanabilecek toplamda 1,200 MW gücündeki deniz üstü rüzgar enerjisi santrallerinin kurulacağı yenilenebilir enerji kaynak alanlarının tahsis edilmesi ve bu alanlar için belirlenen bağlantı kapasitelerinin kullandırılmasının sağlanmasını amaçlıyor.

İhale için başvuruların, 23 Ekim'e kadar, Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü'ne elden teslim edilmesi gerekiyor.

Yarışma başlangıç tavan fiyatı kW başına 8 dolar, elektrik enerjisi alım süresi ise sözleşme kapsamında kurulacak ilk elektrik enerjisi üretim tesisinin ilk geçici kabulünün yapıldığı tarihten itibaren üretilen ilk 50 TWh olarak belirlendi.

Başvuru aşamasında kesin, bir yıl süreli, tamamen ve kısmen nakde çevrilebilir, limit dışı ve 20 milyon dolar, sözleşmenin imzalanacağı tarihten en geç bir gün öncesine kadar da toplamda 100 milyon dolar tutarında, 10 yıl süreli teminat mektubu aranacak.

Yarışmaya ancak tüzel kişi veya birden fazla tüzel kişi tarafından kurulan iş ortaklıkları veya konsorsiyumlar başvurabilecek.